Quantcast
Channel: Protokolai
Viewing all articles
Browse latest Browse all 570

Kai įstatyme yra landa, ja naudotis yra gražu

$
0
0

Nuotraukoje: Amazon.com kaltina tuo, kad jie moka tik tiek mokesčių, kiek jiems priklauso.

Po to, kai vienas Lietuvos ir Baltijos šalių prekybos tinklas labai papuolė į žinias, ir vėl išplaukė į paviršių komunistinis bezdalas apie “socialiai atsakingą verslą”, kaip sykis užsienio internetai parašė apie tai, kad Britanijoje parlamento nariai kviečia nepirkti iš Amazono, nes jis, matai, nemoka “teisingų mokesčių” (fair share, koks labai angliškas išsireiškimas).

Ne priklausančių pagal įstatymus, bet teisingų.

Paaiškinsiu, kas jiems nepatiko. Amazonas Britanijoje padarė 4,3 mlrd (arba 4 300 mln.) GBP apyvartą ir sumokėjo 2,4 mln. GBP pelno mokesčių. Koks buvo pelnas, patogiai nepranešama (nes mokestis skaičiuojamas ne nuo apyvartos, o nuo pelno) – tas pelnas, įtariu, būtų dešimtkart mažesnis už apyvartą, ir iškart viskas pradėtų atrodyti ne taip jau labai baisiai, bet tegu Dievas jiems būna teisėjas, tiems piktžodžiautojams ir socialinio teisingumo ieškotojams.

Nepaisant to, žinoma, Amazonas pelno mokestį susimažino kaip už Tėvynę, nes bendrovė registruota Liuksemburge, ir pabučiuokit jiems į vieną vietą.

Maža to, Amazonas dar sugebėjo susirinkti iš Didžiosios Britanijos mokesčių mokėtojų – visų Kevinų, Brajanų, Kęstučių ir Žanetų – dviejų su puse limonų svarų paramą (taip, £2.5m) už plėtra Škotijoje, kur prikūrė darbo vietų, ir pagal kokias tai skatinimo programas taip priklauso.

Žinoma, čia galima būtų sakyti, kad net gavo subsidiją, kas ir buvo padaryta komunistuojančių populistų lūpomis. Žinia, šie skaičiavimai patogiai neįtraukia PVM, kuris mušamas ant visko, arba pajamų mokesčio, kurį sumoka visi Britanijoje dirbantys Amazono darbuotojai.

Nesvarbu. Vis tiek, moka mažiau, negu daugelis kitų, nes yra dideli, išmanūs ir gudrūs. Kaip ir Lietuvoje, kai buvo VP Prekyba, Maxima, Optimali Investicija ir neįgaliųjų įmonė Spindulys su PVM grąžinimu: kai kam (daug kam) atrodo, kad viskas buvo itin amoralu, nors ir formaliai teisėta. Kiti kaip neigiamos, amoralios veiklos pavyzdį dar pripaišo ir LEO LT ar tai, kad parduotuvėse darbo metu žmonės dirba, o ne tinklaraščių įrašus rašinėja ir ne alų geria. Koks išnaudojimas.

Supratimai apie moralę skiriasi. Jūs neturite galvoti taip, kaip aš. O aš neturiu galvoti taip, kaip jūs. Aš turiu savo vertybių skalę.

Man viskas yra labai paprasta. Kiekvieno asmens ir įmonės šventa teisė stengtis mokėti kuo mažiau mokesčių visais prieinamais teisėtais būdais. Didelės įmonės su gerais teisininkais ir finansininkais sugalvoja tuos būdus mikliau, ir turi daugiau galimybių juos įgyvendinti, nei mažos. Žinoma, išmaniai besisukantys turi ir didesnę riziką padaryti klaidų, ir už tas klaidas paskui sumoka.

Tvarką valstybėje, taip pat ir mokesčių administravimo tvarką, nustato įstatymai, ir jei įstatymai turi landas, jomis naudotis nėra amoralu: yra pagirtina, gražu, teisinga stengtis dėl savęs.

Turtingos ir sėkmingos įmonės neišvengiamai prisideda prie visuomenės gerovės toje šalyje, kur veikia, ir ne tik per mokesčius, kuriuos valstybė susirenka jei ne per pelną, tai per GPM, jei ne per jį, tai per PVM: per sukurtas darbo vietas, per užsakymus tiekėjams, ir net per konkurencijos didinimą.

Jūs sakote, kad yra blogai, kai dėl jų užsidaro mažos parduotuvėlės (tą patį sako ir apie Amazon, ir apie Tesco, ir apie Walmart, kaip ir apie prekybos tinklus Lietuvoje)? Aš sakau, tegu ir užsidaro, jei nesugeba konkuruoti. Reiškia, blogai dirba. Aš sakau, kad tai privalumas.

Jūs sakote, mažai moka kasininkams? Tiek pat moka, kiek ir kiti tinklai. Sakau, gerai, kad nepučia algų ir tokiu būdu didina Lietuvos konkurencingumą.

Apie bankrutuojančias pardutuovėles: to iš jų, kurios reikalingos man, sugeba išgyventi. Vilniaus Senamiestis ir Užupis yra pilnas parduotuvių, kurioms nei Maxima, nei IKI nėra baisūs, nes jos dirba taip, kaip turi pakankamą pirkėjų kiekį ir pajamas. Apie tai jau esu rašęs. Kokia nors Užupio Krautuvė arba vyno parduotuvė Domininkonų gatvėje veikia ne todėl, kad šalia nėra tinklinės parduotuvės, o todėl, kad žmonės turi priežastis ten pirkti.

Bet čia ne apie tai. Čia apie mokesčius. Stiprios ir gudrios įmonės, optimizuodamos legaliais būdais mokesčių naštą, ne tik yra moralios ir pagirtinos. Prisimenate, buvo tokia Bitės reklama: “mums pasisekė, kad turime reiklius klientus”. Tai štai, čia taip pat ir valstybėms sekasi, kai jos turi gudrias įmones – jos padeda valstybę administruojantiems žmonėms tobulėti.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 570