Atėjo laikas apdovanoti geriausius ir įvardinti blogiausius. Tai paskutinis mano šiųmetis straipsnis Pinigų Kartoje, taip pat paskutinis rašymas šiame portale, įkainotas litais, tai todėl šioks toks iškilmingumas nepakenktų.
Šį kartą – socialiniai tinklai.
Metų neišsipildę planai
Geras įrodymas, kaip sėkmė nepriklauso nuo pinigų, yra Google+. Užsuktas kaip jūs negalėsit patikėti ir trimituotas kaip aina sau koks tinklas, kuris tuoj nušluostys visiems viską (net Lietuvoje apie jį 2011 metais rašė internetų oligarchas Rokiškis, ir štai jums įrodymas, kad net žiurkėnai kartais nepataiko). Nu ir ką? Nu ir nieko. Gūglo milijardai tesukūrė didelę drungną balą, kurios niekas nesupranta.
Google+ susirinko kažkiek fanų, kuriems vpadlu sėdėti Feisbuke su katukus ir Mašėnkas postinančiom varlėm ir konvenciniais dibilais, migravusiais iš one.lt, kurių profilio kaveryje yra nufotografuotas automobilis. Dar ten papostina tie, kas postina beveik visur, kaip koks Tapinas, Užkalnis arba Romas Sadauskas-Kvietkevičius, tačiau net didžiausiųjų figūrų auditorija ir pasiekiamumas per G+ yra gal 2% jų auditorijos, gaunamos Feisbuke.
Monika Šalčiūtė net neturi savo paskyros G+, o ji gyvena socialiniuose tinkluose, ir tai jums parodo, kaip šis tinklas yra amžinai trečiarūšis nedakeptas darinukas, kuris visiems pa barabanu.
Google+ trumpam atranda žmonės, kai jų Feisbuką užrakina piktavaliai.
Metų WTF
Čia būtų Pinterest. Šio keisto tinklo, kur galima postinti nuotraukas, nesupranta niekas. Aš klausiau dukros, kuriai 16 metų ir kuri šiaip supranta viską apie socialinius tinklus, ir ji patvirtino, kad Pinterest yra neįmanoma suprasti. Vienintelis man žinomas žmogus, kuris moka naudoti Pinterest, yra Liutauras Elkimavičius.
Tai kaip kažkoks Feisbukas, kurį sugalvojo tik savęs klausantys programuotojai, kuriems patinka, kai jų kūrinio niekas nesupranta ir nemoka naudoti: tai programuotojams įrodo, kad jie yra protingesni už visus kitus. Tai jiems taip pat būna paguoda, kai su jais nebendrauja moterys ir jie leidžia dienas prie kompo, žiūrinėdami blog‘us Tumblr su nuogom mergom.
Metų Ne-Suaugusiems
Socialinio tinklo ir „mikroblogų“ puslapio Tumblr nesupranta ir nenaudoja niekas, kas turi darbą arba gyvenamąjį plotą ne su tėvais.
Metų Lobotomija
Palyginti su šituo bulšitu, one.lt buvo Mokslų Akademija ir rafinuotų intelektualų klubas. Aš, žinoma, kalbu apie ask.fm – tinklas, kur net visiški idiotai gali užduoti klausimą ir rasti už save durnesnių, kurie jiems atsakys. Gamtos stebuklas.
Metų Rokantiškių Kapinės
Žmonės nustemba, kad tas puslapis vis dar aktyvus ir turbūt net susiranda kokius tris naujus narius per mėnesį. Kalbu apie one.lt: socialinis tinklas, kažkada traukęs šalies debilus kaip magnetas, šiandien yra komoje – ne blogesnėje, nei Rusijos rublis arba Nokia. Net banga.lt, forumai gamtos nuskriaustiesiems, yra geriau (maždaug taip, kaip Umberto Tozzi yra geriau už Toto Cutugno – tai yra, kai pirmauji, bet nesidžiaugi aplenkęs varžovą).
Metų Etnografijos Muziejus
Tinklas, kuris turėtų būti uždarytas, kaip turėtų būti uždarytas leidinys Literatūra ir Menas, tačiau nesuprantamu būdu vis dar gyvena, yra MySpace. Karštesnis, nei AOL, Geocities ir Angelfire (jei nežinote, kas tai, reiškia, jūs dar labai jauni) – geidžiamas ir gražus, kaip Marcinkonių mėgėjiško teatro-studijos „Musmirėlė“ naujas muzikinis pastatymas, skirtas sausio 13-ajai paminėti.
Metų Maxima
Socialinis tinklas Facebook atrodo kaip visų socialinių tinklų motina, nors jis toks nėra. Tačiau taip, jame, kaip ir Maximoje, galima rasti viską, ko tik jums reikia: susirasti gyvenimo meilę, įsidarbinti arba užsidirbti teistumą ir kelias šaibas neturtinės. Jis atima labai daug laiko ir siurbia velniop visą produktyvumą iš žmonių, nes jie vietoj darbo darymo sėdi FB.
Kaip ir daugelis rinkos lyderių, nuolatos purtomas klaidų ir neapsižiūrėjimų: tai užsiutina naudotojus, pranešdamas, kad atims iš jų visas privačias nuotraukas ir urmu parduos į Brazzers, tai ima ir uždaro paskyras, kai tik dešimt skundikų vienu metu parašo, kad ten netikras asmuo. Didelis žaidėjas, didelės ir problemos. Visus užknisa politinis korektiškumas ir pataikavimas nervingoms mamytėms, linkusioms įsižeisti ir rašančioms „neskanu“, bet ką darysi: jei nori groti šimtams milijonų, tai makaluoti lyties organais nuo scenos, atsisegus klyną, nebus geras pasirinkimas. Susišukuoji ir atrodai gražiai ir neįžeidžiai, ką Feisbukas ir daro.
Dirbantiems su auditorija per socialinius tinklus tai vis dar yra geriausias pasirinkimas. Aš dažnai pamatau, ką reiškia 26 000 sekėjų: norintys iš manęs viešinimo nori jo tik komplekte su sklaida per mano Facebook ir viskas. Monetarinis FB sekėjų įvertinimas dabar aiškus beveik visiems: rašančių ir prašančių dalintis jų nuorodomis apie kažkokias juvelyrikos parduotuves („jums gi nekainuoja“) beveik nebeliko. Taip pat Maximoje sumažėjo bandančių paprašyti, kad jiems už dyką duotų dėžę alaus ir maišą kibinų, nes Maxima daug turi.
Metų What?
Tinklas Pheed norėjo būti naujas Instagramas ir Feisbukas vienoje vietoje, ir toks žostkas, kad apsieis net be desktopo: veikia tik iš mobiliųjų įrenginių. Apie jį išgirdę, hipsteriai ir kiti uber-cool žmonės puolė kratytis savo batuose iš laimės, bet iš tinklo nieko doro neišėjo: jo app‘u naudojasi, nes galima greitai iš vaizdo padaryti plakačiuką su memu, bet tik tiek.
Metų Nuobodybė
Apie Twitter kažką gero pasakyti sunku, nes ši nesąmonė taip ir nesurado misijos, išskyrus kai kada neblogus anekdotus (na aš dar papostinu savo linkus ir nuotraukas ir turiu over 4100 followerių, bet tai čia ne prie ko) – iš esmės šį tinklą užfludinę glušiai, kurie rašo „Tingiu keltis“ ir, kas yra žymiai blogiau, politikai, kurie nuolatos informuoja apie tai, kad „Sėkmė! Aptarėme svarbius klausimus su Vokietijos Bundestago deputatais“. Nieko nėra nykiau (nebent bet kuri iš Žemaitės knygų), nei politikai Tviteryje (būtent todėl jie ir neturi daug sekėjų) – jie nemoka rašyti nei trumpai, nei juokingai, nei supranta, kas iš jų nykaus gyvenimo yra įdomu visuomenei (principe niekas neįdomu, nebent jie apsivagia).
Politikai socialiniuose tinkluose dar pasižymi nuolatiniu idiotišku optimizmu, kuris savo retardintu pozityvo užtaisu prilygsta Mažajai Mergaitei Mašenkai: jei galite perskaityti daugiau, nei penkias tokias žinutes per vieną dieną, jums kažkas negerai su galva. Politikų humoro lygis matyti iš tokių bajerių: rašo „(NUSI)STEBĖJIMAI“. Suprask, čia ir stebėjimai, ir nusistebėjimai. Ou mai gad kaip sugalvojo šie latter-day čerčiliai, neįtikėtina. Tviteris priglaudžia juos visus.
Metų Nugalėtojas
Be jokios abejonės, Instagram: viską daro teisingai, ir seniai išaugo iš sportbačių ir dakfeisų portalo (žinoma, jis priklauso Feisbukui, kažkada nupirktas už 1 mlrd. USD, bet koks skirtumas).
Kažkada buvo tik nuotraukų gadinimo platforma, uždedant faux-trendy filtrus su blogu kontrastu ir daug išdegusios violetinės spalvos, bet dabar pasidarė legit socialinis tinklas su dideliu poveikiu ir gerai apibrėžta tiksline auditorija.
Mano 3200 sekėjų Instagrame (galite prisijungti čia, ačiū labai) maždaug atitinka kokius 15 000 sekėjų ant Feisbuko (arba dar daugiau) pagal paveikumą.
Dar dabar Instagramas pratrynė feikinius akauntus ir spamerius (jų kartais pasirodo ir daugiau). Kai kurie fotografai pyksta ant Instagramo, nes ten jiems parodoma, kad viskas reliatyvu ir kad galima fotkinti bet kuo, kai matai ir supranti, ką fotkini. Labai dažnai, padaręs nuotrauką, pats sau sakau: nu velnias, labai neblogai.
Instagramas ir toliau turi prielaidas augti ir toliau: jis greitas, paprastas, staigus ir standartizuoto formato. Be to, vaizdą supranta ir tie, kas nemoka skaityti.
Andrius Užkalnis rašo tinklaraštyje Protokolai ir maisto apžvalgų portale Laukinės Žąsys