Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 570

Tarybinė fotografija: kaip visi mokiniai menininkais tapo

Image may be NSFW.
Clik here to view.

Nuotraukoje: mokyklinio amžiaus jaunimas išėjo gamtos paveiksluoti

Lietuvos Rytas toliau spausdina ištraukas iš Antrosios Evangelijos pagal Užkalnį.

Pokario fotografijos madai labai daug reikšmės turėjo seniai, dar Josifo Stalino mirties metais, 1953-iaisiais, pasirodęs primityvus fotoaparatas „Smena“ (tokiu pat pavadinimu fotoaparatas buvo gaminamas 1939–1941 metais, bet tai nebuvo nei sėkmingas, nei pigus gaminys).

Rusiškas žodis reiškia „pamainą“ su aiškiai suprantama užuomina, kad kamera skirta jaunesniajai kartai, kuri kada nors pakeis profesionalus, senuosius meistrus ir bus jiems pamaina. Prasidėjęs nuo vidutiniško modelio, paskui supaprastintas ir negailestingai perdirbtas daug kartų, 1970-aisiais šis fotoaparatas tapo reta ir netikėta tarybinės pramonės sėkme: modelis „Smena-8M“ kainavo pragariškai pigiai, 9 rublius (truputį daugiau nei du puslitriai degtinės, tiesa, vėliau kaina pakilo iki 15 rublių), ir tapo du dešimtmečius gamintu ir pardavinėtu daikteliu, kuris kiekvieną paauglį pavertė fotografu.

Fotoaparatų parduota daugiau nei dvidešimt milijonų. Palyginti su šiuo aparatu, brangus buvo net baltarusiškas „Vilija-Avto“, kainavęs 40 rublių ir pavadintas pagal upę, kurią mes vadiname Nerimi (nors, žinoma, tarybinė poetė Salomėja Nėris vartojo dar senąjį pavadinimą, rašydama: „Vilnele, bėk į Viliją, o Vilija – į Nemuną“).

Skaityti toliau.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 570

Trending Articles