Šiandien, saulėtą ir vasarišką darbo dieną, buvome su reikalais nuvažiavę pas finansininkę, ir kadangi ji darbe būna jau po aštuntos (tai labai svarbu, ką mes netrukus išsiaiškinsime), tai jau po devynių abu su žmona buvome prekybos centre Žvėryne. Kaip vadinasi prekybos centras – nelabai svarbu, nes visur būna daugmaž panašiai.
Mes norėjome kavos ir pusryčių, o paskui šio bei to nusipirkti į šaldytuvą*. Maistas – ne problema (toji parduotuvė atidaryta jau nuo aštuntos), bet štai kava ir pusryčiai? Kavos – taip, o pusryčių, jūs ką, juokaujate? Čia juk Vilnius, apsnūdęs provincijos miestukas, o ne kokia Europos šalies sostinė su greičiausiu pasaulio internetu ir ruošimusi pirmininkauti Europos Sąjungai.
Kavinėje – tik numirusios silkės spalvos sumuštinis, net per skaidrią plėvelę komunikuojantis sprangumą ir skonį, primenantį seną batų šepetį, ant kurio užtepė majonezo ir uždėjo vištienos, ir kažkokie pyragiukai. Net ir tai, kas drąsiai vadinama kruasanais, yra iš tikrųjų saldūs tortuko pavidalo pyragaičiai, su dantų emalį tirpdančiu kremu, migdolais ir apibarstyti cukraus pudra. Jie tiek pat panašūs į kruasanus, ir į Kijevo kotletus.
Aplink prekybos centre – praktiškai viskas uždaryta, parduotuves dengia metalo žaliuzės, kavinių kėdės užstumia praėjimus, kad tik kas nors neužeitų. Pusė dešimtos ryte. Darbą pradėti dar anksti, nereikia persistengti. Antraip dar užeis klientai, ir reikės dirbti ir iš jų imti pinigus. Galima juk taip ir pelno gauti, neduok Dieve. O šiaip viskas gerai: praeis tik dvylika valandų, ir likus porai valandų iki darbo pabaigos, jau galima bus uždaryti pusę visų tualetų valymui: klientai palakstys, sukryžiavę kojas, jei jiems reikia šlapintis, tegu pašokinėja. Kad tik valytojai nereikėtų per vėlai išeiti iš darbo.
Stengiasi dirbti šiame prekybos centre, kad ir kaip būtų keista, tik didžioji tinklinė maisto parduotuvė, nekenčiama liaudyje beveik taip pat, kaip jos sesė su X raide pavadinimo viduryje.
Čia ne šio prekybos centro problema. Visur tas pats. Jeigu pažiūrėsim, kas pradeda dirbti anksti ryte, ir kur galima patikimai gauti karštos kavos ir šiokio tokio maisto, tai vis dažniau ne lietuviški verslai, o importai iš užsienio. McDonald‘s. Hesburger. Statoil.
Lietuviai tuo tarpu išsimiega, nukeliauja į darbą iš savo Šabakštynų Sodų 125-osios gatvės (nors ir toli, ir nepatogu, bet kaip smagu turėti savo kampą), o gyvenimas ir produktyvi veikla, o kartu ir gerovės kūrimas, prasideda apie vienuoliktą valandą. Baigiasi jau ketvirtą, išskyrus penktadienius, kai po pusės trijų jau geriau nesivarginti ir žmonių darbo vietoje nebeieškoti.
Nuo darbo dienos pradžios vienuoliktą valandą jau visai netoli iki pietų meto: visur kabiname plastmasines lenteles su laikrodžių rodyklėmis, kadangi „ir pardavėja yra žmogus“, ir Lietuvoje „būti žmogumi“** reiškia teisę mėgautis daugybe pertraukų, dirbti kelias valandas per dieną ir pagal galimybes užkirsti klientui kelią išleisti pinigus.
Nes pietų pertraukos ir sanitarinės dienos nėra patikimai užmirštos. Kaip tarybinėmis vadinamos dešros ir dešrelės, kaip rusiški filmai iš tarybinių laikų, taip ir aptarnavimo industrija, kuri yra organizuota aplink aptarnaujantį darbuotoją – mūsų kraujyje ir genuose. Dešras ir skilandžius iš vagonėlio parduodanti darbuotoja kabina lentelę „Pertrauka“ ir eina pliurpti į gretimą vagonėlį su kita panašia tingine, nes, jos nuomone, nėra čia tiek pirkėjų, kad reikėtų sėdėti darbo vietoje kaip prikaltai. Nėra čia ko.
Tinginystė ir atsipūtimas jau tapo instituciškai įteisintais, ir čia keli aspektai. Pirmiausia, per daug darbo vietų ir per mažai pasiruošusių dirbti. Darbo pokalbiai prasideda nuo klausimų, užduodamų darbdaviui (ne atvirkščiai) apie bendrovės siūlomus saldainiukus ir privalumus, o ne apie tai, ką darbuotojas moka dirbti.
Antra, liaudies dainas jau pakeitė raudos apie tai, kad visi išvažiavo, ir tie, kas dirba Lietuvoje, jaučiasi praktiškai atlieką patriotinę pareigą vien todėl, kad dirba Lietuvoje. Arba nebūtinai dirba, gal tik įsidarbina. Vien už tai jiems reikia bučiuoti rankas, jie praktiškai dėl mūsų aukojasi. Jiems tragiškai neapsimoka ta Lietuvėlė, bet jie nieko negali su savimi pasidaryti.
Trečia, tingėjimo ideologija perlipo iš hipsterių gūžtų su kartoniniais kavos puodeliais į normalių žmonių gyvenimą ir persisunkė į kiekvieną visuomenės ląstelę. Lašas po lašo ir akmenį pratašo, ir nieko neveikimo užkratas, žiūrėk, paveikia šeimas, kurios didžiavosi darbštumo tradicijomis. Dirbti po nedaug ir nesunkiai, nevergauti, atsipalaiduoti, ieškoti savęs, išreikšti individualumą jau yra ne iškrypusios subkultūros keiksmažodžiai, o kelio vidurys ir normalus kalbėjimas.
Ketvirta, baugiai didelis skaičius žmonių įsidėjo į galvą, kad galima labai smarkiai praturtėti, apsiavus sandalais, pasidėjus kompiuterį ant kelių, pamušinėjus ir pamėčius (it kamuoliukus į sieną) tai, ką jie vadina geromis idėjomis, ir turėsim dar vieną Google, Twitter ar GetJar. Vietoje to, kad mokytųsi paprastus dalykus apie fundamentalias pinigų generavimo tiesas, šie keisti žmonės tiki žurnalinėmis istorijomis ir glamūriniais verslo blizgučiais: žiū, Steve Jobs kostiumų nedėvėjo ir džinsuotas vaikščiojo, žiū, Instagram kūrėjai pagamino programėlę, o paskui viską pardavė už milijardą dolerių. Štai taip reikia gyventi.
Ir nebandyk kam nors pasakyti, kad turtingu nepasidarysi, ilgai miegodamas ir daug sėdinėdamas. „Kas kaip nori, tas taip ir gyvena. Nemokyk, geriau į save pasižiūrėk; man tavęs nuoširdžiai gaila“, pasigirsta nervingas, nevisiškai mutavęs balsas iš tarpo tarp ožio barzdelės ir ironiškos skrybėlės ir akinių storais rėmais.
Aš ir nesitikiu, kad jie pakeis požiūrį. Aš tik pranešu, kad paskui niekas nesakytų, kad jų neįspėjo.
— — —
* Ne nusipirkti šaldytuvą – šaldytuvą mes jau turime.
** Nepainioti su Henriko Daktaro panašaus pavadinimo knyga, Išlikt žmogumi, Kaunas, 2011, ISBN: 9786094082238