Quantcast
Channel: Protokolai
Viewing all 570 articles
Browse latest View live

Dabar daugiau Sopranų jau tikrai nebus

$
0
0

James Gandolfini 1961-2013. (Photo: Mansfield News Journal)

Lietuvos Rytas, 21 06 2013

Išėjus amerikiečių aktoriui James Gandolfini, Andrius Užkalnis pagalvojo, kad aktorių geriausiai prisiminti per pagrindinį jo vaidmenį, visiems laikams susiejusį žmogų su personažu.

Dabar tikrai, tikrai, tikrai nebebus Sopranų tęsinio. Nebūtų teisinga sakyti, kad Sopranai be James Gandolfini “neįsivaizduojami” arba “neįmanomi” – padaryti galima viską, kad tik būtų noro, o juo labiau – įsivaizduoti.

Bet, suprantama, JAV kanalas HBO neplanavo užsakinėti serialo tęsinio po šešių sezonų, nes geriausia yra prisiminti serialą, kol jis neišsisėmęs ir nepabodęs. Kol visi nori dar. Nes iš neišsipildžiusio žiūrovo troškimo ateina amžinybė.

Išskyrus Sopranus, kurių visų sezonų diskus pirkau negailėdamas pačia didžiausia kaina, kokią tik galėjo pasiūlyti internetinės arba nevirtualios parduotuvės, vos tik jie ten pasirodydavo, vaidybinių filmų su James Gandolfini esu matęs vos kelis, tačiau visuose juose buvo tas pats bruožas – aktorius geriausiai atskleisdavo nuolatinę abejonę ir netikrumą, ir vidinį silpnumą, kuris yra abejojantis balsas ir kuris nuolatos valios pastangomis nugalimas.

Sopranai yra apie tai, ir pagrindinis veikėjas, Tony Soprano, yra taip vertinamas būtent todėl, kad mes jame matome save.

Matome save ne taip, kaip paaiškino daugelis psichoanalitikų, užtvindžiusių knygų lentynas serialo analizėmis, kai Sopranai pradėjo skinti apdovanojimus ir pasidarė reiškiniu (atsimenu, kaip atskridęs vieną kartą į Niujorko Niu Džersio oro uostą, Newark, netoli kurio ir gyveno sugalvotas mafijos šeimos bosas, stebėjausi ir mėgavausi, apžiūrinėdamas ištisą Sopranų tematikos parduotuvę: nuo knygų iki virtuvinių prijuosčių).

Vienas mano draugas Anglijoje yra sakęs, kad nenori žiūrėti Sopranų, nes bijo, kad jam gali patikti ir jis gali su tuo identifikuotis. And this would be wrong.

Tai štai, tie minėti psichoanalitikai sakė, kad visiems slapčia norisi būti žmogumi, kurio klauso, su kuriuo skaitosi, kurio bijo, ir kuriam automechanikas nedrįs pasakyti išpūstos kainos. Na, kad paskui jam nebūtų pasekmių.

Tai paprastų žmonių paprastos svajonės, ir tokie aiškinimai daugiau pasako apie jų autorius, nei apie personažą, kuriam neva pavydima.

Aš ne Tonis Sopranas (kur jau man), bet žinote, ką manęs dažniausiai klausia mažai pažįstami žiūrovai ir skaitytojai? „O kai nueini į restoraną, tai tavęs bijo? Laksto ant pirštų galų, kad tik blogai neparašytum?“. Pavargau aiškinti, kad nebijo, ir aptarnauja kaip visus, ir kad net jei bijotų, tai man būtų nemaloniausias dalykas visame apsilankyme. Bet paaiškink tu žmogui, jei jam ta galimybė kažką pabauginti savo atėjimu yra didelė vertybė ir siekiamybė gyvenime.

James Gandolfini sukurtas didžiausias jo gyvenimo vaidmuo buvo toks įkvepiantis, toks kabinantis ir toks įtaigus vidutiniam žiūrovui todėl, kad Tony Soprano mes matėme kaip abejojantį, labai daug klystantį ir skausmingai, baisiai, nepakeliamai į mus panašų žmogų su labai daug pasirinkimų kiekvieną dieną. Mes patys esame tokie.

Kai patys sakome, kad norime būti kaip Tony Soprano, tai turime omenyje visai ne milijoninį namą Niu Džersyje, apstatytą abejotino skonio baldais (ir su dar labiau abejotina tapyba miegamajame).

Galvojame ne apie tai, kaip gerai būtų turėti susikrovus sode keliasdešimt tūkstančių dolerių atsargai, ir ne apie tai, kad namie visada atsiras keletas automatinių arba pusiau automatinių šaunamųjų ginklų.

Ir ne apie tai galvojame, kad galėtume žmonai padovanoti vieną kitą automobilį netikėtai. Ir ne apie jo meilužes, kurios arba vulgarios rusės imigrantės, kaip Irina arba jos sesuo, arba aukščiausio kalibro psichės – nors ir labai įspūdingos, bet psichės tokios, kad prisisek diržus.

Žinoma, ir ne vaikų pavydime Sopranui – kas gali pavydėti išlepintų ir apie tėvus (ir nieką, išskyrus save pačius) negalvojančių paauglių, kurie viską tik ima iš gyvenimo, blaškosi be jokio reikalo ir yra toks skausmas subinėje, kad tu neklausk. Mes visi, turintys paauglių amžiaus vaikų, labai gerai pažįstami su situacija. Ne, mes tos situacijos nesiekiame.

Mes pavydime Toniui Sopranui to, kad jį persekioja tos pačios bėdos, kaip ir mus, bet jis nuo jų beveik niekada nebėga: jis, kaip kareivis, visad poste, ir visada renkasi, ką daryti – renkasi greitai ir vieną kartą. Jo pasirinkimai ne visada teisingi, bet visada už juos atsako (dažniau atsako ne prieš įstatymą, bet tiek jau to).

Sopranų šeimos (kaip ir visų italų amerikiečių) maisto fiksacija, sodri nenorminė leksika ir pagreitinti konfliktų sprendimo būdai (nevisada rekomenduojami teisėsaugos) labai priartino James Gandolfini vaidmenį ir lietuvių žiūrovui.

Nors ir puikiai išverstas rodymui Lietuvoje, šis serialas yra tikras aukso luitas gerai išmanantiems anglų kalbą: ir Gandolfini, ir jo kolegų puikiai (ir, kartais, rodos – be pastangų) atvaizduojamas Niu Džersio italų amerikiečių akcentas ir leksika yra neišsemiamas džiaugsmas kalbų gurmanui.

Tony Soprano, išgirdęs iš savo psichiatrės pagyras apie tuos senelių namus, kur jis ruošiasi įkelti savo piktą ir pagiežingą motiną („tai greičiau viešbutis kur nors Cap d‘Antibes“, sako psichiatrė), nelabai supranta geografinę nuorodą į pietų Prancūziją, ir kalba mamai apie neegzistuojančio Captain Tibb‘s viešbučius – James Gandolfini šio epizodo atskleidimas per savo vaidybą jau vertas to, kad visą serialą pirkti ir žiūrėti nenutrūkstamai.

James Gandolfini, kaip aktorius, prisidėjo prie to, kad jau šiame tūkstantmetyje – dėl Sopranų – buvo dar kartą paliudyta, kad televizija nenužudė vaidybos. Kad televizija, kaip žanras, kuo puikiausiai gyvuoja ir mezga puikius vaisius. Paskutinį kartą tai buvo padaręs David Lynch sukurtas serialas Twin Peaks (Lietuvoje rodytas kaip „Tvin Pykso miestelis“, amžinatilsio Skirmanto Valiulio dėka), kuris 1990-1991 metais įrodė, kad pavieniai kūriniai gali išjudinti žanro ribas labai ilgam.

Man niekada gyvenime neteko laimės sutikti James Gandolfini. Arčiausiai prie Sopranų kūrėjų buvau prisiartinęs, Los Andželo oro uosto tarptautinės pirmos klasės laukiamojoje salėje (ak, taip, buvo ir mano gyvenime gerų momentų, ir skrydis iš Londono ir atgal United Airlines pirma klase buvo vienas iš jų, tegul Dievas būna mano liudininkas) susitikau su Michael Imperioli, seriale vaidinusį Soprano sūnėną, Christopher Moltisanti. Neimsiu pasakoti, kad mes ilgai kalbėjomės, tačiau galit pavydėti jau dabar.

James Gandolfini daug ką darė puikiai, kaip aktorius. Pyktis, švelnumas, netgi nepatogus ir nemalonus nusižeminimas (kai Tony Soprano savo kaimyno, gydytojo Cusamano, dėka, jis apsilanko prabangiame golfo klube – bet tik todėl, kad gydytojas nori jį parodyti savo prabangiems draugams, kaip gyvą mafijos eksponatą) – pavaizduoti taip gerai, kad aktoriaus pastangų net nematyti. Tai aukščiausias lygis.

Tačiau vieną dalyką aktorius atlieka neprilygstamai. Tai nepatiklus, tiriantis Gandolfini žvilgsnis iš padilbų. Jame ir naivumas, ir natūralus klausimas, ir vos apčiuopiamas pasekmių pažadas. Taip šį aktorių ir atsimins žiūrovai, likę su pojūčiu, kad jiems iš šio aktoriaus dar tiek daug liko nepasakyta, kad jis išėjo, neatidavęs duoklės ir užgesinęs žiburį, kuris galėjo švytėti daug ir ilgai.

Bet nebaigtas iki galo darbas kartais yra tik raktas amžinybėn, nes užduoda klausimą, į kurį niekad nebus atsakyta.

51 metų James Gandolfini, amerikiečių aktorius, geriausiai žinomas pagal Sopranų serialą, mirė Romoje birželio 19 dieną.

 

 


Ekskursija Palangon: drumzlina ašara Dievo aky

$
0
0

Jūs visi važiuokit tų savo Joninių.

Su šašlykiukais ir bambaliukais, šaldytu baltu Chenet po 14 litų, kurį vadinate Čenetu, kaip anais laikais motociklą vadino Čezetu. ČZ, Česká zbrojovka, Čekijos tankų ir vibratorių kombinato gaminys. Buvo toks.

Važiuokit Joninių, ir dėliokit nuotraukas, ir skelbkitės, kaip jums gerai ir puiku, o aš štai pabūsiu mieste prie kompiuterio ir kūrybos, ir būsiu jūsų nesamos sąžinės vietoje. Man reikia dirbti, nes kai dirbu, tai uždirbu labai daug pinigų ir paskui galiu ilsėtis taip, kad apie tai negėda parašyti.

Ir, be to, aš jau pailsėjau. Man daug nereikia. Buvau Palangoje su šeima paskutinę savaitę prieš prasidedant sezonui, ir pasakysiu aš jums, buvome nustebinti. Aš nustebau iki pat kašmyrinio megztuko rankovių, krokodilo odos piniginės ir brangių įsispiriamų batų loaferių, jei po teisybei.

Buvo labai keista, kad sezonas prasideda tik per Jonines.

Mes rimtai buvome jau susiplanavę, kad reikės važiuoti kur nors prie Nemirsetos ar Būtingės, kad nereikėtų brautis pro atvykusius ilsėtis kūnus, bet atėjome pirmą popietę nuo viešbučio Dariaus ir Girėno gatve prie jūros (ten, kur tas raudonas pastatas, kuris labai gražus, bet niekada neapgyvendintas, rodos, ten anksčiau buvo kažkokia kavinė keistu pavadinimu “Voveraitė, vardu Arkadijus”, ar kažkas panašaus, dabar tik toliau griūva senieji pastatai prie Žuvėdros, ir viskas) – ir prie jūros buvo tuščia.

Taip tuščia, kad gali rengtis nors ir paplūdimyje, ir niekas nepamatys gėdos ar pasididžiavimo ar kaip norėtum tatai pavadinti.

Ir tuo pačiu metu dar klausimas: kodėl Palangoje persirengimo kabinos savo plotu sudaro gal tik 40% nuo Nidos analogiškos kabinos ploto? Nejau čia iš tikrųjų kita respublika? Na, atsiprašau. Nidoje nors gali persirengti patogiai, kaip ponas. O čia, matyt, primena, kad atvykai pas proletarus, tai ir būk susispaudęs kabinkoje, kaip koks vargeta.

Švelnus prabangos glostymas

Ingrida Sabonienė, kurios viešbutyje visi nuostabūs darbuotojai mus jau ne pirmi metai priima, kaip kokius mylimus savus žmones*, mums papasakojo, kad sezonas for real prasideda tik nuo Joninių. Tai kai mes buvom, ten buvo paskutinės ruošimosi dienos didžiajam sezonui.

Nuotraukoje: šios pušies, gyvenusios Sabonių viešbučio kieme, jau nebėra, ją pakeitė jauna pušaitė, ir dabar senoji gyva tik paveiksle.

Jau vietoje nudžiūvusios senos pušies (ji dabar tik paveiksle, kuris pakabintas visiems apžiūrėti, ir taip pat jo replikos – popierinėse servetėlėse restorane) pasodinta nauja, gana aukšta, bet virš stogų ji dar kurį laiką nesieks.

Paplūdimyje žmonių nėra, užtat nemenkai smirda krūvos karkvabalių – kodėl jie nesugrėboti ir neišvežti, negaliu pasakyti, bet galimai dėl tų pačių priežasčių, kodėl kai kuriuose Lietuvos miestuose gatvės duobėtos. Tiesiog, mat, nėra kas pasirūpina.

Basanavičiaus gatvė, Lietuvos siaubas ir mokymo priemonė visiems jos žmonėms (ji vaizdžiai parodo, kodėl gyvenime reikia mokytis ir stengtis, ir daug dirbti, ir netingėti, o jei nesistengsi, tai vaikščiosi su krepšiuku-gėjuku, su dirželiu skersai krūtinės, ir plastikinėmis šlepetėmis, ir valgysi tuos kebabus) – jau užsukta kaip turi būti.

Čia ji, visa paprastoji Lietuva (vaikščiodamas vis pats sau kartoju - jie visi turi balso teisę, ir ta balso teisė verta tiek pat, kiek ir maniškė, ir jeigu tai negąsdina, tai nežinau, kas dar gali išgąsdinti), visos fyfos juodais plaukais ir nuolatinio pasišlykštėjimo kupina veido išraiška, apygirčiai marozėliai spyruokliuojančiom eisenom, diedai dideliais pilvais, aptemptais pigioms maikėmis, ir niauktais snukiais, su savo išplerusiom beigi nepatenkintom bobelėm ir negražiai aprengtais vaikais. Dar ne sezonas, dar nėra tų diedų kapitono kepure ir dryžuota smirdinčia maike, su trikampėm glaudėm, bet bus ir jie, ateis laikas.

Jau išlindo ir biblinės baidyklės: Kauno ir provincijų pagyvenusios bobos, išsipešiojusios antakius ir užsibraukusios juos juodu flomasteriu maždaug per delno aukštį nuo viršutinio voko. Jos atrodo kaip pabėgusios iš lėlių teatro. Labai baisaus, makabriško lėlių teatro. Plastinei operacijai pinigų nėra, todėl akių vokai užkritę praktiškai iki skruostikaulių, saulėje žybčioja auksiniai dantys, ir, žinoma, iš po sintetinių marškinių smirdi prakaitas, atsivežtas iš nuolatinės gyvenamosios vietos. Jų dvoko jūra nenuplauna, nes jos į jūrą nelenda – vartosi pliaže prie kopų savo nuskalbtais apatiniais. Jos žiūri į viską pikto nuovargio žvilgsniu. Jos yra tarybinio gyvenimo mumijos, baisios, kaip mirtis. Jos labai tinka prie Basanavičiaus gatvės.

Čia, Basanavičiaus gatvėje, Lietuva yra arčiausiai Rusijos.

Čia ir yra Rusija, dvasine ir estetine prasme, tik ji daugiausiai komunikuojama lietuvių kalba. Skoniai, spalvos, vaizdai, apsirengimas yra lietuviai, kurie yra amžinai prirakinti prie visko, kas iš rytų. Restoranuose jau daug kur garsiai groja rusiška muzika, tačiau, prisiartinus prie tų restoranų, kur groja lietuviška, geriau nepasidaro (nes lietuviška populiari muzika yra tiek pat lietuviška, kiek E.Ostapenkos Dviratukas).

Geriausia ir blogiausia

Vienas laikraštis paprašė manęs įvertinti Palangos restoranus – geriausius ir blogiausius. Geriausių ir eitinų – vos keli (apie juos rašysiu Laukinėse Žąsyse ir Stiliuje ir lrytas.lt, kai ateis laikais), tačiau blogiausių… Dieve mano, nežinai nuo ko pradėti. Be to, kad ir kaip būtų blogai Palangoje, poilsiautojų gatvėje, niekas savo išieškotu, pragarišku, siaubingu nykumu nesusilygins su Nidos Kuršiu.

Nidos Kuršis yra kulinarinio pragaro ambasada žemėje, ir dar su samčiu taukų ant viršaus. Ši kavinė unikaliai supynė savyje viską, dėl ko lietuviams (išskyrus ypatingus atvejus) negalima leisti gaminti maisto, nebent jie kokius penkerius metus būtų pabuvę užsienyje, arba jei jie būna išmokyti užsieniečių.

Bet aš žinau, kad kaip ir Kuršis visada bus populiarus, taip ir Palangos J.Basanavičiaus gatvė nebus tuščia, kad ir kaip atrodytų, kad ji turėtų ištuštėti, jei pasaulyje būtų teisingumas.

Man patinka Palangos Basanavičiaus gatvė taip, kaip man patinka užkandžiai per pašarvojimą laidojimo rūmuose, taip, kaip man patinka nevalyti autobusų stoties tualetai, trenkiantys jau nebe myžalu, bet perrūgusio šlapimo amoniaku. Aš myliu šią gatvę taip,  kaip myliu baltarusiškos tabokos smarvę, sumaišytą su troleibuso keleivių kūnų kvapu, kai Vilniuje +25 C.  Aš taip pat norėčiau būti Basanafkėje, kaip norėčiau praleisti ramią popietę su Juozo Erlicko kūrinių knygele arba dviem, kaip aš norėčiau dar kartą apsilankyti medicinos komisijoje kariniame komisariate sovietiniais laikais sostinės Mindaugo gatvėje.

Štai kaip mane traukia Basanavičiaus gatvė.

Ji, tačiau, turi didelę prasmę, kaip pastebėjau ne aš vienas: ji, kaip valymo įrenginys susiurbia visą subkultūrą, kuri ten prilipusi prie kebabinių ir atrakcionų ir nemokamų koncertų. Ir todėl jos nebelieka Palangos parke, Meilės ir Birutės alėjose ir kitur, kur žmonės gali ramiai sau ilsėtis ir džiaugtis prabanga ir kultūringa draugija.

Nuotraukoje: burgeris tik atrodo gerai. Jis nėra geras.

JAV komikas Chris Rock yra kalbėjęs, kad jei nori, blogame rajone gyvendamas, gerai paslėpti pinigus nuo vagių, sudėk juos į knygas. Knygos marozams yra kaip kriptonitas, tas magiškas Supermeną gąsdinantis akmuo, kurio jie bijo kaip ugnies. Panašiai gerose Palangos gatvėse turtingi viešbučiai su dailiais staliukais ir tyliai grojančiu džiazu turbūt veikia visus skeltanagius liumpenus taip, kad jie deda į kojas kuo toliau. Jiems ten labai nejauku ir nesmagu. Jei kuris per klaidą įsliūkintų, juos vis tiek atbaidys, kaip specialūs dūmai atbaido uodus, malonus padavėjas su šypsena. Tada jie tikrai pasijus ne vietoje ir dings.

Kitas žmogus gali paklausti – tai ko tu ten eini, iškrypėli tu? Todėl, kad vasarą ten nebuvęs jau daug metų, buvau pasišovęs pasižiūrėti, ar taip pat viskas blogai, kaip buvo anksčiau, prieš gerus keturiolika metų. Todėl, kad aš esu visuomenės stebėtojas ir aiškintojas, ir net baisiausius dalykus, dvokiančius, atgrasius, kaip tie nugaišę smirdantys vabalai, man tenka priėjus pabaksnoti ir pažiūrėti iš arčiau, kad galėčiau jums papasakoti.

Pavyzdžiui, jaučiausi, kaip mokslininkas, žiūrėdamas į išsigimėlių elitą – ant šaligatvių atvairavusius padarus automobiliuose angliškais numeriais, niauktais langeliais, neoniniais papiktinimais. Jie atsidaro langus ir sėdi savo mašininkėse, dairydamiesi, ar visi juos mato. Į juos žiūrėti yra įdomu, bet reikia neįsijausti: reikia apsibrėžti akademinio eksperimento ribas ir suvokti, kad su jais santykio jokio nėra. Jie niekada nebus tokie, kaip jūs, mano skaitytojai, o jūs – niekuomet nebūsite tokie, kaip jie. Užteks vietos visiems, tiesiog gyvenimo įdomumas glūdi prie skirtingų pasaulių susikirtimo taškų.

Juolab, kad objektyviai – tai irgi puikus variantas: Basanavičiaus gatvė nuo jų jau nebebus baisesnė, tačiau iš jų bus paimti jų uždirbti stroikėse ir faktoriuose pinigai, kruopščiai sutaupyti, ir įsilies į Lietuvos ekonomiką. Tai nėra labai elegantiškas būdas valstybei daryti pinigus, tačiau kažkas pasidaro pinigų ir iš lauko tualetų, tai kodėl nepasidarius iš šių žmonių? Viskas galų gale baigiasi puikiai, sukasi ekonomikos ratas, ir pinigai byra Lietuvai.

Jau klausi manęs, skaitytojau – tai ar gerai pailsėjai, Užkalni, pora kartų praėjęs Basanavičiaus gatve?

Pailsėjau puikiai, nuvažiavau dešimtis kilometrų dviračiu, plaukiojau ir baseine, ir jūroje, vaikščiojau, kroviausi jėgų ir net išbandžiau iš draugų žinomą, bet retai praktikuojamą būdą, pradėti alų gerti jau prie pusryčių, kaip daro kai kurie (daugelis) anglų subkultūrinių elementų, išvykę atostogoms į Viduržemio jūros teritorijas. Variantas fantastinis: pradedi vėl miegoti, vos tik prabudęs, protas pasiilsi, juo labiau, kad galingam protui, tokiam kaip mano, reikia ir didelio poilsio.

Bet dabar aš vėl prie darbo stalo, ir vėl su jumis.

 

* Prašom nieko neįsivaizduoti, nes jau man tie jūsų įsivaizdavimai žinokit skersai gerklės. Gyvename už pinigus, valgome jų geriausiame restorane Palangoje irgi už juos. Viešbutis Pušų paunksnėje, apartamento kaina High Season nuo 800 Lt iki 1800 Lt per parą, su pusryčiais. Reikia daug dirbti, ir tada galėsit irgi taip gyventi, so there.

Jei jus konkrečiai domina, kiek aš galiu jus erzinti ir pasakoti apie savo vakarienes už 500 Lt ir kaip mano šeima gyvena per dvejus apartamentus, nes mums ne prie širdies grūstis ir patinka daug erdvės, tai štai jums atsakymas: taip numatau daryti tol, kol į tai bus gausiai atsiliepiančių.

Taip, tai labai primityvu ir vaikiška. Taip, aš jaučiuosi geriau, juos visus palodęs. Taip, man patinka iš jų spausti, kaip iš nuodingų gyvačių, jų burbuliuojančio pavydo syvus.

Ir taip, jie visi man pavydi.

 

 

Patiklių vėplų apgultis prie bankų: egzaminas išlaikytas

$
0
0

23 06 2013, lrytas.lt

Pradėkime nuo pradžių – toks gandų skleidimas apie ateinančią banko griūtį, koks savaitę prieš Jonines lengvai papurtė vakarų Lietuvos miestelius, yra nusikalstama veika. Idealiame pasaulyje, sumanytojai ir organizatoriai turėtų atlikinėti bausmę kur nors, kur bankomatai be mygtukų.

Ar tai įvyks, pamatysim. Greičiausiai ne: kovoti su gandų skleidėjais labai sunku, nebent tai būtų violetinės tetutės, rašančios apie prekybos centruose grobiamus vaikus ir spiegiančios „PLATINAM!!!“. Juo labiau, kad yra tikėtina, kad ataka atėjo iš ten, iš kur vis dažniau ateina XXI amžiaus atakos – sena aptriušusi meška suprato, kad vartyti avilius nebeapsimoka, ir į kailį galima gauti, ir jėgos jau nebe tos. Dabar rudoji įjunko siuntinėti nykštukus-trolius, kenkiančius iš saugaus atstumo: tai internetas, tai bankai, tai energetika.

Bet vargu, ar kas nors ką nors įrodys, ir dar mažiau vilties, kad kas nors nukentės. Situacija yra panaši, kaip kova su tais, kas rašinėja šlykščius komentarus prie straipsnių internete. Būtų gerai, kad jie atsakytų už savo žodžius, bet čia būtų tas pats, kaip svajoti, kad nubaustų uodus, prieš lietus siurbiančius kraują iš žmonių. Nors būtų miela, kad jie būtų nubausti.

Vakarų Lietuvoje šiemet nėra lengva: tai bjaurybės smirdukai-vabalai nugula paplūdimius ir nuo jų riečia nosis poilsiaujantiems (juo labiau, kad jų surinkimas pasirodo esąs sunkus uždavinys – vabalai tvarkytojų rūpesčiu gerokai pabrandinami ant smėlio, kad visi pajustų sūrų gamtos kvapą), tai bankų skyrius nugula elitinės pensininkų ir priešpensinio amžiaus naivuolių pajėgos, išsiilgusios veiklos ir emocijų.

Žinau, kad buvo bandžiusių kaltinti Swedbank, esą klientams pateikta nepakankamai informacijos, todėl toks ir ažiotažas: žmonėms pamojavo pirštu (galimai – viduriniuoju), paminėjo, kad pažįstamai buhalterei skambino jos pažįstama tetutė iš Sodros, ir prašom, cirkas jau atvykęs į jūsų miestelį. Tačiau čia buvo pašokdinti tie, kuriems jokia informacija nepadės. Jiems iš tos informacijos tiek pat naudos, kaip nerūkančiam iš peleninės.

Mielų sovietinių laikų nepamiršę burundukai ir jų pačios, apsivilkę gražiausius priprakaituotus sintetinius marškinius iš skudurynų, stojo į eilę, nes jie dar nepamiršo mylimos sovietų Lietuvos eilių, nusidriekiančių prie visko iš eilės. Eilių, iš eilės – gražiai čia surimavau.

Išties, kur tu, žmogau, šiais laikais žmoniškai eilėje pastovėsi? Kur dar rasi tokią vietą, kur kiekvienam duoda tik po kažkiek, o paskui jau nebeduoda? Tai lyg mažutis Grūto parko atrakcionas jūsų gyvenamoje vietoje, organizuotas specialiai jums, patiklieji naivuoliai su balsavimo teise.

Negalima neigti, kad nors piktavaliai gandonešiai to neplanavo, Lietuvai visa nedidelė Swedbank išsigalvotos griūties panika buvo lyg socialinės paskirties treniruotė (turint galvoje dalyvavusiųjų protines galias – gal greičiau dresavimas) ir kolektyvinės dvasinės sveikatos patikrinimas, peršviečiant liaudies masių intelektą ir pateikiant jį ant lėkštutės. Arba greičiau miestelio turgaus aikštėje.

Kažkada, kai Maskvoje 1990 metais atsidarė pirmasis Sovietų Sąjungoje greito maisto restoranas McDonald‘s, keturių valandų eilė prie jo buvo gražus pavyzdys, kas iš tikrųjų buvo žmonių galvose ir ko jie norėjo. Dešimtmečiais puoselėta santvarka pasirodė pažeidi, kaip pripūstas balionėlis: pykšt ir nėra.

Negudraus visuomenės posluoksnio eilės prie bankų irgi parodė, kad titaniškos telefoninių sukčių pastangos („mama, aš papuoliau į avariją“) ir išsimokėtinai parduodamų stebuklingų dulkių siurblių (gamintas Malaizijoje, savikaina su atvežimu – 350 Lt., parduodamas pensininkėms už 5000 Lt plius palūkanos) pardavėjų darbas nuėjo, galima sakyti, veltui.

Veltui ta prasme, kad kvailiai todėl ir yra kvailiai, kad niekada nesimoko iš savo apsikvailinimų. Atvirkščiai, jiems iš patirties gimsta naujas užsispyrimas.

Čia kaip ta varlė, kuri pasakojo draugei liūdną istoriją apie seksualinę prievartą gyvūnijos pasaulyje.

Varlė sako: žinai, mūsų pelkėje tokie baisūs dalykai dedasi. Užvakar einu pro Didįjį Kupstą – mane išžagino. Vakar einu – ir vėl. Šiandien, tu nepatikėsi, aš ir vėl buvau išniekinta. Rytoj vėl pro Didįjį Kupstą eisiu.

Komiškoje vasarinėje bankų panikoje įprastinis, vidutinis vėpla gavo progą pasireikšti ir jos nepraleido – kuo kvailesnis gandas, kuo mažiau priežasčių jais tikėti, tuo greičiau avinų banda atbėga ir trypia kanopomis.

Neturėtų likti nepastebėtas labai teigiamas ženklas visuomenei. Jis buvo toks: pinigų atsiiminėti subėgo labiausiai nevykusi, nieko nesuprantanti, niekuo nesidominti, pasimetusi ir beviltiška visuomenės dalis, kurios nevingiuotą protą galės ištiesinti nebent šešių lentų stalių dirbinys, kurio pavadinimo etikos sumetimais neminėsiu.

Visiems kitiems buvo tik geras šou, kuris baigėsi greitai, bėdos nepridaręs. Normalūs žmonės, sugebantys suprasti, kas yra tikra grėsmė, o kas – kvailas gandas karkvabalio proto individams (kuriems, tiesą sakant, ir banko sąskaitų nereikėtų atidarinėti; jiems iš jų daugiau bėdos, nei naudos), taip ir žiūrėjo į tas gėdos eiles: kaip į karkvabalius ant paplūdimio.

Šaltasis karas laimėtas. Kaip ilsisi generolai?

$
0
0

Nuotraukoje: čia buvo vienas paskutinių Šaltojo Karo mūšių, nors dalyviai to tikrai tuomet nesuprato.

Naujasis Židinys, 2013 m. birželis

Praėjo daug metų po Šaltojo karo pabaigos, ir pagaliau jis gali būti vertinamas kaip istorija, o ne kaip paskubomis papasakotas vakarykštis prisiminimas. Šaltąjį karą laimėjome mes, ir du taikos dešimtmečiai tai patvirtina aiškiau, negu triumfo pripildyti pareiškimai po jo pabaigos. Bet mes nemokame ir bijome tinkamai elgtis – kaip nugalėtojai.

1991 m. sausio 14 d. ryte, atsikėlęs iš ryto, stovėjau prie lango mamos namuose, J. Basanavičiaus gatvėje, ir žiūrėdamas pro langą į beveik besniegę žiemą pasakojau telefonu tuometinei BBC korespondentei Mask­voje Bridget Kendall apie tai, kas vyko praėjusią naktį S. Konarskio gatvėje, Lietuvos radijo ir televizijos biure. Telefono aparatas – senas, vengriškas, su sukamu skaičių disku ir juodu laidu, buvo jau pagyvenęs ir ryškiai raudonas. Man buvo dvidešimt metų, ir telefono aparatas dar prisiminė tuos laikus, kai mokiausi mokykloje ir gudriai ištempdavau laidą, užkabindamas už kėdžių (kad atrodytų, esą taip netyčia išėjo), ir nutraukdavau kištuko kontaktą su lizdu. Taip dariau, kai žinodavau, kad gali skambinti tėvams iš mokyklos ir aiškintis dėl mano elgesio.

Dabar tuo pačiu telefonu pasakojau apie tarybinius1 karius su radijo šalmais ir automatais S. Konarskio gatvės koridoriuose, kaip mus buvo sustatę prie sienos, rankomis aukštyn, kaip laikė susodinę viename iš kambarių, kur šiais laikais yra žinių redakcija, kaip vienam iš mūsų, darbuotojų, leido paskambinti namo (keista, kad leido) ir perduoti žinią artimiesiems, kad esame gyvi ir sveiki. Tada visas tas pasakojimas buvo labai buitinis.

Tuomet nesupratau, kad pasakoju apie vieną iš paskutinių didžiųjų Šaltojo karo mūšių, kurių buvo šimtai visame pasaulyje, su aukomis ir be jų, ir kad iki karo pabaigos ir iki raudonosios vėliavos nuleidimo Kremliuje buvo likę truputį daugiau nei vienuolika mėnesių. Keturiasdešimt kelios savaitės. Tada neatrodė, kad eina paskutiniai Šaltojo karo metai – karo, užsitęsusio daugiau nei keturis dešimtmečius – ir kad aš dabar, su telefonu prie ausies, esu fronto zonoje, per 1400 met­rų nuo barikadų, kurios buvo viso pasaulio dėmesio centre. Dėmesio centre, tiesa, neilgam: po trijų dienų, sausio 17 d., prasidėjo Irako pajėgų bombardavimas iš oro, bandant išlaisvinti okupuotą Kuveitą, ir pasaulio žurnalų viršeliams jau buvo kiti vaizdai, o ne Vilnius. Ir tada tikrai nesupratau, kad esu iš būsimųjų nugalėtojų gretų.

Karas be aiškios baigties

Antrasis pasaulinis karas turėjo keletą aiškių baigčių (nors, žinoma, Tarybų Sąjungoje tos baigtys buvo akcentuojamos kitaip – net ir pats karas buvo „Didysis Tėvynės karas“, ne joks ne pasaulinis, pasaulio ten nebuvo, tik rusų, ukrainiečių ir baltarusių pergalė prieš Vokietiją; todėl Kremliaus šešėlyje esančioms šalims užteko mitų apie raudoną vėliavą, keliamą virš Reich­stago, ir apie pergalės paradą Raudonojoje Aikštėje birželio 24 d.).

Nugalėjusios Antrajame pasauliniame kare šalys turėjo Vokietijos kapituliaciją, Potsdamo sutartį dėl Vokietijos okupacijos, Niurnbergo teismą2 – kuris, nors ir buvo kritikuojamas pačioje Amerikoje (JAV Aukščiausiojo Teismo vyriausiasis teisėjas Harlanas F. Stone’as, tuomet sakė apie savo kolegą, Aukščiausiojo Teismo teisėją, Niurnberge buvusį kaltintoju, Robertą H. Jacksoną, kad šis vykdąs „aukšto kalibro linčo teismą“), tačiau turėjo konkrečius rezultatus – mirties bausmes, laisvės atėmimo bausmes ir faktinį bei juridinį nacių patraukimą iš Vokietijos gyvenimo.

Pralaimėjusios pusės Šaltojo karo generolai iš esmės teisingumo nesulaukė. Nors karas buvo labai ilgas, tačiau, kaip visada, taika pasirodė sunkesnė ir sudėtingesnė negu bet kokie kariniai veiksmai.

Josifas Stalinas mirė savo lovoje, kaip ir visi po jo buvę tarybiniai lyderiai. Atpildas tokiems kaip Lavrentijus Berija ateidavo ne nuo laimėjusių priešų, o nuo saviškių, kai kiti vidaus kovos būdai nebetiko. Berija turbūt ir buvo vienintelis faktiškai nubaustas už vieną didžiausių masinių XX a. nusikaltimų.

Ekstremalus įrodymas apie tai, kad teisingumas – reta ir labai saikingai dozuojama prekė, buvo Kampučijos mėsininko Pol Poto mirtis 1998 m. savo namuose – tuomet jis buvo namų arešto sąlygomis, ir ne bet kieno organizuoto namų arešto – jo paties Raudonųjų khmerų frakcijos. Iki pat 1997 m. jis sugebėjo duoti įsakymus dėl mirties bausmės savo bendražygiams už bendradarbiavimą su naująja vyriausybe.

Artimiausias Pol Poto bendražygis Ieng Saris (kadaise Kampučijos žmogžudžių valdžia taip ir vadinosi: „Pol Poto – Ieng Sario režimas“) mirė tik šiemet, taip ir nenubaustas, nors ir kalėjime.

Pnompenio mirties laukai yra, galima sakyti, beveik užmiršti būtent dėl savo kraupumo ir paprastumo derinio, bet dar ir dėl to, kad viskas įvyko ir baigėsi. Vanduo nubėgo po tiltu, kaip sako anglai. Ką čia daug minėsi. Perfrazuojant Rusijoje naudotą po Antrojo pasaulinio karo frazę, iškaltą Leningrado kapinėse – „Niekas nepamirštas ir niekas neužmiršta“, čia niekas nenubaustas ir niekam neatlyginta.

Panašiai ir Kinijoje – visos kultūrinės revoliucijos baisybės, sugriauti žmonių gyvenimai bei neįtikėtina prievarta ir tamsybės triumfas prieš mokslą kaip baigėsi, taip ir baigėsi.

Rytų Europoje mes net didžiavomės „dainuojančia revoliucija“, kai žmonės, kurie buvo priešų pusėje, ne tik kad savo laisve nerizikavo, o daugelis net spėjo po Šaltojo karo pabaigos sėkmingai pabūti prezidentais, premjerais, ministrais arba bankų savininkais.

Išskirtinė Rumunijos valdytojo Nicolae Ceauşescu ir jo žmonos baigtis (jie buvo nuteisti ir sušaudyti Šv. Kalėdų dieną, kas simboline prasme yra pernelyg makab­riška net ir mano skoniui – matyt, net ir labai kietos širdies žmonės tarp mūsų kartais turi tokių problemų), kaip ir Sadamo Huseino mirties bausmė ir Slobodano Miloševičiaus mirtis kalėjime, tik pabrėžia tai, kad nubaustųjų buvo vienetai.

Berlyno siena ir kiti eksperimentai

Sunku būtų įsivaizduoti, kad nacių gydytojai-eksperimentatoriai iš mirties stovyklų po karo vaikščiotų ir pasakotų apie savo pasiekimus, dar ir susitikinėtų su kitais medikais ir apskritai jaustųsi normaliai.

Tačiau ar girdėjote, kad kas nors būtų atsakęs už Berlyno sieną, su sargybos bokštais ir spygliuota viela? Rytų Vokietijos vadovas Walteris Ulbrichtas, apdovanotas Tarybų Sąjungos didvyrio žvaigžde ir Egipto Nilo ordinu (iš Gamalio Abdero Nasero rankų), kuris turėtų atsakyti už tai, kad buvo pastatyta siena, uždariusi paskutinę landą žmonėms iš Rytų Vokietijos bėgti per padalytąjį Berlyną į Vakarų Vokietiją, – jis nebuvo nei teistas, nei nubaustas ir nugyveno savo gyvenimą. Žinoma, tuomet Šaltasis karas dar nebuvo laimėtas (Ulbrichtas mirė 1973 m.).

Niekam neteko girdėti nė apie vienos tarybinės psichiatrinės ligoninės vyriausiąjį gydytoją, kuris būtų ne tik nubaustas – niekas net ir licencijos neprarado. Šalies specialistai, sugalvoję specialią ligą politiniams pacientams („vangios eigos schizofrenija“), apie kurią negirdėjo pasaulis už geležinės sienos, – nes Vakaruose tokios diagnozės apskritai nebuvo ir nėra iki šių dienų. Ji buvo sukurta rusų psichiatrijos elito kaip aprašymas lėtai besiplėtojančio susirgimo, kurį galėjo pastebėti tik specialiai paruošti medicinos šviesuliai, ir kuris aiškiausiai pasireikšdavo per nesutampančią su pagrindine ideologija nuomonę.

Už baudžiamąją psichiatriją ne tik niekas nenubaustas: paskaičius šių dienų Rusijos psichiatrų žvilgsnius į praeitį, retai kas iš tų, kurie patys buvo baltais chalatais tose ligoninėse, kur durys be rankenų, apskritai pripažįsta, kad ten būta ko nors kito nei ligonių gydymo su geriausiais klinikiniais ketinimais.

Nugalėtojams – tik atmintis

Matyt, krikščioniškos moralės rezultatas buvo tai, kad Vakarai, laimėję Šaltąjį karą, visaip kratėsi trium­falizmo ir savo pergalės demonstravimo. Taip, tiesa, buvo nukelti ne vienas ir ne du Vladimiro Lenino paminklai3, ir nuotrauka iš Vilniaus Lukiškių aikštės tapo viena iš vizualinių laikotarpio simbolių, tačiau dominuojantis požiūris buvo nemurkdyti pralaimėjusiųjų ir stengtis neįžeisti jų jausmų.

Pataikavimas pralaimėjusiems priešams, nugalėtojo stiprus kaltės jausmas yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl ne tik maža nubaustųjų, o beveik nėra besigailinčiųjų dėl to, ką darė.

Nugalėtojai tai užprogramavo patys. Dar 1963 m. – kai iki Šaltojo karo pabaigos buvo likęs maždaug ketvirtis amžiaus (nei daug, nei mažai – atsigręžus į praeitį, mums atrodo, kad dar prieš akis buvo visa amžinybė, tačiau kai žmogui pasakai, kad tokia pati amžinybė, apie ketvirtį amžiaus, jau prabėgo po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, visi būna nustebę – „kaip gi greitai vis dėlto bėga laikas“), Johnas F. Kennedy’s, sakydamas savo garsiąją kalbą Vakarų Berlyne („visi laisvi žmonės, kad ir kur jie gyventų, yra berlyniečiai, ir todėl, kaip laisvas žmogus, aš didžiuojuosi sakydamas – esu berlynietis“), programavo atsiprašinėjimą.

JAV prezidentas jau tada minėjo, kad kai karas bus laimėtas, Berlyno gyventojai galės „blaiviai pasidžiaugti“ (sober satisfaction), kad buvo pirmose kovos gretose. Pasidžiaugti, bet blaiviai, pernelyg neužsimiršdami, neduok Dieve.

Ir būtent todėl, nueinantys į praeitį Šaltojo karo nugalėtojai nebuvo tinkamai pagerbti – miestams pritrūko triumfo arkų, o lyderiams – matomos pagarbos. Gal tik Margaret Thatcher laidotuvės šiemet šiek tiek priminė didelę pagarbą gigantui už gigantiškus pasiekimus, kuri tačiau irgi buvo pakankamai santūri, ir buvo atlaidžiai šyptelima, į gatves Londone ir kitur iššliaužus valkatoms ir padugnėms „švęsti raganos laidotuvių“. Niekada su velione premjere ir jos darbais sąmoningai nesusidūrę, tie parazitai visą gyvenimą tik siurbė laisvos rinkos ir laisvos šalies privalumus, kurie didele dalimi yra mirusios lyderės nuopelnas, bet jiems niekas nesutrukdė trypti ant kapo.

Helmutas Kohlis, Vokietijos suvienijimo ir šių dienų jos ekonominio klestėjimo (kurio nesugeba sugraužti net minios išlaikytinių Europos pietuose) pagrindėjas, negarbinamas ir mažai kieno beprisimenamas, stumia devintą dešimtį kaip pensininkas, be paminklų miestų aikštėse ir be jo vardu pavadintų gatvių.

Kai Ronaldas Reaganas mirė 2004 m., sunkiai sirgdamas, daugelis reiškė nuostabą („o ką, jis dar tik dabar mirė?“), būtent todėl, kad JAV nelabai rūpinosi, jog jis būtų prisimintas kaip nugalėtojas. Net ir per jo šimtmečio paminėjimą 2011 m. politiškai korektiška žiniasklaida bandė visaip atsižegnoti, vis primindama, kad jis buvo „prieštaringai vertinamas“, nes, supranti, ligi šiol yra labai daug pralaimėjusiųjų, kuriems pamačius jo besišypsantį portretą ligi šiol likęs skausmo pojūtis. Todėl atsiprašykime, kad jį prisimename.

Mūsų gailestis pralaimėjusiems Šaltąjį karą, kvailas gerumas (arba tai, ką mes patys laikome esant gerumu per savo neišmanymą) ir savo pačių dvasinių savybių projektavimas į priešą („jeigu mes atleisime, gal ir mums kada nors taip pat bus atleista“ – nesusimąstant, kad jei sąmoningai nedarai blogai, to atleidimo turbūt niekada ir nereikės) lėmė tai, kad ligi šiol mūsų pergalė Šaltajame kare yra nuolatos kvestionuojama ne tik tų, kuriems pritinka tai daryti, nes jie pralaimėjo.

Mūsų pergale netiki tie patys žmonės, kurie iš jos daugiausiai ir gavo naudos bei džiaugsmo. Mūsų nesugebėjimas pabrėžti ir parodyti, ką pasiekėme, atneša pačių keisčiausių vaisių: pavyzdžiui, net laisvas darbo jėgos judėjimas, sugebėjęs sutvarkyti, rodos, sunkiausiai sutvarkomą nedarbo problemą Rytų Europoje (darbo jėga dabar gali pasirinkti žymiai platesnę darbo rinką – problema?) yra reguliariai pateikiamas ne kaip didžiulis privalumas, ne kaip realus laisvės prizas, o kaip kažkokia yda, patvirtinanti padėties tragizmą.

Berlyno siena kadaise buvo pastatyta būtent tam, kad būtų sustabdytas laisvas darbo jėgos judėjimas (nes per Berlyną bėgo labiausiai išsilavinusi, jauniausia, geriausia Rytų Vokietijos gyventojų dalis), mes sukūrėme šalis, kur niekas (išskyrus iškvaišusius filosofus ir „visuomenės veikėjus“, kurie visaip planuoja sugražinti lietuvius ten, kur jie labiausiai tuo metu nenori būti) nė nebando stabdyti žmogaus bandymo pasirinkti, kur jam gyventi yra geriau, tačiau kažkokiu būdu mes sugebame to gėdytis. Arba bent jau neduodame atkirčio tiems, kurie bando mus gėdinti.

Matyt, mokytis būti nugalėtojais mums reikės dar ilgai. Kuklumas ir susinepatoginimas – panašiai, kaip ekstarybinio žmogaus gėdijimasis kalbėti apie jam priklausantį atlygį už darbą („ką čia, aš ne dėl pinigų“) – mus kamuos tol, kol neišmoksime būti drąsūs, arogantiški ir savo pergalėmis besidžiaugiantys nugalėtojai, ploti sau per petį ir mojuoti pergalės vėliavomis.

Mojuoti žinant, kad pralaimėjusiems dėl to labai skaudu ir dėl to mojuoti dar stipriau. Kad jie žinotų savo vietą. Nes rodyti pralaimėjusiems savo vietą yra viena iš neišvengiamų nugalėtojo priedermių.

 —————————–

 1 Nekeiskime „tarybinių“ į „sovietinius“. Tarybinis būtent ir buvo tai, ką mes turėjome Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje, būtent valdymo forma, „liaudies deputatų tarybos“. Tai, kad šis žodis buvo išverstas į lietuvių kalbą, buvo liūdnos okupacijos istorijos dalis. (Į šį autoriaus pageidavimą redakcija atsižvelgė, tegul ir tam kartui atsisakydama savo ilgos ir turtingos tradicijos, – red. past.)

2 Nereikėtų vadinti „Niurnbergo tribunolu“, lyg mes patys negalėtume išsiversti iš kitos kalbos, išskyrus rusų. Anglai vadina Nuremberg Trials, vokiečiai – Nürnberger Prozesse, prancūzai – Procès de Nuremberg, ir pavadinimas „tribunolas“ buvo rusų sugalvotas, kad atspindėtų jų siekimą, jog procesas būtų greitas ir be jokių vakarietiškų pasicackinimų. Pagrindinis teisėjas nuo Tarybų Sąjungos, generolas majoras Iona Nikitčenko, buvo aktyvus Stalino parodomųjų teismų dalyvis ir ne pati geriausia reklama proceso objektyvumui.

3 Antra tiek daugiau liko – kartais galėtų pasirodyti net ir ne visai aišku, kas laimėjo Šaltąjį karą. Visų žinomos Žaliojo tilto skulptūros Vilniuje saugomos kaip paveldas. Tačiau jos yra tik vienas, visų prisimenamas pavyzdys. Tarybinio pakaliko Liudo Giros skulptūra žiūri tiesiai į langus tų, kurie atsako už švietimą šalyje – Švietimo ir mokslo ministerijos žmonės ją mato kiekvieną dieną. Kita pakalikė, Salomėja Nėris, kaip ir anksčiau savo vardu ir skulptūra puošia ir vieną geriausiai žinomų Vilniaus mokyklų, ir gatvę prie jos. Šių žmonių ryšys su kultūra ir švietimu yra toks pat, kaip Josefo Rudolfo Mengele’s, nacių gydytojo iš Aušvico, ryšys su medicina. Kaip malda kartojamas tų pačių Vakarų politinio korektiškumo išpažinėjų poteris: „negalima išplėšti puslapio iš istorijos“. Apie to teiginio nesąžiningumą net neverta ginčytis, nes gydytojas nepalieka žmogaus burnoje supuvusio danties tokiu pagrindu, kad dantis yra mūsų odontologinės istorijos dalis. Pasiūlykite pastatyti Mengele’s biustą, sakykime, priešais Miuncheno universitetą, kur jis gavo daktaro laipsnį, ir pažiūrėkite, ką jums pasakys.

Miesto transporto pertvarka privalo siutinti

$
0
0

Lietuvos Rytas, 2013 07 01

Didžiausiame Lietuvos mieste didelės aistros. Sostinės valdžia keičia transportą, ir miestelėnai pyksta. Sako, naikina tai, ko mes norime, darys kažkokius brangius projektus, išsiklos kišenes banknotais. Miestelėnai pyksta taip, kad tame pačiame proteste susirinko ir konservatoriai, ir liberalai, ir frontininkai, ir net tinklaraščius rašantys žiurkėnai. Čia kaip visi savanos žvėrys per sausrą susirenka prie upelio gerti, ir vieni kitų nepuola: liūtai ir gazelės, ilgom uodegom beždžionės ir hienos.

Palauk, palauk, sakys man skaitytojas, jei jis ne vilnietis – ko čia mums reikia apie sostinę klausyti ir jūsų išsidirbinėjimus? Ar čia ne nacionalinis dienraštis ir jo portalas? Kodėl čia mums visiems reikia klausytis apie Vilniaus pasipūtėlių bėdas? Tegu vilniečiai patys aiškinasi su savo oranžiniais dviračiais ir meru ant tanko.

Čia viskas ne taip paprasta. Pirmiausia, apie Vilnių privalote skaityti jau vien tik iš pagarbos. Mes, vilniečiai, daugelį jūsų maitiname. Čia uždirbame pinigus, iš kurių mokame mokesčius, ir paskui iš jų šiek tiek palieka mums, mūsų aplinkkeliams ir gatvių remontui, o likusius išdalina jums visiems.

Mes, greiti ir įsiutę sostinės žmonės, daug uždirbam – tiek, kad užtenka dar ir jums visiems. Jei norite būti tokie sėkmingi, kaip mes, turite mus atidžiai stebėti.

Be to, tie vargai, kuriuos mes turime sostinėje, ilgainiui gali tapti ir jūsų vargais, jei jūsų miestai augs ir plėsis.

Todėl dabar klausykite.

Mažai kam patiks tai, ką dabar pasakysiu, bet, likę vienui vieni tamsiame kambaryje, pašnibždomis ir jūs tatai pripažinsite, jei niekas neklausys. Taigi štai: dabartinės Vilniaus transporto problemos yra ne miesto valdžios nemokšiškumo padarinys. Tiesiog sostinė, kur žmonės gyvena labai erdviai, neregėtai išaugo, ir didžiąją jos dalį sudaro tie, kas nenori būti miestiečiai, tik nori, kad netoli būtų oro uostas, geros parduotuvės, darbai su pinigais, mokyklos vaikučiams. O vakarais – kad būtų svirpliai ir pro langus matytųsi girios. Arba kloniai.

Šis sumanymas visiems atrodė puikiai. Laukuose ir pamiškėse, triženkliais numeriais pažymėtose Sodų ir Laukų gatvėse valdos buvo įperkamos, namai kilo aukštyn, vasarą čirškėjo mėsos ant grotelių ir buvo linksma (išskyrus tuos atvejus, kai reikėdavo išsikviesti gydytojus, ir niekas negalėdavo surasti adreso, nes sunku rasti namą be numerio; užmiestyje gyvenantys dėl religinių priežasčių bijo numerių ant namų taip, kaip feministės bijo filmų apie vyrus su kostiumais).

Paskui pradėjo aiškėti, kad mėnesio kuro išlaidos šeimai pasiekė keturženklius skaičius. Bet čia dar niekis.

Paaugo vaikučiai, ir juos reikia vežioti ne tik į mokyklas, bet į visokius būrelius, teniso treniruotes, šokių pamokas ir kitokią saviveiklą. Vilniaus pakraščiuose gyvenantys žmonės pradėjo vis dažniau kalbėti apie tai, kad „mieste mes praktiškai nebūnam“, ir kartą per tris mėnesius atsiradę centre, jau vaikšto kaip kaimiečiai, atvežti su ekskursija į didmiestį. Pagarbiai dairosi į didelius pastatus, pastebi užsieniečius ir kitos odos spalvos žmones. „O, žiūrėk, čia turbūt japonai, matyt, į ekskursiją atvažiavo.“

Vis daugiau buvusių miestiečių pradeda ir baigia pokalbius temomis apie malkų kainas ir stogo apšiltinimą. Kai prekybos tinklas netoliese atidaro didelę naują parduotuvę, tai būna pusmečio geroji naujiena. Nes dar mažiau priežasčių važiuoti iš savo kaimo, tik sąlyginai miesto paakraščiu vadinamo.

Tačiau visiems jiems reikia susisiekimo su Vilniaus centru. Ir visi jie jaučiasi, kad sostinė tuo turi pasirūpinti. Kaip ir tie, kas neturi automobilių, arba, pasirinkdami darbą centre, nepasirūpino paskaičiuoti, ar galės ten nusigauti, pasistatyti automobilį ir nepasilikti tuščiomis kišenėmis.

Nes iš senų laikų liko supratimas, kad kažkas pasirūpins kelionėmis miesto ribose. Negali taip būti, galvoja gyventojas, kad negalėčiau sau leisti kaip nors nusigauti. Pasirūpins mumis. Nebūna taip, kad niekaip nebūtų.

Nesvarbu, kad žaidimo taisyklės pasikeitė. Miestas – visiškai kitokio dydžio, nei buvo anksčiau, atstumai kiti, žmonių daugiau, ekonominės taisyklės kitokios.

Man juokinga, kai protingi žmonės sako: aš tik noriu, kad mane nuvežtų pigiai, greitai ir patogiai. Nejau taip sunku?

Ne tik kad sunku, turbūt neįmanoma. Ypač pigiai. Viešasis transportas, miestui augant, labai greitai tampa vis brangesniu ir sudėtingiau įgyvendinamu malonumu.

Kai kokie šių dienų ekonomistai „greituoju būdu“ paskaičiuoja, kaip viską galima būtų padaryti pigiai, paprastai ir puikiai, ir vežioti žmones iš Kalapimpiškio sodų bendrijos iki centro 20 km atstumu už du litus (pensininkus, vaikus, moksleivius, tremtinius, rezistentus, pedagogus ir šiaip du trečdalius keleivių – už pusę kainos), ištisą parą, septynias dienas per savaitę, ir dar liks pelno.

Žinom, žinom. Bet kuris aritmetikas visada gali bet kokį viešąjį projektą atlikti už 20% sąmatos, jei tik jo kas nors paklausytų.

Deja, kai kas klauso: iš čia ir visuomenės aktyvistų nuolatiniai reikalavimai „pateikti įtikinamus skaičiavimus“. Kad ir kiek skaičiavimų bus pateikta, jie visi bus nuolatinių kritikų suvartyti ir praskyliuoti, kaip seno pavyzdžio troleibuso bilietukas komposteryje.

Tą patį girdėjom ir apie atominę elektrinę, ir apie skalūnus. Skaičiai blogi. Valdžios skaičiavimai niekada neįtikina, ypač kai labai nenori tikėti tais skaičiavimais, nes „visi vagiai“.

Deja, aš nežinau miesto pasaulyje, kur viešaisiais projektais būtų visi patenkinti, kur apie juos nesakytų, kad per brangūs, kur nekaltintų valdžios neskaidrumu, ir kur miesto gyventojai sakytų, jog džiaugiasi savo miesto viešuoju transportu. Taip nebūna. Miesto gyventojai ir valdžia – kaip paaugliai vaikai ir jų tėvai. Paaugliai visuomet susiraukę ir visad žino, kad tėvai kvaili, godūs ir pikti.

Yra ir dar vienas teiginys, iškilęs iš piketų ir protestų. Reikia, girdi, pasitarti su liaudimi. „Klausti žmonių“. O žmonės nenori jokių tramvajų ar greitųjų maršrutų. Žmonės nori mikriukų.

Mikriukai yra atsilikimo ir vakarykštės dienos simbolis. Daugiausia mikriukų aš mačiau Afrikoje, į pietus nuo Sacharos. Ten jie irgi vietinių labai mylimi ir vertinami. Užtat tie vietiniai taip ir gyvena, kaip gyvena. Nes jiems patinka atsilikimas.

Nė vienas politikas jums to nepasakys, bet aš galiu laisvai: kas man uždraus.

Žmonių nereikia klausti, nes masė, deja, nėra kompetentinga nuspręsti, kas jai gerai. Jei paklaustum žmonių, tai jie tau pasakytų, kad mieste reikia kuo daugiau skardinių kioskų (galimai, kad ten pat prekiautų kontrabandinėm cigaretėm, namine degtine be akcizo ir soliarka iš Baltarusijos – tų dalykų žmonės irgi labai nori).

Normaliam, vidutiniam miestelėnui labiausiai patinka atsilikimas ir stagnacija: kad viskas būtų, kaip yra, ir per greit nebrangtų.

Jei kas nors būtų paklausęs Amerikos liaudies, ar ji nori, kad žmogus būtų išlaipintas mėnulyje, ji sakytų – kam čia mums to, tegul geriau padaro už tuos pinigus miesto šventę su nemokamais riestainiais ir spurgomis.

Aš labai tikiuosi, kad miesto valdžia kuo mažiau klausys žmonių, ir kuo daugiau vykdys didelius ir ambicingus planus – kuo labiau revoliucinius, tuo geriau. Todėl, kad kai kunigaikštis Gediminas sapnavo savo sapną apie geležinį vilką, jam buvo liepta statyti miestą. Gerai, kad žynys Lizdeika tada nepaaiškino valdovui, kad sapno prasmė buvo nušienauti žolę prie namų ir aplinkinių kaimų gyventojus vasarą nemokamai vežioti į jomarką mieste, pyragų ir giros.

Pirmininkavimo pradžiai: filadelfijai turės pusmetį gražaus darbelio

$
0
0

Liau liau liau.

Liau liau liau.

Gražiai pasipuošęs žaliaskaris senasis mūsų Vilnius (“улицы столицы в праздничном убранстве”) maloniais rūpesčiais-rūpestėliais pasitinka svečius.

Sveiks sveteli margs, kaip buvo rašoma pseudofolklorine tarmiška fūfeliakalbe ant Vingio Parko estrados sienos mano vaikystėje.

Čia vakar pažiūrėjau tik truputį lietuviškos televizijos, kur europiniais taukais patepti tingūs žurnalistai filadelfijai tiesiog kaip per sviestą plaukia per gyvenimo šventę, pasakodami, kaip gi faina bus tas mums europinio pirmininkavimo pusmetis. Į šonus laksto bereikšmė trivia apie kanceliarinius reikmenis ir lankstinukus, dovanėles ir posėdžių sales, ir gausėja beribis džiaugsmas – pas mus atvažiuoja daug ponų, ir mes būsim irgi beveik kaip jie.

Jėzau, pusę metų kaip bus gerai. Bus labai svarbių valdininkų iš labai turtingų šalių svarbiausių ir autoritetingiausių institucijų, ir jie vaikčios mūsų kalidoriais, gatvėmis ir aikštėmis, tuo mūsų svarbą pabrėždami, ir žiūrėdami, kaip mes susitvarkę, ir pagal tai mumis vertins ir galimai mylės ir net laikys šiek tiek saviškiais.

Filadelfijai galės rodyti tuos pačius nedastatytus ir tik iš vienos pusės užtinkuotus Valdovų Rūmus iš viso jų beprasmio vidaus, kaip ten prikabinėta tipo periodo kilimų ir visko kitko, ir pastatyti dideli apvalūs restoraniniai stalai užkandėlėms ir gėrimams, kurie yra plywood on steel, bet kai užkloji staltiese, tai nesimato fanieros, atrodo labai roskošnai, kaip kokia prezentacija ir dar kažką. Ir bus ten vieno kąsnio sumuštiniai ir popigiai valdiški vynai, ir puotaus vidutinės svarbos praskolintos Europos pasiuntiniai iki paryčių, kol nepadės galvų ant paduškėlių iki kitos dienos ir naujų labai svarbių posėdžių.

Žurnalistai-filadelfijai galės pasakoti apie tai, kokias gražias dovanėles gaus visokie delegatai ir kitokie svarbūs ponai, ir kaip jie ilsėsis restoranuose ir kavinėse beigi prabangiuose viešbučiuose, ir ta istorija apie atvykusius ponus bus mūsų gyvenime didelis pagyvinimas ir didelė tema, kaip buvo kažkada Anglijos karalienės vizitas ir kaip būna, kai atvažiuoja Claptonas ir valgo Labukyje, ir mes džiaugiamės, kad jis paskanavo mūsų gostepriimstvos; o kai buvo George W Bush atvykęs į Vilnių, tai filadelfijai pasakojo prisiminimus Astorijos kambarinių, kurios klojo lovą ir pagalves komponavo pyragiuko forma. O Laura Bush tai užsisakė net taurę vyno, ir ta taurė jai buvo pateikta.

Aš dažnokai prisimenu savo gyvenimą Afrikoje (gal senatvė, o gal tiesiog prisiminimų daug), tai kai buvo atvykęs Tony Blair į Accrą, tai ne tik jau prieš kelis mėnesius spirgėjo visa Britanijos High Commission (pasiuntinybė vadinama taip buvusiose kolonijinėse šalyse), bet ir vietiniai vargo reporteriai buvo aplankyti to Labadi Beach viešbučio, kur gyveno Britanijos premjeras, ir jiems parodė net vieną kambarį (tiesa, liepė tik nieko neliesti).

Ir rašė vietos afrikiečiai filadelfijai apie savo įspūdžius, ir guodėsi straipsniuose, kad atgal važiavo tro tro mikriukais be oro kondicionavimo. O paskui dar vienas korespondentas pakalbino viešbučio tarnautoją (no kidding), kuris per klaidą užėjo, kai premjeras persirenginėjo ir buvo be kelnių! Tai tarnautojas atsiprašė ir išėjo kuo skubiau, bet tai kokia istorija.

Esu tikras, Tony Blair ligi šiol vis prisimena apie tą viešbučio patarnautoją, galvoja, kaip jis gyvena.

Internetuose jau buvo išgalvotas pasakojimas apie tai, kaip turistas ateina į kelionių agentūrą ir pasirenka Lietuvą, nes ji pirmininkauja Europoje (pasirašo kaip Raimucka Jurgaičių, aš nežinau jo tikro vardo):

Paskutinė lietuvių liaudies pasaka – pradėjus pirmininkauti ES, Lietuvą užplūs turistų minios. Viskas bus taip. Atlekia į užsienio kelionių agentūrą turistas. O agentūra jo klausia:
- Kur šį kartą norėtumėt nukeliauti?
- Taigi į tą šalį, kuri dabar pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Vadovų Tarybai.
- Labai puikus pasirinkimas! Sakyčiau populiariausias turistinis maršrutas, netgi užsakėme papildomus reisus. Kiek bus keliaujančių su jumis?
- Na, mano šeima, kaimynai, bus koks dešimt žmonių. Mes visada keliaujame į tas šalis, kurios pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Vadovų Tarybai. Beje, kas šį kartą perėmė pirmininkavimą?
- Lietuva.
- O, puiku! Atsimenu, kaip pulkai jų turistų užplūdo mūsų šalį, kaip pradėjome pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Vadovų Tarybai. Dar būna labai įdomu nuvykti į tą šalį, kurioje praeina rinkimai ir pasikeičia valdanti politinė partija. Kaip sakant, akivaizdžiai palyginti pokyčius. O gal žinote, kokie renginiai numatyti šioje Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Vadovų Tarybai pirmininkaujančioje šalyje?
- Na, kaip visada – įvairios konferencijos Europos Sąjungos politikams.
- Oi, kaip įdomu!!!
- Beje, ta proga specialiai iš visų Europos šalių plūstantiems turistams kiekvieną savaitgalį visuose Lietuvos miestuose bus rengiamos mugės – per visas centrines gatves išsirikiavusiose medžiaginėse pavėsinėse bus prekiaujama mediniais šaukštais, moliniais švilpukais, iš naujo pasūdytais varškės sūriais iš parduotuvių ir baronkomis. Tie pardavėjai jūsų laukia net pasistiebę.
- Jau nekantrauju nuvykti! Forminkite kelialapį artimiausioms įmanomoms dienoms. Pirmieji juk gaus gražiausius šaukštus.

Gaila tik tiek, kad daugelis net nemato viso šito komizmo, nes yra įsitikinę, kad vis tiek iš to pirmininkavimo mums yra tikrai labai nemažai kokia tai nauda.

Turiu jausmą, kad labai mėgsiu per ateinančius 6 mėnesius tuos žurnalistus, kurie parašys, kad šiaip Vakaruose visiems mūsų pirmininkavimas yra giliai pagal būgną.

Apie tai, kad tai niekam neįdomu, išskyrus tuos, kurie pagal darbus pas mus atvyks į komandiruotę, bet net ir jiems nelabai įdomu, išskyrus galbūt tą didelį privalumą, kad Vilniuje oro uostas taip arti nuo miesto, kas visada džiugina dažną keliautoją. Net ir pats fainiausias traukinys iš oro uosto nėra taip gerai, kaip taksi ir po 20 min. tu viešbutyje.

Atsimenu, per tą karalienės vizitą Lietuvoje aš buvau kone iki ašarų ir frustracijos privestas savo kolegų iš Vilniaus, kurie prašė, prašė, prašė papasakoti, tai kaip gi toje Anglijoje, ką jau pasakoja apie šį istorinį vizitą?

Kartojau ir kartojau, kad čia jums istorinis vizitas. Kad Anglijoje tai 27 psl., karališkos kronikos skelbimukuose, ir ne daugiau. Kaip į sieną žirniai. Negalėjo patikėti. “Nu tai vis tiek gi šneka ir žmonės ir žiniasklaida.” Jie manė, kad aš žinau, tik nepasakoju. Esu kone susibaręs su kai kuriais jų.

Nešneka. Neįdomu niekam. Niekam nerūpi. Which bit of “nobody cares” do you not understand?

Taip ir pirmininkavimas.

Užupio Angelas labiau rūpi miesto svečiams. Alubaris Špunka paliks didesnį įspūdį šį pusmetį, negu visas pirmininkavimas kartu paėmus ir visi valdovų rūmai ir visi austiniai kaklaraiščiai su etninių juostų motyvais.

Kunigaikštis Vildaugas Urniežius, kaip ir grįžęs į Pilies gatvę dainuojantis trim kalbom barzdyla (bless him, jau maniau, gal jam kažkas negerai, nes buvo dingęs), tinklinės pizzerijos Vokiečių gatvėje, nežinau kas, net Žirmūnų žiedo Statoilas – visi  jie paliks didesnį įspūdį ir prisiminimą bet kurių atvykusiųjų prote, negu šis pirmininkavimas.

Pirmininkavimui aš dėkingas tik už tai, kad sutvarkė Vienaragio (ar Ožiaragio) gatvę, kur eina palei Katedros aikštę, ir kad tas automobilių šiukšlynas su surūdijusiais nulenktais stoveliais priešais Vidaus reikalų ministeriją pavirto tvarkinga miesto gatve.

Bet kiekvieną kartą, kai pamatysiu kažkokios naujus kompiuterius, išdėliotus ant stalų, nupirktus pirmininkavimo proga, anonimiškas sales, bendrus planus apie skubančius biurokratus, galvosiu – Viešpatie, six more months of this.

Todėl, kaip niekada, laukiu Šv.Kalėdų.

Su vaikyste kartais reikia atsisveikinti

$
0
0

Lietuvos Rytas, 08 07 2013

Tai ką, susėskim ir paliūdėkim. Dvidešimt metų nieko nestatom, tik griauname. Draskome lapus iš istorijos. Ir panašiai, ir panašiai. Vėl po Lietuvą aidi raudos dėl naikinamo nelabai seno paveldo, nors tai net ne paveldas, o tik šiaip, smegenų užkalkėjimas ir minčių mėšlungis kai kuriose galvose.

Kalbu apie vaikų aikštelę sostinės pavargusiame miegamajame rajone, Karoliniškėse. Aikštelė vadinosi „Čiauškutis“, ir buvo kosminės tematikos, tokia avangardistinė betono erdvėlaivio stotis, kuri savo išvaizda atliepė pavadinimams, sugalvotiems tuomet, kai buvo statomi stambiaplokščiai namai. Sovietiniais laikais šiam rajonui buvo paskirta kosminė tema: žvaigždės, viesulas, kometa, Saturnas. Kiekviena troleibuso stotelė buvo apie visatos užkariavimą.

Dabar žmonės pyksta – kam ta aikštelė trukdė? Kam reikėjo griauti?

Iš tiesų, kalbos apie šią aikštelę yra svarbesnės, nei kalbos apie keliolika tonų seno gelžbetonio. Mat dabar pats laikas pagalvoti apie tai, ar mums netrukdo nuolatinis kabinimasis į praeitį.

Kabinamės taip, lyg galėtume užrakinti į narvą savo prisiminimus, kad jie nepabėgtų ir liktų mums po ranka, pačiupinėjimui ir paglostymui.

Žinote, po to, kai vadinami kultūrininkai ir viešojo intereso gynėjai putojosi dėl „Lietuvos“ kino sostinėje, ir sėkmingai sužlugdė naujas statybas jo vietoje (dabar ten tebėra, ir Pylimo gatvę bjauroja, aptepliotas iki stogo, betono paminklas mūsų inteligentijos idiotizmui, jos trumparegiškumui ir isteriškam susireikšminimui), jau kažkaip atrodė, kad jau išmokome gyventi dinamiškame pasaulyje.

Maniau, jau pripratome, kad normalus yra pasaulis, kur esama saugojamo paveldo, tačiau didžiąją dalį sudaro pastatai, kurie, kaip sakė prancūzų architektas Le Corbusier, yra „mašina, skirta gyvenimui“, tai yra, mechanizmas, kuris turi paskirtį. Kaip ir mašinos, pastatai susidėvi – ir fiziškai, ir morališkai – ir tuomet jų vietoje reikia statyti kažką naujesnio ir geresnio.

Tačiau nieko panašaus neįvyko. Pykstam kaip pykę, ir siuntame dėl visų pasikeitimų, jų bijodami, ir manome, kad visa, ko mums reikia – kad viskas liktų, kaip buvę.

Ta vaikų žaidimo aikštelė nėra pritaikyta šiuolaikiniams vaikams: XXI amžiuje vaikai nežaidžia betono ir surūdijusio plieno raizgalynėse (dar pasakykit, kad pasiilgote tų plieninių, iš lenktų vamzdžių suvirintų gaublių, kurie riogsojo daugiabučių kiemuose). Taip, mes lakstėme stogais ir tvoromis, ir mūsų gyvenimas buvo pavojingesnis, tačiau tie laikai jau praėjo.

Mes galime ginčytis apie tai, ar tikrai yra gerai, kad vaikai auginami sąlygomis, labiau panašiomis į šiltnamį, su paminkštintu aikštelių paklotu, guma, plastiku ir visokia sauga, tačiau taip yra, mes to nepakeisim, čia dabar mūsų naujas gyvenimas, ir geriau pratintis prie jo. Norite užauginti vaiką-kovotoją? Perduokite jam telefono ragelį, kai kitą kartą skambins mobiliojo ryšio operatorius ir siūlys dar geresnį planą: ten jūsų bamblys išmoks ir užsispyrimo, ir kovos įgūdžių. O iš aikštelės nesitikėkite auklėjamojo poveikio.

Su senomis gelžbetonio ir plieno žaidimų aikštelėmis, su vaikų naktipuodžiais ne iš šilto jaukaus plastiko, o iš geležinkeliams bėgiams skirto plieno, štampuotų tankų gamyklose, su gazuoto vandens automatais ir briaunotomis stiklinėmis, skleidžiančias infekcines ligas, iš mūsų gyvenimo pasitraukė ir tokie dalykai, kurių nė vienas nepasiilgsta. Ilgitės mūsų laimingos gelžbetoninės praeities?

O kaip jums skrepliavimas ant šaligatvio (kaip ir nosies šnirpštimas ant žemės, vis dar sutinkamas kai kur šalyje), irgi pasiilgote? Smirdantys tualetai be tualetinio popieriaus ir be muilo ir be karšto vandens ir visais atvejais be popierinių rankšluosčių? Šakutės ir šaukštai valgyklose, jau su chlorkalkių kvapeliu, bet vis dar šiek tiek riebaluoti (nes senosios pramoninės indaplovės būdavo taip optimizuotos) – tai irgi mūsų praeitis, gal palikime ir tą puslapį istorijos knygoje?

Žmonėms liūdna, kad kosminės aikštelės nebelieka, tačiau supraskite, miestuose ir taip per daug paminklų mūsų sovietinei praeičiai. Mes negalime paversti gyvenimo Grūto parku, net jei mums atrodytų, kad tai būtų visai smagi mintis.

Kiekviename mieste užtektų vieno daugiabučio (nereikia kelių šimtų) su įstiklintais kreivais balkonais, kad pamatytume, kaip galima sudarkyti jau negražų gelžbetonio pastatą ir paversti jį dvigubai baisesniu. Seną, girgždantį, 1975 metų pavyzdžio troleibusą galima palikti vieną ir apžiūrėti, bet jie neturi būti miesto transporto dalis. Rusiškos pokarinės dantų gręžimo mašinos vieta yra muziejuje, greta kankinimo įrankių, o ne klinikoje.

Pasenusios aikštelės griovimas primena dar vieną dalyką: čia tik keli betono gabalai, ir kiek triukšmo. O kas bus, kai mūsų miestuose ateis laikas griauti tuos daugiabučius, kurie pamažu miršta, net jei jų mirtis nėra tokia akivaizdi kiekvienam, į juos žiūrinčiam?

Jūs abejojate, kad jie miršta? Neabejokite. Per keturis dešimtmečius jie priėjo savo projektinio gyvenimo pabaigą. Jie nebuvo statyti amžiams, ir amžinai nestovės. Šių butų gyventojai vis vyresni; jaunimas tų butų neperka, ne tik todėl, kad bankai neskolina pinigų jų pirkimui, ir tokiu būdu dar labiau mažina jų judėjimą rinkoje. Bet koks rimtesnis remontas tokiame bute dažnai viršija sąnaudomis numanomą to buto pardavimo kainą, todėl juos mažai kas remontuoja.

Tuos pasenusius namus ateis laikas griauti, ir keisis miestų peizažai. Ir bus verksmo ir dantų griežimo.

Tai, kad kosminė vaikų žaidimo aikštelė liko tik nuotraukose, yra geras priminimas, kad nieko nėra amžino, ir senienos užleidžia vietą naujiems dalykams. Amžina, be abejo, yra tik vyresnės kartos teisė piktintis, kad ne viskas išliko, kaip tais laikais, kai jie patys, mūvėdami trumpas kelnes, čiuoždavo nuo įkaitusių saulėje skardinių kalnelių, degindami šlaunis ir blauzdas į karštą metalą.

Buki sodiečio juokai, ankstyvas pirmininkavimo akcentas

$
0
0

Lietuvos Rytas, 2013 07 10

Pažiūrėkite šį vaizdo klipą (tikrai privalote, nes jį dabar pasaulyje žiūri tūkstančiai ir raitosi iš juoko).

Jei nors šiek tiek mokate angliškai, jums greitai pasidarys baisiai, nežmoniškai gėda. Apims pasidygėjimo jausmas. Išpils raudonis, ir norėsis išjungti kompiuterį, kad šis pasityčiojimas baigtųsi. Lietuvos užsienio reikalų viceministras Vytautas Leškevičius per kelias minutes, atsakinėdamas į klausimus Europos parlamente, parodė, kad mes dar ne viską matėme.

Mes dar galime stebinti. Nebetyli sirgaliai, nebemiega ant žemės kamuoliai. Į aikštelę išbėgo dar kita svajonių komanda, dailiais kostiumais ir brangiai išdabintom plūgo rankenom kišenėse.

Retai kas moka angliškai tiek mažai, kad nebūtų galėjęs suprasti situacijos komizmo. Nerišlus ir lemenantis tragiška anglų kalba V.Leškevičiaus atsakymas į lengvai prognozuojamą (ir, tiesą sakant, jau daug kartų girdėtą) nuobodžiaujančio anglų euroskeptiko klausimą sugebėjo išsiskirti.

Lietuvio mini spektaklis buvo toks pat išraiškingas, kaip senieji anglų filmai apie poną Byną: ten nereikia jokių anglų kalbos žinių, kad po keliolikos minučių kristum po stalu iš juoko.

Lietuvos atstovo drėbtas – ne, ne drėbtas, greičiau varvantis, kaip surūdijęs vanduo iš sugedusio čiaupo – atsakymas pūpsojo, kaip šviežiai prikrauta šuns krūvelė ant švaraus šaligatvio. Jis prajuokino žmones net ir mieguistame Europos parlamente, kuris negarsėja liepsningais oratoriais.

Vienas portalo lrytas.lt autorių, Romas Sadauskas-Kvietkevičius, yra paleidęs į apyvartą terminą „Borato lygio anglų kalba“. Boratas Sagdijevas, išgalvotas TV personažas, jei pamatytų šį įrašą, galėtų didžiuotis, kad Kazachstane jį išmokė, palyginti, ne taip jau blogai.

Be to, Boratas buvo sumanytas tik kaip TV reporteris, toks keliaujantis pusprotis Filadelfijus, o čia mes kalbame apie karjeros diplomatą labai aukštame poste.

Blogiau už anglų kalbą klipe yra kaimietiški bandymai juokauti, su visa klojimo teatro elegancija ir net naudoti vaizdingą kalbą, nemokant net ir nevaizdingos. Viską pabrėžė pauzės, tokios ilgos, kad per jas galima buvo sulakstyti greitai parūkyti, ir įrėmino kreipinys „mister“, naudojamas be pavardės. Kažkas turėtų pasakyti ministrui, kad taip angliškai nekalbama, na, gal nuo Amerikos civilinio karo laikų. Gal vadovėliai buvo seni.

Taip, mes visi esame girdėję ir blogiau.

Mes visi turime kokį nors dėdę ar tolimesnį giminaitį, kuriam pradėjus sakyti kalbą šeimos šventėje, visi panarina akis ir tyliai laukia, kada baigsis ši kančia. Daugelis iš mūsų (ypač tie, kas nemoka perjungti televizoriaus nuo pirmojo kanalo) yra matę festivalį „Juokis“, ir liko traumuoti ilgam ir sunkiai. Visi pažįstame ką nors, kas platina SMS žinutėmis juokus arba sveikinimus, rastus internete („Nuo šakutės ant šakutės šokinėjo dvi širdutės, o kai meilė jas pagavo, ėmė ir pasibučiavo“). Bukumo, lėkšto humoro, sąmojo impotencijos, pagaliau, nepagydomo provincialumo apraiškų esama daug kur.

Tačiau čia yra, kaip bepasuksi, mūsų atstovas. Taip, tikrai, pagal jį daugelis spręs apie Lietuvą ir jos gyventojus (net jei besikvatojančių šalyse tokių diplomatų su panašia iškalba yra ne mažiau). Ir taip, čia vienas pirmųjų mūsų pirmininkavimo pusmečio akcentų.

Kas paneigs, kad Lietuva – drąsi šalis? Tokiam išpuoliui reikėjo drąsos.


Kam Lietuvai savo aviacija?

$
0
0

Lietuvos Rytas, 11 07 2013

Jei jūs galvojate, kad naujos lietuviškos oro bendrovės Air Lituanica kūrimas atrodo keistai, tai čia ne todėl (arba ne vien todėl), kad jūs esate lietuviai ar galimai nemėgstate pagrindinio oro bendrovės kūrimo iniciatoriaus, Vilniaus mero Artūro Zuoko.

Pasaulyje šis Lietuvos žingsnis įvertintas irgi kaip drąsus (galimai ant avantiūrizmo ribos), o jei pykčio ir skepticizmo kiek mažiau, tai gal dėl to, kad čia ne jų pinigai. Tie, kas rašo į „Financial Times“ ar į specializuotus aviacijos leidinius, nesieja mūsų naujos oro bendrovės su duobėm miesto asfalte ar municipalinio biudžeto skolomis. Jie mąsto labiau atsietai, todėl jiems nėra taip pikta, kaip kai kuriems iš mūsų.

Problemos matymas užsienyje ir Lietuvoje yra skirtingas.

Lietuviai dažnai griebiasi ydingos logikos, kurią sąlyginai senmergės, skaitančios aukštuomenės kroniką žurnale, replika: „o tai ką, nejau nėra svarbesnių įvykių Lietuvoje, kad rašo apie tas visas fyfas“. Žinoma, yra, bet temų pasirinkimas pagal svarbą nėra hierarchijos dalykas žurnalistikoje.

Panašiai galima bet kada bakstelti pirštu į kokią nors valstybės šventę arba priėmimą su šampanu, ir klausti, ar nėra šiandien kur nors kokio mirštančio nuo sunkios ligos vaiko, kuriam tų pinigų reikėtų žymiai labiau? Žinoma, yra. Tiesiog pasaulis ne taip padarytas, kad viskas išrikiuojama pagal visuotinai pripažintą svarbą.

Taip ir su oro bendrove. „Nejau prasiskolinęs miestas neturi kur daugiau taškyti pinigų,“ skamba argumentas, kuris atrodo neatremiamas, tačiau nebūtinai yra vienintelis teisingas.

Stebėtojai iš užsienio kalba ne apie moralinius aspektus ir ne apie tai, ar čia savivaldybės reikalas oro bendroves organizuoti (nors tai ne pirmas toks pavyzdys – oro bendrovės yra turėjusios keistesnių akcininkų, nei miestų municipalitetai).

Užsienyje pirmiausiai pastebima tai, kad nacionalinę oro bendrovę kurti, ir dar rytų Europoje – baisiai keistas laikas. Nacionalinės oro bendrovės pasaulyje krenta kaip pernykščiai lapai, arba vaduojasi skolomis, arba – kaip JAV – yra kone nuolatiniame restruktūrizavime pagal tos šalies bankroto įstatymus (bendrovė veikti dar gali, bet kreditoriai jau laukia savo pinigų ilgai ir nuobodžiai).

Senoliai pavojuje

Europoje pigiosios oro bendrovės sujaukė viską visiems laikams. Senosioms oro bendrovėms atėjo ne tik sunkūs laikai: atėjo beveik neišvengiama mirties valanda.

Skrydžiai tarp žemynų, tolimieji ir pelningieji, tik didžiausioms Europos oro bendrovėms buvo šioks toks stuburas ir finansinis gelbėjimosi ratas. Kad juo galėtum pasinaudoti, pirmiausia tuos skrydžius privalai turėti, ir ne vieną, ir ne tris. Tuo galėjo pasigirti vos kelios oro bendrovės, tarp jų – vokiečių Lufthansa, prancūzų ir olandų susijungusios Air France - KLM, Britanijos British Airways.

Visiems kitiems buvo riesta: teko stambintis arba bankrutuoti, arba tikėtis Dievo pagalbos, kuri dažniausiai neateidavo.

Senąsias oro bendroves visada tempė žemyn, kaip akmuo po kaklu, didžiulės darbo užmokesčio sąnaudos (ačiū karingoms profesinėms sąjungoms), senoviniai socialistiniai gerovės principai darbo planavime ir didžiuliai pensijų fondų deficitai – paprasčiau šnekant, jos visos nežino, iš kur reikės mokėti pensijas dabartiniams darbuotojams, kai jie pasens.

Visi šie dalykai buvo nelabai svarbūs („bijok ne didelių išlaidų, o mažų pajamų“), kol galima buvo už tūkstantį eurų skraidinti žmones tarp Milano ir Amsterdamo, ir tokių skrendančių prisirinkdavo pusė lėktuvo. Laikai tokie buvo. 1995 metais, pavyzdžiui, telefono bendrovės galėjo imti po du-tris Britanijos svarus už vieną minutę telefono pokalbio tarp Londono ir Vilniaus. Tuomet, beje, svaras kainavo arti 7 litų.

Žemų kaštų oro bendrovės su jaunais darbuotojais, naujai – nuo nulio – organizuotais darbo grafikais buvo neįtikėtinai paslankesnės.

Ir, svarbiausia, jos nebuvo nacionalinės. „Namų rinka“ joms neegzistavo: jos buvo ten, kur buvo paklausa ir pinigai. Palikti ne tik kurį noro oro uostą, bet ir visą šalį? Jokia problema.

Nacionalinė oro bendrovė to padaryti negali, ir tai yra jos didžiausia bėda.

Keista lietuvių drąsa

Būtent todėl net ir entuziastams Air Lituanica kūrimas atrodo, kaip avantiūra. Eiti į žaidimą besitraukiančioje rinkoje, su labai stipriais konkurentais, kurie yra sudoroję net ir penkiskart stipresnius, ir dar tai daryti šalyje, kur keturi penktadaliai klientų nejautrūs absoliučiai niekam, išskyrus kainą – tai net ne avantiūra, tai tiesiog receptas pralaimėjimui.

Tik versle nebūna absoliučių taisyklių. Kai lietuvių taip gerbiamas ir net garbinamas Richard‘as Branson‘as įkūrė savo oro bendrovę prieš beveik trisdešimtį metų, niekas jai nepranašavo sėkmės. Žlugimo pranašystės – kiekvieno verslo palydovas.

Pastabos apie tai, kad Air Lituanica skraido dviem nuomotais lėktuvais (suprask, kaip kokie varguoliai) yra nerimtos. Lėktuvus šiais laikais labai daug kas nuomoja, o ne perka (nors lietuviui, žinoma, kaip ir butas, ir automobilis, taip ir lėktuvas turi būti savas), ir du lėktuvai yra natūralu mažai pradedančiai oro bendrovei.

Verslo modelis, skirtas aukštesniam keliautojų segmentui

Air Lituanica, kaip man pasirodė, sąmoningai eina prieš srovę ir kuria kiek nostalgišką pojūtį: bilietas brangesnis, bet bagažas nemokamas, jokių pirmenybinių eilių ir šlykščių lipdžių orlaivio salone ant visko, kas gyva. Seni, geri laikai. Su kai kurių klasių bilietais ir girdo, ir maitina be papildomo mokesčio, ir niekas nebando parduoti lėktuve loterijos bilietų ir telefono kortelių.

Iš pradžių nusiminiau, paskui nudžiugau, išgirdęs, kad lojalumo programos nėra, ir dar klausimas, ar bus. Nudžiugau todėl, kad taškų rinkimas yra smagus mažam skaičiui fanatikų, tačiau oro bendrovei jo administravimas kainuoja brangiai, o keleivių lojalumo šiais laikais beveik nekeičia. Jei bendrovė galvoja apie pajamas ir išlaidas, šiais laikais naujos lojalumo programos jai pradėti nereikėtų.

Maršrutų žemėlapis prasidėjo nuo beveik garantuotai užpildytų krypčių: Briuselis (o kaipgi, ir dar pirmininkavimo metais), Amsterdamas (didelių persėdimų ir viso pasaulio krypčių oro uostas, nuo JAV ir Pietų Amerikos iki Tolimųjų Rytų ir šiaip visokios Azijos), na, ir Berlynas – gal man ir mažiau suprantamas pasirinkimas, bet populiari vėsi Europos vieta tiems, kurie avi sportbačius, kišenėje turi iPhone ir ant nosies – RayBan akinius nuo saulės (A.Užkalnis ir pats turi visus tris dalykus, todėl nėra aišku, ką čia bando pasakyti – redakcijos pastaba). Paskui planuose lyg ir Maskva – labai smarkiai auganti kryptis, kur pasiūla nespėja tenkinti paklausos.

Kaip ir daugelis, turiu vieną, svarbiausią klausimą – ar bus pakankamai žmonių Lietuvoje, pasirengusių mokėti už aukštesnės klasės kelionių pasiūlymą, kad šis eksperimentas pasiteisintų?

Lengviausias atsakymas būtų: ne, turbūt nebus, nes esame valstiečių ir taupukų kraštas, kuriam įdomu tik pigiau, pigiau, pigiau. Tačiau antra vertus, jei nebūtų sukurta pasiūla, niekas taip ir nesužinosime, ar gali būti paklausa.

Aš pats esu atsargus optimistas, nes man patinka galvoti, kad lietuviai yra geresni, nei patys apie save mano, ir kad tikrai šalyje atsiras keliasdešimt tūkstančių žmonių per metus, kurie jausis galintys truputį daugiau išleisti kelionei mainais už šiek tiek daugiau stiliaus ir gero pojūčio.

Be to, esu linkęs manyti, kad geriau bandyti ir nudegti, negu pasiduoti nebandžius.

Kai dėl valstybinių struktūrų dalyvavimo bendrovėje – natūraliai man tai nepatinka. Amžinatilsį Lietuvos avialinijos, LAL ir flyLAL nebuvo geriausia reklama valstybės sugebėjimams tvarkyti aviaciją arba geras pažadas ateičiai. Tačiau šiuo atveju lengva suprasti, kad be mokesčių mokėtojų pinigų ši oro bendrovė nebūtų atsiradusi.

Palyginti su kitais dalykais, kur sukišami mano mokesčių pinigai, man ši oro bendrovė atrodo kaip geras projektas, jei ne pagal elementarią grąžą už investuotus pinigus, tai bent jau pagal ambiciją ir pagal tai, kaip gražiai atrodo jos braziliški Embraer-170 ir Embraer-175 lėktuvai.

Orlaiviai išpiešti Vytauto Didžiojo spaudu ant uodegos, tamsiai raudonais varikliais ir jogailaičių kryžiumi logotipe ir ant antsparnių. Puošybos stilistika man primena sveiką mišinį tarp Virgin Atlantic ir Swiss – kas turbūt yra simboliška: oro bendrovė, kuriai niekas nepranašavo sėkmės, ir kita, atsiradusi vietoje bankrutavusios Swissair ir dabar sėkmingai gyvenanti.

Andrius Užkalnis keliavo oro bendrovės Air Lituanica kvietimu. 

Didžiųjų vadybos problemos – ne mums. Gal ir gerai.

$
0
0

Žurnalas Verslo Klasė, 2013 m. vasara

Pradėkim nuo pamokančios istorijos. Kažkada buvo tokie laikai, kai Lietuva turėjo savo nacionalinę ir valstybinę oro bendrovę, (kuri dar ir skraidė į geriausią Londono oro uostą, Heathrow, o paskui tas nusileidimo teises pardavė, kad užkamšytų nuostolius, bet paskui vis tiek buvo privatizuota ir bankrutavo). Tais laikais mano šeima dažnai skraidė tarp Londono ir Vilniaus, ir viename tų skrydžių buvo pamestas dukros vaikiškas vežimėlis.

Po pareiškimų, formalumų ir keliaujančios korespondencijos, oro bendrovė kompensavo nuostolius, atsiųsdama čekį mums į namus Anglijoje. Kartu voke buvo antspauduotas violetiniu antspaudu oro bendrovės generalinio direktoriaus laiškas (jei neklystu, rašytas rašomąja mašinėle – bet nesu dėl to tikras), ir paties didžiojo vadovo pasirašytas mėlynu tušinuku.

Tuomet, prisimenu, aš pagalvojau, kad negali turėti didelės ateities tokia bendrovė, kur pats generalinis direktorius pasirašinėja laiškus apie penkiasdešimties svarų kompensaciją už prarastą vaikišką vežimėlį.

Kaip paaiškėjo vėliau, buvau teisus: tik nežinia, ar bendrovė baigė veiklą dėl netinkamai nukreipto vadovo dėmesio, ar todėl, kad tiesiog aviacijai visur pasaulyje atėjo sunkūs laikai, net ir patiems stipriausiems.

Delegavimo siaubas

Lyginant su didelėmis ekonomikomis, Lietuva tebėra labai provinciali, ir vienas iš požymių yra šeimininko noras viską kontroliuoti ir asmeniškai visur kištis. Taip, daugelis dalykų jau pasikeitė, ir gerokai, tačiau prisiminimai apie tuos laikus, kur generalinis direktorius asmeniškai tvirtindavo spausdintuvo miltelių kasetės pirkimą, vis dar gyvi.

Šiokie tokie delegavimo įpročiai jau atsirado, atsirado ir atitinkamos struktūros, bet vadovas iš esmės vis dar yra absoliučiai visko šeimininkas. Pavaduotojų ir padalinių vadovų sprendimo teisės yra maždaug tokios: jei bosas pasako atnešti kavos, padalinio vadovas gali pats nuspręsti, kuria koridoriaus puse eiti.

Lietuvai kėlė ir kelia susižavėjimą šeimininkai-gaspadoriai, kurie viskuo domisi, viską tvirtina (arba atmeta) asmeniškai, kurie žino ir etiketės spalvą ant savo fabriko kepamos duonos kepalo, kiekvieną varžtą gali prisukti. Amžinatilsiai Bronislovas Lubys Lietuvoje ir Steve Jobs Amerikoje buvo vadovų tipai, kuriuos Lietuvoje puikiai suprato ir norėjo imituoti.

Prisiminiau verslo koledže Anglijoje matytą dokumentinį filmą apie indų kilmės verslininkę Birmingeme, įjunkusią gaminti padažus ir užpilus, ilgainiui iš to padariusią didelį biznį ir dabar išdidžiai vaikštančią po gamyklą. Ji kišosi absoliučiai į viską ir šaižiu balsu komandavo visiems: nei maisto technologai, nei jokie kiti specialistai negalėjo nė cyptelėti. Valdinga, nemaloni ragana absoliučiai viską išmanė, ir matėsi, kad visi antrosios grandies vadovai buvo tik tam, kad kuo geriau vykdytų jos nurodymus juos perduotų jau savo pavaldiniams. Nei iniciatyvos, nei entuziazmo ten nereikėjo.

Mano bendramoksliai žiūrėjo ir lingavo galvas („vargu ar ji ilgai trauks tokiu stiliumi“, o aš galvojau, kad Lietuvoje daugumas būtų tą filmą supratę visai kitaip – štai kaip reikia vadovauti, ji juk kreipia dėmesį į visas smulkmenas ir viskame dalyvauja).

Misija ir vertybės, užjūrio keiksmažodžiai

Lengva ir smagu dairytis po Lietuvą ir baksnoti provincialumo apraiškas. Tai puiki pramoga ir sveikas užsiėmimas, juo labiau turint galvoje, kad dažnai stambių užsienio bendrovių vadovėliai, taisyklių rinkiniai ir smulkios instrukcijos „žingsnis po žingsnio“ (ko gero, ir su šmaikščiais paveiksliukais) atneša greitus ir įspūdingus rezultatus.

Greitus ir įspūdingus, nes tai, kas sukurta namie, dažnai, kaip čia mandagiau ir dar metaforiškai pasakius, keliauja pėsčiomis. Basom kojom. Su ryšulėliu ant pečių.

Jei reikėtų vienu žodžiu apibūdinti lietuvišką verslą, sakyčiau „negudrus“.  Nes ir patys vadovai yra paprasti, dažniausiai – kaip valties nuomos punktas prie Trakų ežerų. Turim valtis, turim kuoliukus su virvėm, surenkam užstatą, jie išplaukia, vakare parplaukia atgal.

Grynai lietuviškos įmonės personifikacija yra tas diedukas, kuris Nidoje prie paplūdimio nuomoja skėčius nuo saulės. Atsineša ryte skėčius, išnuomoja, susirenka. Toks agrarinis verslo būdas. Jei skėtis sulūžta, jo netaiso, o tikisi vis tiek išnuomoti – gal klientas nepastebės. Jei pastebi – pakeičia mažiau nudėvėtu. Iki žiemos vis tiek kažkiek liks tų skėčių.

Tipiniam lietuviškam verslui plečiantis, nesugebėjimas valdyti procesų dažniausiai yra akivaizdus: gali matyti, kad procesas yra pačių lietuvių sukurtas, kai keičiant padangas ir užsirašius iš anksto internetu (kas yra gerai), paskui reikia iš meistro pasiimti talonėlį, nueiti į gretimą pastatą pas administratorę, uždėti talonėlyje antspauduką ir gauti parašiuką, ir eiti atgal, atiduoti talonėlį meistrui, kuris jį turbūt įsegs į sąsiuvinį.

Apskritai, mokyklinis sąsiuvinis, pildomas tušinuku, galėtų būti lietuviško verslo herbe. Jei verslas turėtų herbą. Matyt, todėl, kad jis pats netinkamiausias apmastymui apie tai, kokia veikla reikalinga mokiam klientui patenkinti ir pinigams gauti, o kokia – tik verslo imitavimas. Jis yra pats blogiausias vadovo informavimo įrankis, ir todėl jį naudoja itin dažnai.

Tokiais atvejais atnešti iš užsienio ne tik aptarnavimo, bet ir vadovavimo įspūdžiai labai padeda. Kartais padeda mažiau galvoti, ypač kai jau pagalvoję būna kiti, kuriems galvojimas labai gerai sekasi.

Dar vienas dalykas Lietuvoje yra kol kas vertinamas kaip anekdotas, kuris toleruojamas tik tokiais atvejais, kai ateina į užsieniečių valdomą bendrovę: misijos ir vertybių artikuliavimas ir komunikavimas darbuotojams.

Aš dar nemačiau nė vieno lietuviškos įmonės vadovo, kuriam vertybės būtų didesnis prioritetas negu, sakykim, popieriaus rulonėlio spalva įmonės tualete. Geriausias atsakymas paklausus būtų „tai čia kaip nors išsigryninsim eigoje“.

Užsienietiškas degalinių tinklas privaloma tvarka visuomet turi tualetus, kurie visuomet atrakinti ir išvalyti (nes jų valymui bus skirta pakankamai darbuotojų laiko, o kad jie turėtų laiko, bus pasamdyta pakankamai darbuotojų), greičiausiai todėl, kad kažkada toje tarptautinėje bendrovėje kažkas nusprendė, kad kitaip negalima. Kad tai standartas. Apie tai diskutuojama nebus: galvosim apie kitus dalykus. Apie tualetus viskas nuspręsta. O gal jau tais laikais, kai degalinių tinklas buvo įkurtas, toje Vakarų šalyje jau buvo toks standartas, ir tai keisti neatrodė prasminga.

Palyginti su vietine lietuviška degaline, kur tualetas jei yra, tai rakinamas, arba „atsiprašome, šiuo metu neveikia“, arba jo visai nėra, nes jeigu padarysi tualetą, tai ten žmonės eis ir eis.

Istorija apie tualetą irgi yra istorija apie vertybes, jei nepastebėjote.

Gal taip ir geriau

Jei jums atrodo, kad čia giriama Vakarų praktika, o menkinama tai, ką mes turime patys, labai klystate. Nes vakarietiškas vadovėlio diktuojamas modelis geras tik tol, kol nepasidaro blogas. O blogas jis pasidaro labai greitai, nes augime tūno slapti pavojai, kurių dar niekas patikimai neišvengė.

Visi, susidūrę su nemažomis užsienio organizacijomis (o čia mes kalbame apie organizacijas, bent kelis kartus didesnes, nei didžiausios lietuviškos), nuolatos pastebi, kaip ten labai daug kas prieštarauja logikai Formalizuoti procesai, kur viskam yra tarnybinė instrukcija ir nieko negalima daryti paprastu būdu, tik kuo sudėtingiau, yra lyg sukurti piktų žmonių, kurie linki blogo aplinkiniams.

Tos pačios spausdintuvo miltelių kasetės – jas galima gauti tik centralizuotai iš sandėlio, jei sandėlis jų turi, ir jos kainuoja bendrovei dukart brangiau, nei iš mažmeninės parduotuvės, ir jų gavimas užima tiek laiko, kad greičiau būtų pačiam nuvykti į parduotuvę. Lėktuvo bilietai? Tik iš centralizuoto bendrovės kelionių skyriaus: čia jie visada brangesni, nei bet kur laisvoje rinkoje, ir įsigijimui iš ten reikia pildyti paraišką internete. Ji nepatogi, užima ilgai, bet tokia tvarka.

Tose bendrovėse nebegalima kabinete pasikabinti paveikslo ant sienos. Pačiam įkalti į sieną vinį negalima. Iškviestas ir po keturių dienų atėjęs meistras atsineša ne įrankių dėžę, o kelių puslapių formą – jam reikia atlikti prašomos užduoties įvertinimą.

Visoje organizacijoje pakeitė telefonus. Naujieji veikia blogai, visų darbuotojų telefonų knygos ir balso paštas išsitrynė, peradresavimu niekas nebemoka naudotis, bet niekas nieko negali padaryti: sprendimą organizavo pasaulinis tiekėjas biurams visame pasaulyje. Tik šefo kabinete dar yra prijungtas vienas senasis telefonas, ypatingiems atvejams. Jam būtina, jo darbas svarbus, todėl išimties tvarka paliko. Visi kiti, kai negali paskambinti nuo savo darbo stalo, skambina iš asmeninio mobilaus ir mėnesio pabaigoje pildo formas tų išlaidų kompensavimui. Atitinkami buhalterijos padaliniai turi ką veikti.

Tačiau darbuotojai yra susitaikę ir romūs. Pasiūlius jiems vakare du ar tris bokalus alaus ar ko nors stipresnio, jie visada pripažins, kad visa tai yra „su*ista beprotnamio nesąmonė“ ir kuo toliau, tuo sunkiau su tuo gyventi.

Bet dažniausiai jie niekur neina. Priežastys banalios: pasitrynus ilgesnį laiką tokioje organizacijoje, blanksta visi gabumai, išskyrus sugebėjimą šokinėti per beprasmes biurokratinės sistemos kliūtis.

Žaidėjai pasidaro mažai konkurencingi darbo rinkoje, nes vietoje kuriamojo potencialo atsiranda lagerio kalinio sumanumas: moka iš duonos minkštimo lipdyti šachmatų figūras. Pagirtina, žinoma, bet normaliame pasaulyje šis įgūdis nėra reikalingas, nes šachmatų figūras galima įsigyti parduotuvėje, pagamintas Kinijoje, ir už labai nedidelę sumą.

Organizacijoje į priekį pradeda veržtis ne tie, kas turi geriausių idėjų, kaip kuo sėkmingiau sukurti ir parduoti prekes ir paslaugas, o tie, kas geriausiai prirašinėja formas ir anketas. Darbuotojų paieškos ir samdymo procesai nepastebimai išsikreipia, ir bendrovė pildosi žmonėmis, kurie buvo samdomi ne todėl, kad pridėtų daugiausiai vertės, o todėl, kad iš jų atrodė, kad sukurs mažiausiai problemų, ir niekada niekam nesutrukdys eiti namo lygiai penktą.

Tie, kas ne tik moka greitai ir necypaudami dirbti su standartiniais popieriais ir laiku išsiuntinėti juos reikiamais adresais, bet ir stoiškai iškęsti ir įgyvendinti iš korporatyvinio centro nuleidžiamas iniciatyvas („Mūsų antras vardas – kokybė“, „Naujų idėjų metai: kas savaitę – po žaibą smegenyse“), tampa dideliais viršininkais.

Vertybe tampa apsidangstymas ir apsisaugojimas, kurie labai greitai užgožia kūrybą. Labai greitai visuose svarbiausiuose postuose atsiranda išsisukinėjimo čempionai ir korporatyvinių lozungų skanduotojai, užsigrūdinę vidaus kovose ir daugiausiai pasižymėję tuo, kad niekada neprivirė košės savo viršininkams.

Štai kodėl tokie dideli pinigai mokami didelių bendrovių vadovams, kurie jau turi patirties, perkratydami ir statydami nuo galvos ant kojų susirgusias ir pasenusias organizacijas.

Tikrų lyderių yra vienetai

Tokių asmenybių labai nedaug. Jiems reikalingi ne tik geležiniai nervai ir ramybė, bet ir neracionalus užsispyrimas, kone sportinis interesas iki alkūnių įsimerkti į mėšlą ir išvalyti arklides, puikiai žinant, kad lengviau yra sukurti organizaciją iš naujo, negu ištaisyti tokią, kur viskas kreiva, šleiva ir niekas niekuo nebetiki.

Būtent todėl, kad jų yra nedaug, ir kad jie dažniausiai sugeba uždirbti lygioje vietoje labai daug pinigų, jie dažniausiai priviliojami į samdomą darbą absurdiškomis pinigų sumomis. Tie atlygiai atrodo nesveiki daugeliui vertinančiųjų iš šono („nejau direktorius 200 kartų vertingesnis už dėžių pakuotoją?“), tačiau liūdna tiesa yra tokia, kad dėžių pakuotojas yra žymiai labiau priklausomas nuo direktoriaus, nei direktorius – nuo jo. Pirmiausiai, todėl, kad dėžių pakuotojas labai lengvai pakeičiamas.

Didelių vadovų ilgesys

Lietuva, kur daug kas per ketvirtį amžiaus sugebėjo organizaciškai susidėvėti, širdimi jaučia, kad jai labai reikia tokių vadovų, kurie nemenkai viską pakratytų – tik jų, deja, vietoje nėra, o pasisamdyti bent kiek ilgesniam laikui iš užsienio mes negalime.

Todėl Lietuvoje tokios populiarios verslo konferencijos su pirmojo ryškumo žvaigždėmis iš verslo ir inovacijų pasaulio, pavyzdžiui, Richardu Bransonu arba Steve Wozniak – nors tie autoritetai, atvykę į Lietuvą, tikrai negali nieko pasakyti, ko mes jau nebūtume perskaitę jų knygose arba išgirdę jų paskaitose, kurių pilni internetai, bet mums norisi bet sekundei prisiliesti prie lyderystės, didesnės už gyvenimą, net jei mes jos tokios ir negalime visą laiką turėti.

Poreikis labai stipriems lyderiams su vizija Lietuvoje toks didelis, kad jie turbūt su laiku atsiras. Arba neatsiras, ir mes toliau gyvensime, džiaugdamiesi, kad pas mus pradės veikti pakankamai daug užsienio (ne savų) bendrovių, kurios dar turi parako ir kuriose dar nesibaigė plėtros troškulys.

Kai net Valdovų rūmai valdo

$
0
0

Lietuvos Rytas, 2013 07 14

Ne veltui sakoma, kad geras būdas apsisaugoti nuo nusivylimo yra protingai suvaldyti lūkesčius.

Lūkesčiai, susiję su Valdovų rūmais sostinėje, buvo šiek tiek mažesni už nulinius. Projektas buvo pelnytai nekenčiamas daugelio: ne tik dėl daugel kartų viršytos sąmatos, ne tik dėl neįtikėtino delsimo, ne tik todėl, kad rūmai ligi šiol pusiau lupti, pusiau skusti: viskas atrodo gražiai iš Katedros aikštės pusės, tačiau iš upės pusės visi pastebės, kad tai – dekoracija, kurios nugaros net nutinkuoti nespėta.

Pati projekto idėja buvo ydinga iki kaulų smegenų. Sovietinis supratimas apie didelį objektą, kurį galėsime parodyti ir turistams (nes turistams baisiai įdomu dar vieni rūmai – niekur kitur Europoje nėra), užpylė smegenis kūrėjams ir įkvėpėjams.

Be to, buvo daug slaptos svajonės įsiamžinti: amžinatilsį prezidentas, premjeras ir kairiųjų vadovas Algirdas Mykolas Brazauskas, esu tikras, turėjo slaptą norą atsistoti į vieną gretą šalia Antano Sniečkaus, kuris, kad ir ką besakytum, gerokai praskiedė ir sutaurino ant jo kabantį sovietinių nusikaltimų ir kolaboravimo prakeikimą Trakų pilies projektu, žibančiu ligi šiol.

A.M.Brazauskas suvokė, kad Arkikatedros grąžinimas tikintiesiems Sąjūdžio laikais nebus jam paminklu, (ir buvo teisus – net ir mano karta baigia užmiršti, o jaunimas net nežino, kas yra „Paveikslų galerija“, kaip tas statinys vadinosi sovietmečiu).

Norėjosi neįtikėtino projekto – ne šiaip statinio, o tokio, kuris milijonams žmonių būtų didingas prisiminimas iš Lietuvos. Kaip ta pati Trakų pilis, kuri kelioms keliautojų iš visos Sovietų Sąjungos kartoms buvo, greta Vilniaus Senamiesčio ir Kauno Velnių muziejaus, mūsų šalies išskirtinumas, mūsų turizmo literatūros viršelis, mūsų mito dalis.

Be to, projektas turėjo būti siejamas su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didybe ir galia. Patys to nesuvokdami, komunistai, vadovavę Tarybų Lietuvai, buvo uolūs laisvos Lietuvos kūrėjų mokiniai, nes puoselėjo tuos pačius mitus, kaip ir prieš okupaciją dirbę šalies didžiavyriai, išsiųsti atostogauti į emigraciją, tremtį ir kalėjimus.

Naujai kuriamai Lietuvai, kurią XX amžiaus pradžioje vasario 16-osios akto signatarai kūrė beveik lygioje vietoje (jos galėjo ir nebūti, jei ne sėkmingai susiklosčiusios aplinkybės; nebuvo jokio neišvengiamumo), labai reikėjo didelio ir galingo mito.

Šiais laikais tai būtų pavadinta rinkodaros legenda, o anais laikais, iš visos sudėtingos Lietuvos istorijos, buvo pasirinktos vizualiai nepriekaištingos detalės apie kunigaikščius, jų pilis ir jų mylėtas moteris, svetimų žemių valdymą ir dėkingus čiabuvius, ligi šiol dėkingai prisimenančius mūsų valdymą. Reikėjo svajonės, ir svajonė buvo sukurta – ne, ne išsigalvojant, tiesiog sėkmingai išryškinant tai, kas gražiausiai atrodė.

Suprantu, kad apie tai gali būti nesmagu galvoti, tačiau tai, ką mes glaudžiame prie širdies ir nuo ko susijaudiname iki ašarų, dažnai yra ne taip sena ir būdinga, kaip mums atrodo. Legenda apie Geležinį vilką, staugusį ant kalno ir liepusį Gediminui statyti Vilnių, nors ir yra gana sena, tačiau buvo išpopuliarinta tik XIX amžiuje, kaip viena romantinio nacionalizmo stiliaus istorijų. Jei ne mada šlovinti didingą praeitį, mes nebūtume šiandien šios istorijos žinoję.

Ta rinkodaros legenda programavo mus daugeliui dešimtmečių, gyveno protuose, kurstoma naujai parašytų knygų ir sukurtų operų, ir A.M.Brazauskas, stipria buriuotojo ranka prastūmęs Valdovų rūmų įgyvendinimą, veikė pagal tos pačios legendos nuostatas.

Dabar Valdovų rūmai jau stovi ir švyti iš tolo, įrėmindami Katedros aikštę ir paversdami ją – žiūrint nuo Šventaragio gatvės pusės – plačiu ir didingu prospektu. Tokiu, kokio mes turbūt visada slapčia norėjome, ir kokiu niekada netapo Gedimino prospektas, kuris taip ir liko Rusijos gubernijos miesto promenada.

Taigi, rūmai buvo atidaryti, ir prieš fotografus ten sugužėjo ponai ir tuštutės (užvis linksmiausiai atrodė piktos kultūros damos, metų metus skalambijusios apie tai, kokia gėda, melas ir netikra vertybė yra visas šis projektas, bet sureagavusios, kaip Pavlovo šuniukas į lemputę, į fotografų blykstes ir galimybę pasipuošti vakarinėmis suknelėmis – jos ir ėjo, ir pozavo nuotraukoms, ir paskui Pilies gatvėje kavą gėrė ir įspūdžiais dalinosi).

Nuėjau jau vakare, kai viskas buvo nurimę, ir vakarinėje šviesoje dar kartą pažiūrėjau į šį keistą ir man neįprastą naują Vilniaus gyventoją.

Taip, projektas nebaigtas. Prisimenant statybos tempus, vargu ar kada nors pamatysiu jį visiškai užbaigtą – kol bus nutinkuota ta pusė, kurios šiandien nerodo svečiams, geroji pusė jau reikalaus remonto.

Taip, pinigų išleista nemažai (ypač palyginti su pradine sąmata – ji viršyta kelis kartus). Tai neturėtų stebinti, ir ne todėl, kad mes Lietuvoje tokie netikę. Net ir privačios bendrovės retai kada sugeba įvykdyti savo didelius projektus pagal sąmatą ir laiku. Valstybiniams užsakovams tai nepavyksta niekada.

Pati suma nėra tokia jau pasakiška: socialinei paramai nenorintiems dirbti, išgrobstytam pridėtosios vertės mokesčiui, savo šalies nekenčiančių menininkų rėmimui ir kitiems nevertiems dalykams išleista kur kas daugiau.

Taip, rūmai ne tiek turi bendro su Lietuvos istorija – tokia istorija, kuria mes norėtume įsivaizduoti kaip autentišką atvaizdavimą „kaip iš tikrųjų buvo senovėje“. Pateisinimui galima pasakyti, kad devyni dešimtadaliai Senamiesčio neturi nieko bendro su įsivaizduojama „autentiška senove“ (ne tik Vilniuje: ir Kaune, ir Trakuose, ir Klaipėdoje, ir Kėdainiuose – tas pats), ir tai netrukdo turistams žavėtis tomis gatvėmis, skersgatviais, kiemais ir atsiveriančiais vaizdais.

Autentiška tikrovė nėra sušalusi laike, mes visi ją kuriame kiekvieną dieną. Viskas, ką mes sukuriame, pasidaro tikra, o po kurio laiko tampa sava. Vėliau tai jau – klasika.

Ir todėl, tiek daug metų laidęs juokus savo straipsniuose apie Valdovų rūmus, ir negalėjęs jiems atleisti to, kad jie uždengia Gedimino pilies bokštą (iš to taško prie Šventaragio gatvės, kur stovėjau 1988 m. spalio 7 d., kai vėl pirmą kartą buvo iškelta Lietuvos vėliava), dabar turiu pripažinti, kad ne viskas taip blogai. Skeptikų pykčiui, piktžodžiautojų nusivylimui, sostinė vėl pasikeitė ir rodo, kad sugebės gyventi toliau.

Vilniaus dar niekas nevadino Amžinuoju Miestu, bet aš visada galiu būti pirmas.

Nekenčiu Europos institucijų

$
0
0

Pinigų Karta, 2013 07 15

Myliu Europos šalis (ne visas), myliu pinigus iš ES fondų (kaip ir kitus pinigus), bet nekenčiu Europos institucijų.

Ta prasme, nekenčiu visa širdimi, kiekviena ląstele, ir nuo kiekvieno susidūrimo su jose raugintais žmonėmis (taip, tai eurobiurokratai) man pakyla spaudimas ir pradeda eiti balti dūmai iš ausų. Vaizdas negeras.

Kai parašiau jaukų ir šiltą straipsnelį apie Lietuvos užsienio viceministro benefisą Europos Parlamente, bandant neeuklidinį humoro jausmą ir radikalius būdus sukurti Lietuvai išskirtinumą per Rain Man* stilistikos biurokratus, internetuose sukilo šitstormas** toks, lyg būčiau pasakęs, kad, po daugelio metų spyriojimosi, nusipirkau iPhone ir man jis labai patiko***.

Gana jau išnašų, gana. Tai štai, bet mano tinklaraštyje aš galiu matyti, iš kur į mano jaukius namus su besiplaikstančiomis baltomis užuolaidomis, kur snaudžiu palaimingoje užmarštyje, ateina tulžimi spjaudantys lankytojai, kurių įrašus aš tryniau su ne mažesniu užsidegimu, negu J.Basanavičiaus gatvės valytojas saulėtą vasaros ryta plauna nuo šaligatvio kraujus ir vėmalus priešais taukinių vakarų saliūną ir kitas visokias cepeliniškes (jokios užuominos į konkrečias vietas – socialiai deklasuoti elementai siautėja Palangoje visur aplink J.Basanavičiaus gatvę).

Tie besispjaudantys įniršyje lankytojai ateina iš ES institucijų kompiuterių ir iš plataus asortimento Lietuvos Respublikos valstybinių įstaigų, kuriose ne tik ligi šiol neuždrausta darbo metu naršyti internetų, bet ir darbuotojai galimai neįspėti dėl atsakomybės už tai, ką jie rašinėja iš valdiško kompiuterio (pykčio jiems nejaučiu, tik atkeršiju ir užmirštu, kaip žino vienas ant manęs pasidrabstęs Lietuvos komercinio banko tarnautojas, kuris galimai dabar dirba toje pačioje J.Basanavičiaus gatvėje darbą, artimą nekvalifikuotam).

Pasipylė kaltinimai, permiežti su ironizavimu, apie tai, kaip buka, informacijos neturinti liaudis ir dar bukesni ją bukinantys žurnaliūgos eilinį kartą nesuprato nei konteksto, nei aplinkybių, nei ES virtuvės (o taip, jei nepatiko steikas ar sriuba, tai tik todėl, kad nežinai, kaip ji buvo verdama arba jis kepamas – ir būk geras, jei toks gudrus, pabandyk iškepti pats, ir mes įvertinsim, sako man).

Jei nusišnekėjai, visuomet sakyk, kad čia buvo per subtilu, kad tave būtų galėję suprasti.

Žinote (sako mums), kritikuoti lengva, o reikia pirmiausia įsigilinti, pasimokyti, suvalgyti institucijose pūdą druskos, ir tik tada vertinti, nes visa tai yra giluminiai ir slapti procesai, galimai netgi misterijos (nepainioti su ministerijomis), kurių perpratimui reikia ilgų metų.

Žinote ką? F@&% you.

Kai matau net ir patį protingiausią (allegedly) viceministrą, ėjusį filosofijos mokslus ir jau pasiekusį brandos ir sužydėjimo amžių (gimęs tais pačiais metais, kaip ir aš), ir kalbantį taip, kad norisi įsikišti šaukštą į akį ir jį ten sukioti, man nereikia jokių specialių žinių, kad aš jums pasakyčiau: chebra, jūs atrodote ir skambate klaikiai, ir jūsų klausymas sukelia skausmo pojūtį.

Lietuvai ir lietuviams labai trūksta sugebėjimo, išgirdus epinį nusišnekėjimą, mandagiai pakelti ranką, atsistoti ir sakyti – jūs čia, atsiprašau, nusišnekėjote, todėl daugiau nekalbėkite. Visi kažko dairosi: jie išmokyti nepasitikėti savo sprendimo galia, savo akimis ir ausimis.

Yra viena paprasta taisyklė: jei kažkas jums skamba itin kvailai, tai problema, ko gero, ne jusyse. Problema yra priešais jusiuos, ir ta problema yra nusišnekėjimo autorius.

Politinio korektiškumo kultūra, kuri yra iš esmės nevykėlių gynybos mechanizmas, apraizgė savo kancerogeniniais čiuptuvais kone visas asmeninio sprendimo galias, ir žmonės paniškai bijo pasakyti, kad jiems kažkas pasirodė kvaila, jei jiems pasirodė kvaila.

Europinės institucijos yra karingos vidutinybės rezervatas. Tai organizacijos, įpratusios aprėkti joms nepatinkančią nuomonę, ir besiremiančios pasyviai agresyviu, gerai nupenėtu, ilgomis atostogomis ir dosniais prancūziškai-belgiškos valstybės tarnybos stiliaus privalumais išlepintu kontorų planktonu, kurių pirma kvalifikacinė savybė yra karšta meilė ir baiminga pagarba jas peninčiam speniui, o antroji – kuo daugiau penkiaaukščių sutrumpinimų išmokimas. Tuos sutrumpinimus turi pažinti tik jie patys, nes tada jie yra specialistai.

Tas planktonas sudaro demoniškosios Organizacijos stuburkaulį ir kritinę masę. Planktonas turi šunišką, lekuojantį lojalumą Organizacijai, ir, suprantama, visiems organizacijos liokajams, brigadininkams ir aukštesniesiems pareigūnams, kurie negali būti neteisūs (jei būtų kvaili, juk nebūtų tokiuose aukštuose kabinetuose).

Jie visi kolektyviai žavisi perėjusiais kuo daugiau organizacijos lygių didžiajame circle-jerk‘o (kolektyvinės masturbacijos) žaidime ir puola aršiai, kaip vilkė, ginanti savo vaikus, bet ką, kas kėsinasi į jų organizacijos autoritetą ir gerą vardą.

Juo labiau kad autoritetas ir geras vardas yra tik pačių susigalvotas, ir vienintelis išorinis jo ramstis yra alkanų miestelėnų, užgyvenančių vos minimalų viršijantį atlyginimą, svajonės apie kelių tūkstančių eurų pinigėlius, įkrentančius sąskaiton Briuselio mieste (kiti ir išgirdę apie 5000 Lt algą susileidžia nešvankiose svajonėse). Alkana, kvaila minia svajoja būti įleista į pilį ir apdovanota kapšiuku aukso. Organizacijos tarnautojai užpildo savo tuščios savivertės rūsį supratimu apie tai, kiek daug žmonių geistų atsidurti ten, kur dabar yra jie.

Bet kurie pasišaipymai iš neefektyvios, betikslės, susireikšminusios, nuobodžios Briuselio biurokratijos ir jos pakalikų priimami kaip tiesioginis iššūkis ne tik jų menamiems garbei ir orumui, bet ir gyvenimo stiliaus tvarumui. Eurobiurokratinė bala yra viskas, ką jie turi, ir viskas, ką jie gali turėti.

Paklausite manęs – o tai ką, jie tau trukdo? Arba galimai tu pats jiems pavydi daugiatūkstantinių pareigų labai šiltuose kabinetuose, su privilegijomis ir subsidijuotu sveikatos draudimu ir nebrangiomis valgyklomis?

Dėl pavydo, tai prajuokinot. Jei būčiau norėjęs tokio gyvenimo, būčiau likęs BBC (didesnio kabineto, nei turėjau prieš išeidamas iš ten, turbūt niekad neturėsiu). Man jau seniai neužtenka tokių pinigų, kuriuos moka bet koks valdiškas darbas. Svajonės per didelės, telefonus per dažnai mėgstu keisti, ir kašmyro megztukus taip pat.

Ne. Tiesiog nekenčiu Europos institucijų, nes jos, nors ir duodamos šiek tiek naudos, ima mūsų žmonių svajones ir apkeičia jas į svajones apie drungną institucinį rojų. Jos atpratina turėti troškimus, kurie nebūtų formalizuoti politikos dokumentais ir gairėmis. Institucijos moko garbinti valdžią ir svajoti apie dosnų ponų stalą, o jei ne vietą prie jo – tai bent jau apie trupinius nuo stalo paviršiaus.

Ir už tai aš joms linkiu – ne, ne pragaro ugnies, ne smalos ir ne sieros kvapo, nes jos to nebijo, mat jos pačios yra vėsinamo oro ir minkštų kilimų ambasada Žemėje – aš jiems linkiu baisiausio, ko jie bijo savo slapčiausiuose nakties košmaruose.

Aš jiems linkiu etatų mažinimo, ir ieškotis darbo už savo Petri lėkštelės**** ribų, tikroje rinkoje. Aš labai džiūgaučiau, pamatęs minėta aštrialiežuvį ministerijos darbuotoją su savo nepakartojamai giliu kalbėjimo stiliumi, taip godojamu jo lojalių kolegų, beieškant darbo komercinėje rinkoje, ir aiškinant darbdaviams, kad jis labai gabus, tik jo nesupranta. Vadinkite mane, jei norite, kerštingu.

Andrius Užkalnis rašo tinklaraštyje Protokolai ir kulinarinių apžvalgų portale Laukinės Žąsys.

* Rain Man, labai žinomas 1988 metų Barry Levinsono filmas, pelnęs daugybę apdovanojimų, su Dustin Hoffmann ir Thomas Cruise pagrindiniuose vaidmenyse. Hoffmann‘as ten vaidina be galo gabų autizmo liga sergantį žmogų, savantą (autistic savant), kurio prezentaciniai įgūdžiai palieka šiek tiek norėti.

** Fekalijų audra, arba shitstorm, yra žodynuose įrašytas žodis, kurį jums nepakenks žinoti.

*** Nusipirkau iPhone, ir jis man labai patiko.

**** Petri lėkštelė yra toks stiklinis indelis, kur laboratorijose veisia mikrobiologines kultūras ir saugo jas nuo sąlyčio su aplinka ir kitomis kultūromis. Visokius pelėsius ir kerpes taipgi.

Atsisukite ir giliai įkvėpkite pokyčius

$
0
0

Lietuvos Rytas, 22 07 2013

Vieną vasaros dieną pietavau mieste su šio portalo redaktoriumi, ir jis sako: kovoji, kovoji, jau tiek laiko kovoji, atsimušinėji nuo piktuolių ir pavyduolių puolimų, bet ar kas nors pasikeitė? Gal viskas ten pat, kur ir buvo prieš tau pradedant?

Baisi mintis. Juodas būtų darbas be pabaigos ir be rezultato. Man vos sultingas mėsainio kąsnis gerklėje neįstrigo nuo to siaubo.

Paskui atsigręžiau, kelias sekundes pagalvojau, ir sakau redaktoriui: ne, tu net neįsivaizduoji, kiek visko pasikeitė. „Apie tai ir parašyk,“ pasiūlė man redaktorius. Taip ir darau.

Šiandien, šiltos liepos sekmadienį, suėjo lygiai dveji metai, kai grįžau gyventi į Lietuvą po beveik septyniolikos metų užsienyje.

Galėčiau lengvai ir nesunkiai papasakoti, kaip neišsipildė visos blogos pranašystės, atlydėjusios dar iš Anglijos: apie tai, kaip „tu dar pamatysi, kaip ten iš tikrųjų yra“, „viskas gerai, kol nesibaigs atsivežti pinigai“, ir apie tai, kaip nebeturėsiu darbo, pajamų, paklausos, ir niekam nebebūsiu įdomus. Žinoma, jaučiu tam tikrą pasimėgavimą, kai be darbų, pajamų ar auditorijos lieku ne aš, o mano nekentėjai, lojantys prieš mėnulį, bet čia istorija visai ne apie mane. Tegul Dievas būna mano liudytojas – aš galiu pasakoti istorijas apie save labai ilgai, bet čia ne tas atvejis.

Kova su kvailumu nėra savitikslė: kai kvailumas, tamsybė ir pasidavimas blogiems instinktams pasitraukia, lieka daugiau vietos tam, kas pagerina gyvenimą.

Kvailys ir piktavalis, kai jis nuginkluotas, pasimetęs, išmuštas iš vėžių, nuvarytas nuo tribūnos, praradęs mikrofoną, yra geras vaizdas ne tik todėl, kad savotiškai smagu jį matyti tokiame pavidale, bet ir todėl, kad jo vietą tuojau pat užima kas nors protingesnis ir geresnis.

Lietuva tapo blogesnė šalis kvailiams ir piktavaliams.

Jums gali atrodyti juokinga arba naivu, bet aš labai džiaugiuosi, matydamas, kaip po kruopelę keičiasi požiūriai, mintys ir įpročiai į gerąją pusę – kiekvieną dieną. Per septynis šimtus su trupučiu dienų, kai turėjau laimės gyventi Lietuvoje, tos kruopelės susiridena į didelius švytinčius kamuolius, kurie laimingi bumbsi ir jų nemato tik tie, kas nenori matyti.

Pokyčių smegenyse daug.

Per dvejus metus (ir, manau, ne visai be mano ir kolegų pastangų) nugaišo ir praktiškai palaidotas mitas apie masinę emigraciją, kuri nieko nepaliks iš tautos. Jo pomirtiniai atodūsiai dar šen bei ten pasigirsta, bet nieko nebeįtikina. Ši retorika tik tiek paveiki, kiek piktų senolių tauzijimas, kad „jaunimas šiais laikais nebe tas“.

Telefonų sukčių aukos ir lengvatikiai jau nebesusilaukia gailesčio ar pykčio perkėlimo ant valdžios: kvailiai ir žiopliai, o taip pat užsispyrusiai atsisakantys mokytis iš kitų klaidų, susilaukia ne užuojautos, o sveiko priminimo, kad patys kalti.

Pasidarė nebemadinga vaizduoti likimo auką. Bandančių tai daryti vis dar yra, bet tai, kas anksčiau buvo laikoma lietuvio prigimtine teise ir bruožu (garsiai deklaruoti bejėgiškumą ir neviltį) jau nebesusilaukia vien pritariamo linksėjimo – pesimizmas jau yra blogas skonis ir parodo kalbančiojo dvasinę senatvę. Jei jūs nepastebėjote, kaip tai pasikeitė per pora metų, tai tik todėl, kad neatkreipėte dėmesio. Ne tik į save pačius, ir į aplinkinius irgi.

Lietuviai pradėjo racionaliau elgtis, pereidami nuo žodžių prie darbų. Jie nebesėdi, kaip ruoniai, ant sofos prie televizoriaus, keiksnodami bukas programas ir vis tiek jas žiūrėdami – jie tiesiog apleido TV žiūrovų gretas. Jei jiems nepatinka, ką siūlo didelė parduotuvė, jie vis dažniau perka ten, kur jiems labiau patinka (turgelyje), o ne rašo apie tai komentarus internete. Jei jiems nepatinka gamyklinis alus, jie perka kaimo aludarių gaminius, apie tai daug nesigirdami.

Net amžinas skundimasis lietuviškais kurortais ir neva neadekvačiu kainos ir kokybės santykiu (sakau „neva“, nes kiekvienas atvykęs į Palangą ar Nidą ir už kambarį mokantis patvirtina, kad jam ta kaina yra tinkama, adekvati ir protinga, ir kad paplūdimys pakankamai erdvus, ir vanduo šiltas) šiemet jau sėkmingai nukeipo. Kam nepatinka, tie nevažiuoja – važiuoja kitur, kur geriau. Lietuviai pradėjo atsakyti už savo elgesį ir mažiau pliaukšti liežuviais, daugiau veikti.

Beveik nebeliko ir anomalijos, kai iš pažiūros sveiko proto asmenys kone su pasididžiavimu save vadindavo „paprastais žmonėmis“. Nebūk paprastas, nes paprasti yra pliauska ir kelmas. Būk išmanus, gudrus, veiklus ir sudėtingas, nes tada kažką pasieksi.

Ypatingai didžiuojuosi tuo, kad buvau (ir esu) pirmose gretose, naikindamas pavydą, lietuvišką yda numeris vienas (pajuskite rašybą: „ydą“ ir „pavydą“, tos pačios trys raidės). Mano siūlymas pavyduolius nukenksminti, skatinant jų pavydą, kad jie juo springtų, suveikė puikiai: su sąmoningom gramatinėm klaidom užrašyta frazė „Duskit pavidolei“ tapo nacionalinės vizijos pakaitalu (iki 2030 metų). Jūs dar to nežinote, tačiau ši frazė netrukus pasitiks Lietuvos svečius ant didelių skydų prie greitkelių, o taip pat bus matoma iš oro, lėktuvams leidžiantis visuose pagrindiniuose šalies oro uostuose. Ją jaunimas tatuiruos sau ant kūno, o naujas Lietuvos karo laivyno lėktuvnešis bus pavadintas „Pavidoliu“.

Per pora metų subliūško didieji nacionalinių nesąmonių balionai – tačiau čia tikrai nedrįsiu prisiimti nuopelnų. Čia buvo kolektyvinis žiniasklaidos ir su protu nesusipykusios kritinės žmonių masės bendras darbas. Tiesiog piliečiai pradėjo matyti, kad iš delno buriantys ir prie turgaus vartų antpirščiais apgaudinėjantys sukčiai tėra tik sukčiai, ir jie galės savo darbelius dirbti tik tol, kol mes prie jų stovėsime ir išsižioję patikliai spoksosime.

Nacionalinės nesąmonės buvo tiek liūdnasis violetinio patvorio epas (tetutė paspruko, cirkininkai išsiskirstė kas sau, o kreidutes nuo grindinio baigia nuplauti lietus), tiek ir politikų-gelbėtojų talentų šou liko be dėmesio anksčiau, nei buvo prognozuota: nei darbo, nei tvarkos, nei teisingumo. Plakatus apie minimalų atlyginimą nudraskė vėjas ir lietus, liko tik teismo nuosprendžiai ir logiška baigtis politikos pakraštyje.

Mes tapome geresni ir protingesni, ir atlaidesni, tik patys dažnai bijome tuo pasidžiaugti.

Patys nenoriai pastebime pokyčius į gerą, nes vos tik kažkas pasidaro gerai, mes tuojau pat galvojame, kad taip ir turi būti, ir daugiau to gerumo nebematome, ir ieškome akimis, ką čia dar reikėtų pagerinti. Tai galimai geras bruožas, nes neleidžia sustoti vietoje.

Todėl vienintelis nesikeičiantis dalykas yra mūsų atsisakymas matyti pokyčius.

iPhone 5, romantiška istorija iš vėlai konvertuotojo

$
0
0

9upe.com

Sveiki, mano vardas Andrius Užkanis, ir aš esu Apple produkcijos mėgėjas. Aš turiu planšetinį kompiuterį iPad ir turiu telefoną iPhone, bet dabar norėčiau turėti viską, ką gamina ši bendrovė. Kaip sakė mano vienas draugas, absoliučiai pakvaišęs dėl Sony gaminių, jei jie gamintų sportbačius ir bulvių tarkas, aš visa tai pirkčiau. Ne, apie bulvių tarkas sakė ne jis, čia aš prigalvojau. Jūs ir nepastebėjote.

Taip, rašau dabar šias eilutes Windows kompiuteriu, kuris atidarinėja (naujų programų dėka – išleidau kelis šimtus litų, ir dabar viskas lėčiau ir blogiau, nei buvo) bylas lėtai, kažką galvodamas, ir galvoju: Dieve mano, jei aš dabar turėčiau normalų Apple kompiuterį, kaip būtų gerai. Kai prisiruošiu, nusipirksiu. Kaina didelio skirtumo nedaro. Pora tūkstančių litų ten ar ten – laimė tikrai ne tame.

Nesitikėjote, rupūžiukai?

Dabar kišite man į akis mano anksčiau parašytus straipsnius, kiškite: tuos, kur aš šaipiausi iš Apple pasekėjų, iš fanbojų, ten, kur aš aiškinau, kaip jus apskabo, kaip avis, ir surenka iš jūsų daugiau pinigų, negu reikia – tiksliau, surenka viską, ką jūs turite, ir palieka laukti išsižiojus, kada galėsite išleisti dar.

Dabar aš esu vienas iš tokių, ir man visai negėda.

Buvo taip: nuo 1995 metų, kai nusipirkau pirmąjį mobilaus ryšio telefoną, iki bendrovės Nokia klinikinės mirties, turėjau netoli dviejų dešimčių įvairių Nokia telefonų (dar buvo viena Motorola ir vienas Siemens, atsimenu kaip dabar), paskui perėjau prie išmaniųjų: pirma Google Nexus, paskui Galaxy Nexus, ir maniau, kad šiaip jau viskas mano gyvenime aišku. Šaipiausi iš Apple pasekėjų, turimais gaminiais nesiskundžiau.

Paskui sugalvojau vyresnėlei dukrai atiduoti dar visai apynaujį Galaxy Nexus (išleidęs naujam stikliukui arti 500 litų ir dar arti dviejų šimtų nudrožtam maitinimo lizdui, nes esu kompulsyvus įkrovinėtojas, man telefonas visada turi būti maksimaliai įkrautas), o sau įsigyti ką nors naujo.

Ir atėjo mintis, kad noriu iPhone 5. Daugiausia dėl to, kad bet koks Apple telefono paminėjimas sukelia neapykantos ir susižavėjimo audras internete, ir dėl to, kad žmonės trūkčiojančiu balsu cypia vieni kitiems, laidydami ironiškus ir natūraliai piktus prakeiksmus ir verdiktus: „neapsimoka!”, “ir būk avis!“, „pirk, jei trūksta smegenų geriau pinigus išleisti“.

Man visa tai patiko. Kodėl man nepabandžius? Aš noriu iš arčiau priliesti šį pamišimą. Galų gale, dvi su puse šaibos, tai tik telefonas, ne namas ir ne automobilis (atsiprašau, jei kai kurių jūsų automobiliai tiek ir kainuoja, nieko asmeniško). Kas gali blogiausio atsitikti?

Na ir štai įsigijau ir pasiėmęs imu naudoti.

Dar nusipirkau odinį rudą užsiverčiantį švarkiuką telefonui, gamintoja – Elago iš San Diego, Kalifornijos, apie 150 litų, tiksliai neprisimenu.

Viskas prasideda greitai ir labai automatiškai. Ir viskas suveikia. Taip, kaip sako apie Apple didžiausi fanai. Aš neturiu laiko nieko krapštyti įrenginiuose, nors ir galiu: aš turiu labai daug darbų, mano laikas brangus (nepykite, kad man už jį moka daugiau, negu jums – pasistengsite, bus ir jūsų gatvėje šventė). Kontaktai, nustatymai, pasirinkimai – viskas po ranka.

Ekranas nedidelis, palyginti su kitais rinkoje dominuojančiais Android ir Windows Phone 8 telefonais, kur keturi coliai įstrižainės jau vaikiškas dydis (net mano jaunesniosios aštuonmetės dukros biudžetinis HTC One V yra vos mažesnis, 3,7 colio). Pirmąsias pora valandų tai neįprasta.

Paskui nepatogumas praeina, o lieka džiaugsmas maloniai kišenėje gulinčiu mažu dydžiu. Dydis artimesnis prie klasikinio telefono, tokio, su kuriuo prabėgo mano jaunystė. Iš tų laikų, kai ekranas nebuvo didinamas iki virtuvinės blėkos dydžio. Gal čia ir nostalgijos vertybė.

Aš labai daug fotografuoju telefonu (nes šiaip man patinka fotografuoti ir tai kartais neblogai gaunasi, o visur kameros nesitampysi), ir iPhone kamera, 8 MP, didelio įspūdžio nepadaro: nuotraukų kokybė nėra pastebimai geresnė, nei mano Galaxy Nexus 5 MP. Užtat kas yra geriau, tai greitis ir paprastumas. Viskas, po velnių, greitai, iškart, viskas klauso. Pavargau laukti Androido, kol atsibus kiekvienu atveju, kai ko nors nori, o jau apie Windows tendencijas apie viską klausinėti, ar tikrai nori, ar esi tikras, tai net ir nebekalbu.

Ir beveik viskas už mane pagalvota, kas tik gali būti pagalvota. Nuotraukos sinchronizuotos su kompiuteriu (nors Apple kompiuterio dar neturiu, bet sakau jums, greitai); o jau apie sinchronizavimą tarp telefono ir iPad‘o, tai išvis patylėsiu, nes viskas visada greitai ir suprantamai. Pagaliau turiu tokį kalendorių, užrašus, adresus, kur viskas veikia iš pirmo karto. Ir viskas greitai. Viskas dabar.

Tas jausmas nepaleidžia jau po kelių savaičių aparato turėjimo.

Ar esu dėl ko nors skeptiškas?

Na, kai bus atnaujinta iOS operacinė sistema su naujovišku, plokščiu vaizdu, nežinau, ar ji man patiks – nepadarė įspūdžio tos vizualizacijos, kurias mačiau. Didesnės atminties talpos būtinumas man nėra įtikinamas, nebent labai ilgus filmus filmuočiau, ir vietoje 16 GB modelio man reikėtų 64 GB modelio (brangiausio), dar už papildomą tūkstantį litų.

Tačiau suprantu, kad daug kas gali tokio norėti. Širdžiai neįsakysi, o Apple pasidarė milijardus iš sprendžiančių ne protu, o širdimi ir jausmais. Nes žmonės užvis maloniausiai atiduoda pinigus už svajonę.

Čia ne apie racionalumą kalba, šis telefonas yra užgaidos patenkinimas, tiesiog pakeltas į aukštesnį lygį, kai daugelio žmonių užgaida yra prognozuota ir į ją atsakyta.

Jis yra lyg rankų darbo batas ar švarkas, kuris yra tiksliai toks, kokio norisi. Ne kokio reikia, kokio norisi. Nes gyvenime yra daugybė dalykų, kurie nėra būtini, kurie nėra patys pigiausi, kurie galbūt nėra objektyviai labiausiai pritaikyti tikslui pasiekti, ir tie, kuriems galbūt nebūtinai pritartų jūsų tėvai.

Tačiau į juos gera žiūrėti ir juos malonu laikyti delne.

 

Mobilusis telefonas iPhone, Lietuvoje nuo 2399 Lt iš iDeal ir kitur, bei iš mobiliojo tinklo operatorių – su sutartimi.

Straipsnis yra iš serijos, skirtos kuriamam techninių apžvalgų portalui 9upe.com

Apie bjaurių knygų skaitymo naudą

$
0
0

Radek Sikorski, „Šventųjų pelenai“, iš lenkų kalbos vertė Vytautas Dekšnys, Vilnius: Aidai, 2009, 328 psl.

 

Kad perskaityčiau šią knygą, ir kad parašyčiau apie tai, ką perskaitęs, man prireikė nežmoniškai daug pastangų. Aš neturėjau tokio pasidygėjimo nė viena recenzuojama knyga gyvenime. Su visa pagarba knygai ir leidyklai.

Kaip jums atrodo, kodėl? Ne, tikrai ne dėl autoriaus, kuris dabar yra Lenkijos užsienio reikalų ministras ir tikrai ne didžiausias susitaikymo simbolis idiotiškame Lietuvos ir Lenkijos ginče dėl pavadinimų, raidžių ir autobusų lentelių (taip, galite mane kaltinti abuojumu ir problemos nesupratimu, ir man tikrai vienodai rodo, man negroja – aš nesupratau ir nesuprasiu Lietuvos ir Lenkijos nesutarimų esmės, ir jau, matomai, esu per senas juos suprasti, ačiū jums, aš nebepersiauklėsiu, kaip ir niekada nesuvoksiu prezidento Ronaldo Reagano silpnųjų pusių arba niekada nepriimsiu teiginio, kad Afrikos korupcija gali būti kieno nors kito kaltė).

Ne, ne dėl autoriaus toks recenzavimo sunkumas. Tik dėl temos viskas. Apie Afganistaną negali būti nebjaurių knygų.

Radekas Sikorskis rašė šią knygą apie Afganistaną dar prieš griūvant geležinei užkardai ir prieš grįždamas į gimtąją Lenkiją iš tremties Vakaruose, kur paspruko nuo komunistinės valdžios represijų.

Afganistanas buvo jo žurnalistinės karjeros viršūnė: jis ten buvo karo korespondentas, rašydamas The Daily Telegraph dar tais laikais (prieš ketvirtį amžiaus), kai didieji Vakarų laikraščiai naudojosi korespondentais ir fotografais, kaip pirminiu ir svarbiausiu pasaulio pažinimo būdu.

Kai pasaulyje vykdavo kas nors, žiniasklaida siųsdavo ten korespondentą, kuris viską matydavo savo akimis, kalbėdavo su žmonėmis, ir su neperšaunama liemene tupėdavo apkasuose. Mums, lietuviams, labai pasisekė, kad apie mūsų Sąjūdį, atgimimą ir išsilaisvinimą buvo pasakojama būtent taip: nes į rašinius ir radijo reportažus prasiskverbdavo gyva emocija iš tikro stebėtojo.

Prisimenu, maždaug tuo metu, kai Radekas Sikorskis rašė šią knygą (na, gal pora metų vėliau) aš vertėjaudavau užsienio korespondentams Lietuvoje (tas darbas mane anuomet pripratino prie svaiginančio jausmo užsidirbti kelis, keliolika, keliasdešimt kartų daugiau pinigų, nei aplinkiniai, ir turbūt mane užprogramavo visam likusiam gyvenimui). Su vienu iš jų, Michael Sullivan iš National Public Radio, JAV viešojo radijo, pakeliui iš Ignalinos (visi korespondentai tuomet važiuodavo į atominę elektrinę), sustojome kažkur Aukštaitijoje pas močiutę, kurią užrodė mūsų vairuotojas Gintas.

Labai paprasta, linijinė ir negudri tos močiutės tremties istorija privertė korespondentą verkti tikromis vyriškomis ašaromis (žinoma, jis tuomet dar buvo gana jaunas, tik prieš keletą metų pradėjęs dirbti tame radijuje, ir atsiųstas skubos tvarka iš Londono, gal todėl nebuvo apsibrozdinęs).

Paskui jis vos neapsiverkė vėl, kai pasakojo telefonu savo redaktoriui apie šią istoriją. „Tai moteriai nepriklausomybė jau atėjo per vėlai“, jis puikiai susumavo sovietų okupacijos sugriauto gyvenimo istoriją, aiškindamas redaktoriui, kodėl ta istorija buvo verta transliavimo.

Radeko Sikorskio „Šventųjų pelenai“ yra karo korespondento užrašai. Tai žanras ne kiekvienam. Maža to: tai žanras, kuris dažniausiai yra stebėjimas be apibendrinimo ir be išvadų (tačiau gal ir gerai: dažniausiai, kai žurnalistai pradeda daryti politinius apibendrinimus ir toli siekiančias išvadas, rezultatai būna dar blogesni – jie visada mutuoja į liūdnai atrodančius kovotojus su neteisybe, pradedant nuo Vytauto Matulevičiaus mūsų šalyje iki buvusio BBC korespondento Martin Bell, kuris tapo liūdnojo vaizdo riteriu baltu kostiumu, permanentiškai nušviestu virtualios pilnaties; visur įsivaizduojančiu korupciją, neskaidrumą ir piktnaudžiavimus).

Užsienio korespondento atliekamas stebėjimas gali būti nebloga literatūra – kai kuriais atvejais. Pirmiausia, reikia gana linksmo žmogaus (dar geriau, jei jis nesibaido butelio: šiame darbe tai labai padeda, galbūt todėl abstinencija tiek pat dažnai pasitaiko užsienio korespondentų tarpe, kiek nekaltybė – tarp viešnamio darbuotojų ir kiek moralinis integralumas – tarp viešųjų ryšių specialistų).

Antra, reikia gerų temų ir šalių, kur esama kažko šviesaus ir kažko teigiamo, nors šiek tiek. Kokių nors nuotykių, galimai su geromis ir blogomis pabaigomis.

Šioje knygoje to nesutiksite, nes Afganistanas yra šalis be šviesiųjų pusių. Tai ne mano nuomonė. Tai šimtaprocentinis konsensusas: man teko bendrauti su afganais, dirbti su Afganistano žiniasklaida, ir kelerius metus dirbti petis į petį su žmogumi, kuris buvo vienintelis iš BBC skyrių vadovų, kuriam buvo, atrodė, sunkiau, negu man: aš atsakiau už Iraną, o jis – už gretimą Afganistaną. Kai aš kabinete staugdavau ir keikdavausi iš nevilties, jis staugdavo ir keikdavosi dvigubai stipriau.

Pažįstantiems pasaulio baisiuosius taškus Afganistanas visuomet buvo paskutinis pragaro ratas. Aš dar negirdėjau, kad apie Afganistaną kas nors pasakytų ką nors gero. Kad ilgėtųsi ten grįžti. Žmonės pasiilgsta net Nigerijos ir Kongo, bet Afganistano – niekada.

Somalijoje nors yra jūra. Čečėnijoje, sako, esama šiokio tokio gamtos grožio. Pavojingiausi, narkotikų mafijos kontroliuojami Kolumbijos rajonai irgi kartais gali būti savotiškai smagūs (jei grįžti gyvas). Tačiau Afganistane vienintelis dalykas, kuris gali džiuginti, yra skrydis iš Kabulo oro uosto į bet kurią kitą pasaulio vietą, už Afganistano sienos.

Afganistanas yra vienintelė vieta, po kurios smagūs atrodo ir Pakistanas, ir Bangladešas.

Tai – nieko naujo. Amerikos klasikinis literatūros kūrinis, Hermano Melvilio Mobis Dikas, jau viename pirmųjų puslapių pamini „kruvinas skerdynes Afganistane“, kaip būdingą tų laikų laikraščių antraštę. Knyga pasirodė XIX amžiaus viduryje. Niekas, absoliučiai niekas nepasikeitė.

Visa knyga yra apie žurnalisto keliones po beprotiškai nelaimingą, nesėkmingą ir beviltišką šalį ir susitikimus su žmonėmis, kuriems niekas negali padėti, nes jiems lemta gyventi pragare, kuriame jie gimė, lyg nubausti už kokią pirmykštę nuodėmę.

Net afganai, pasprukę iš savo šalies ir prisiglaudę kur nors Vakaruose, visam gyvenimui lieka tik bėgliais iš pragaro. Ta žyme jie ir pažymėti, begalinio liūdesio pilnais veidais, kad ir kur juos besutiktum: Londone, Čikagoje, Dubajuje. Pamatęs tuos žmones, žinai, kad Dievas turbūt ne visus myli vienodai, o Afganistanas yra toks žemės gabalas, kur Dievas, matyt, piktai eksperimentavo.

Ši knyga yra apie tūkstantį nelaimės variantų ir tūkstantį kančios, pažeminimo ir išdavystės būdų. Afganistanas – tai žaidimas be laimėjusiųjų, kur didžiausias prizas yra tik atitolintas pralaimėjimas. Laimingos pabaigos nebūna, tik mažiau nelaiminga. Ten palaima yra neskausminga ir lengva mirtis, o gerai nugyventas gyvenimas yra ne malonūs ir pakylėjantys potyriai, o baisiausių siaubų išvengimas.

Švelnių ir prie estetikos artėjančių momentų knygoje nėra daug.

Užlipau ant stogo. Prisėdęs ant molinio kupolo pirmą kartą išvydau Heratą. Saulės spindesys   tapo švelnesnis; dabar slėnį užliejo švelni pastelinė šviesa.“ (188 psl.)

Tai netipiškiausi knygos pasažai. Žymiai būdingiau yra štai kas:

(…) netrukus jį sučiupo. Nušovę jį žmonės nupjovė jam nosį ir subadė kūną peiliais, paskui nupjovė galvą ir akmenimis suskaldė kaukolę. Jo smegenis jie taškė į sieną ir trypė – atrodė lyg išsiliejęs jogurtas. Kūnas buvo išmestas į šiukšlyną, šunims suėsti. Kiekvieną kartą, kai matydavau šį kūną keliaudamas į miestą ar grįždamas namo, jam vis trūkdavo dar vienos dalies: rankos gabalo, šlaunies, dalies veido. Jau sakiau, kad buvo storas, tad praėjo nemažai laiko, kol šunys nugraužė jį iki kaulų.“ (233 psl.)

Iš šios knygos niekas nepatirs jokio malonumo. Išmokti iš jos irgi galima labai nedaug: didžiausia pamoka yra tai, kad ne visi lygūs po saule, ne visos bendruomenės ir tautos vienodai išmintingos ir veikia taip, kad joms pačioms būtų geriau. Kai kam tiesiog nepasiseka.

Žemėje yra blogio plotai, ir Afganistanas yra enciklopedinis pavyzdys to, kas šiais politinio korektiškumo laikais labai netipiškai sąžiningai vadinama failing state, „šalimi-nevykele“. Perskaitęs knygą, supranti, kad Afganistanas yra jų visų motina, ir tikiesi tik tiek, kad niekada gyvenime neteks ten atsidurti.


Neapykanta žodžių brudui – iš patriarcho lūpų

$
0
0

Įžanga “Protokolų” leidimui 

Skarutis Dalgė – siaurai žinomas, tačiau nepelnytai primirštas vyresniosios kartos kalbos saugotojas. Niekas labiau už jį – ir efektyviau už jį – nesipriešina nematerialaus paveldo naikinimui, įsigalinčiam mūsų respublikoje kosmopolitizmui, ciniškam manipuliavimui.

Jo interviu Bernardinuose sukėlė ženklų rezonansą.

Šiandien perspausdiname jo naują straipsnį, maloniai sutikus žurnalui Naujasis Židinys.

Andrius Užkalnis

Kovoje su svetimybėmis – ankstyvoji žmonijos patirtis

Kalba, pasakyta atidarant Numarintųjų svetimybių kolumbariumą

Skarutis Dalgė

Vos prieš kelias savaites džiaugėmės pirmuoju žmonijos istorijoje paminklu gimtajai kalbai, negailėjome pelnytų pagyrų už ryžtą ir drąsą grąžinant į gyvenimą senuosius lietuvių kalbos žodžius. Norisi palinkėti, kad jie it gerosios pamėklės gaivaus oro gūsiu įsiveržtų į lemiamąjį Armagedoną, kuriame galutinai bus nugalėta neraštingumo hidra, visokio svetimybių gaivalo vedeklė. Siekdami to paties tikslo mes, keletas kalbos aistruolių, šiandien visuomenei pristatome pirmąjį Numarintųjų svetimybių kolumbariumą arba, kitaip tariant, – pamink­lą, skirtą didžiajai gimtosios kalbos pergalei. Idant geriau suvoktume šio įvykio prasmę, siūlau trumpam atsigręžti į ankstyvąją žmonijos patirtį, nepamainomą ir nūdienos kryžkelėse.

Du žmonijos keliai

Akmens amžių siekiančios sakmės byloja apie tai, kad liūtys ir kaitra, žaibai ir speigai, laukiniai žvėrys ir žmonės dieną naktį kėlė grėsmę trapiai pirmųjų šios žemės gyventojų buičiai, vertė vilkti alinantį gamtos vergovės jungą. Antropologai nustatė, kad primityviose, dažnai laikinose gyvenvietėse (dalies lietuvių jau tuomet vadintose sodžiais) žmogaus mintis skverbėsi dviejų tikslų link. Vieną iš jų galime drąsiai vadinti klampojimu po prietarų, ritualų ir laisvės iliuzijų pelkę, na, o antrąjį – veržimusi į nelengvai prieinamą mokslinio pažinimo proskyną. Vis geriau pažindamas žvėrių gyvenimo būdą, o drauge ir visos gamtos sąrangą, žmogus nuolat tobulino savo ginklus, žabangus ir kasdien naujai atrandamą priežastingumo ryšių sistemą. Išmokęs pasitelkti gamtos dėsnius kolektyvinės gerovės kėlimui, jis plėtė ir savosios laisvės ribas, būrėsi į pirmąsias bendruomenes. Visa tai ilgainiui lėmė gausesnį laimikį, laimingesnius šeimynykščius, sotesnius palikuonis.

Ar galime įsivaizduoti tą virpulį, su kuriuo pirmykštis žmogus stebėjo, kaip kasdien sudėtingėja kolektyvinio darbo formos, gilėja kultūriniai dvasios ryšiai, o jis pats kartu su visuomene neišvengiamai evoliucionuoja? Deja, anais laikais, kaip ir šiandien, ne visi suvokė, kad individo gerovė ir gyvenimo pilnatvė įmanoma tik ten, kur laikomasi tam tikros drausmės, gerbiamos tradicijos, nepažeidžiama bendrabūvio normų sistema. Ar nenuostabu, kad ši, kadaise atrastoji išmintis, sluoksnis po sluoksnio atgulė į nematerialųjį žmonijos paveldą, kartų kartas mokė įveikti individo ir visuomenės antagonizmą? Beje, visuomet pastarosios naudai.

Jau tuomet įvairaus plauko nepritapėliai, išsišokėliai ir veltėdžiai sulaukdavo paveikių visuomeninio poveikio priemonių. Argi nenuostabu, kad apie tai liudija ir gausūs Naujųjų amžių lietuvių tautosakos šaltiniai? Trumpai priminsiu, kad tiek buitinių, tiek stebuklinių pasakų veikėjų lūpomis aštriai pašiepiamas ne tik bukas ponų gobšumas, bet ir šventeivų veidmainystė, padorumo ribas peržengiančių saviraiškos keistuolių savimeilė. Kolektyvinis tautosakos kūrybos genijus visuomet aukština liaudies žmogaus bendruomeniškumą, atjautą, sveiką humoro jausmą, nesuluošintą vergiško paklusnumo pinigui, „dangaus jėgoms“ ir jų parankiniams.

Visa tai turint omenyje, belieka tik apgailestauti, kad šiandien atsakomybės prieš visuomenę vengiantys individai prasimuša verslo struktūrose, skverbiasi į švietimo įstaigas, tarpsta valdiškuose „egzistencinę saviraiškos ir pasirinkimo laisvę“ šlovinančių tyrėjų kabinetuose. Nesunkiai galime įsivaizduoti, kaip šių veikėjų protėviai Akmens amžiaus laikais prieš medžioklę ant olos sienų paišo žvėrių atvaizdus, smaigsto juos strėlėmis ir ietimis, leidžiasi į ritualinio šokio siautulį. Atsižvelgdami į tai, neturime jokios teisės iš akių paleisti nūdienos jaunimo, viliojamo tiek į įmantrių ritualizuotų fantazijų labirintą, tiek į madingų filosofinių sistemų brūzgyną. Šiandien mums ypač rūpi pažvelgti į tuos gilius randus, kuriuos aptartoji antimokslinė prieiga palieka kalbotyroje.

Ką iš tiesų siūlo jaunieji kalbininkai?

Tikiuosi atkreipėte dėmesį į tai, su kokiu uolumu žiniasklaidoje pastaruoju metu propaguojamas „jaunųjų kalbininkų“ obskurantizmas: kam sukti galvą dėl taisyklingumo, bendrinės kalbos normų, juk svarbiausia, kad susikalbame. Moksleivių trumpųjų žinučių luošumas tesąs estetinė kūrybingumo apraiška, o „sužvaigždėjusių“ televizijos menkystų murkdymasis tarpuvartėse – „sociolingvistinė kompetencija“. Tik leiskime kiekvienam kalbėti ir rašyti kaip nori, esą mokėjimas „žaisti kalba“ atskleidžiąs asmens individualumą, kiekviename slypintį „kalbos kūrėjo“ talentą. Tarsi gimtoji kalba būtų koks barškutis, sviedinys ar molio gabalas.

Visuomenę šiuo klausimu verta iš karto įspėti, kad kalbinio liberalizmo adeptai skelbia anaiptol ne naują ir pažangų mokslą, o viso labo kartoja mitinio Hipono vyskupo, gyvenusio IV–V mūsų eros amžiuje, žodžius: „Mums nusispjaut į gramatikų priekaištus, kad tik liaudis mus suprastų“ (Melius est reprehendat nos grammatici quam non intellegant populi). Manau, akivaizdu, kad pastaraisiais žodžiais siekta pridengti didžiąją klastą: „kad suprastų“ = „kad paklustų“ = „kad aklai vergautų“. Regis, tik dabar imame pripažinti, kad kalbos reikaluose asmens laisvę iškėlę virš visuomenės interesų tiesiu keliu žengiame į neišvengiamą pačios kalbos prapultį.

Šioje vietoje kiekvienas, pridėjęs ranką prie širdies, turėtų savęs paklausti, ar susiteršdamas svetimybėmis, nelavindamas tarties ir kirčiavimo įgūdžių, nespjaunu į sunkiu triūsu suręstus bendrinės kalbos namus? Ar džiūgaudamas dėl primityvios daugiakalbystės nesidarau panašus į aną pirmykštį medžioklį, baugščiai šokantį pagal eilinio, svetimomis plunksnomis apsikaišiusio „žiniuonies-eksperto“ dūdelę? Juk istorijai žinomas ne vienas atvejis, kai kalbos kultūros aukštumas į mažaraštystės kemsynus išmainiusi tauta tapdavo lengvu grobiu tolerancijos šūkiais besidangstančiam svetimųjų kalbų imperializmui.

Mūsų pergalių laidas

Kodėl nepaisydamas pesimistinių gaidelių šių iškilmių proga vis dėlto ryžausi kreiptis į jus drąsiais žodžiais? Savikliovos semiuosi iš istorinių lietuvių kalbos pergalių, kurias pastaruoju metu esame apmaudžiai primiršę. Kodėl šiandien, net ir globalizacijos keliamų grėsmių akivaizdoje, verta kalbėti apie didžiąsias gimtosios kalbos pergales? Nes jos, tiesą sakant, nenusileidžia didiesiems istoriniams Durbės, Saulės, Pilėnų, Žalgirio ir kitiems mūšiams, kartų kartoms išliekantiems nesenkančiu stiprybės šaltiniu.

Todėl pradėdamas pačią paminklo atidengimo ceremoniją noriu, kad mintimis prisiliestume prie Aušros ir Varpo įkvėpto pergalingo mūsų raštijos lietuvinimo vajaus, sudavusio neatremiamą smūgį senajam bažnytiniam-feodaliniam žargonui. Perkirpdamas simbolinę pirmąją kolumbariumo juostelę skelbiu: tenugrimzta į amžiną užmarštį kadaise mūsų klasikų mintį nuodiję senųjų raštų barbarizmai:

barsukas (opšrus),
bliūdas (dubuo),
broma (iškilmingieji vartai),
dūmoti (mąstyti),
durnius (kvailys),
dūšia (siela, dvasia),
gadynė (laikas, metas),
gojus (giraitė),
kaladė (trinka),
latras (valkata),
lenciūgas (grandinė),
mandras (pasipūtęs),
mielaširdystė (gailestingumas),
nedakepęs (kvaištelėjęs, apsiblausęs),
pakūta (atgaila),
pečius (krosnis),
pekla (pragaras),
pijokas (stikliuko mėgėjas, girtuoklis),
sližikas (prėskutis),
subata (šabas, šeštadienis),
svietas (pasaulis),
šiška (gurgutis),
ubagas (elgeta).

Kirpdamas antrąją kolumbariumo juostelę prisaikdinu visus: teneatgyja ne vieno lietuvio lūpose ir germaniškojo mesianizmo nuodais alsavę hib­ridai:

bankuchenas (šakotis),
biusthalteris (liemenėlė),
biškį (truputį),
buterbrodas (sumuštinis),
duršliokas (griebtukas, kiaurasamtis),
falšas (klastotė),
liuosas (laisvas),
reisferšliusas (užtrauktukas),
ruimas (ertmė),
šarmas (artistiškumas, žavumas),
šlagbaumas (užkardas),
šiupelis (semtuvas),
šleikos (petnešos),
šnapsas (degtinė),
špricas (švirkštas),
žiurstas (prijuostė).

Žengdamas prie trečiosios juostelės kviečiu mintimis nusikelti į tarybinį laikotarpį ir pagerbti sėkmingo pasipriešinimo rusifikacijos marui karžygius. Kartokite paskui mane: teišsisklaido it dūmas skaudus svetimųjų priespaudos palikimas:

abuojumas (abejingumas),
akuratnas (padorus, geras, rimtas, teisingas, tvarkingas),
bantas (kaspinas),
būti pas save (būti savo kabinete),
ciongas (skersvėjis),
dratas (viela),
gazuoti (spausti akceleratoriaus (grei­čio) pedalą),
gerbūvis (gerovė),
išmislas (gryniausia neteisybė),
kaladėlės (stabdžių trinkelės),
kaldra (antklodė),
kalnierius (apykaklė),
kapotas (vidaus degimo variklio ant­vožas),
klasiokas (bendraklasis, klasės drau­gas),
kliuška (ritmuša),
maikė (marškė, marškinėliai),
ploščius (lietpaltis, lietinis, dulkius),
rolė (vaidmuo),
soskė (žindukas, papas)
suokalbis (sankalbis, sąmokslas),
šniūrelis (varstukas),
triusikai (apatinės kelnaitės, trumpikės),
tu ką? (ką tu?),
videomagnetofonas (vaizdajuosčių leistuvas),
zelionka (brilianto žaluma, žaliuokė),
ženytis (tuoktis),
žiletė (barzdaskutis peiliukas),
žulikas (sukčius, trišakis).

Šia ypatinga proga galutine pergalės prieš svetimybes data skelbiame 1976 m. rugsėjo 15 d., kai spaudai buvo pasirašyti pirmieji Kalbos praktikos patarimai – neabejotinas istorinis lietuvių kalbos sistemą žalojančių svetimybių kapituliacijos aktas. Būtent nuo tos dienos mus pačius ir gimtąją kalbą saugo sandarus privalomųjų kalbos rekomendacijų skėtis. Apie rugsėjo 15 d. akto veiksmingumą liudija ketvirtoji paminklo dalis – kulinarinių svetimybių užkampis. Galime tik pasidžiaugti, kad jų jau seniai nebegirdėti prie lietuvio stalo:

abriedukas (kiaurutis),
beigelis (riestainis),
cepelinas (didžkukulis),
chrustai (narsliukai),
kugelis (plokštainis),
palendrica (nugarinė),
pončikas (spurga),
rizotas (daugiaryžis),
samagonas (naminukė),
sasyska (dešrelė),
steikas (didkepsnis),
šnicelis (pjausnys),
tefteliai (mėsos kukuliai),
tušinti (troškinti),
vinegretas (mišrainė su majonezu).

Tikiu, kad šia ypatinga proga čia susirinko kalbos mylėtojai, o ne abejingi vartotojai, niekaip  neišsivaduojantys iš kai kuriuose sluoksniuose vis dar kylančių abejonių dėl raštingumo puoselėjimo. Todėl linkiu, kad žinią apie šiandien atidengtą paminklą į savo namus ir darbovietes parsineštumėte kaip grėsmingą įspėjimą visiems tiems, kas klastos ir apgaulės būdu šių dienų jaunuoliui bruka naujųjų svetimybių kvaišalus. Juk taip skaudu matyti, kaip nekūrybingas, nieko savita ir sistemiška pavartoti nepajėgiantis mankurtas nė žingsnio negali žengti be apgailėtinųjų:

bodis (glaustinukė),
displėjus (vaizduoklis),
driftas (šonaslydis),
fyfa (tuštutė),
flešas (atmintukas)
flešmobas (žaibiškas sambūris, sąspietis),
fyfa (tuštutė),
hakeris (programišius, programavimo aistruolis),
hamburgeris (mėsainis, suvožtinis su mėsa),
kaučeris (ugdantysis vadovas, ugdomojo vadovavimo aistruolis),
kūldžiazas (šaltasis džiazas),
kustomizuoti (tinkinti),
laptopas (skreitinis, skreitinukas),
skrynšotas (momentinė ekrano nuotrauka),
stringai (apatinės kelnaitės su juostele, siaurikės),
tymbildingas (gamybinė mankšta darbo kolektyvui sutelkti, sutelktuvės),

Todėl baigdamas ceremoniją norėčiau visiems mums palinkėti, kad 1976 m. rugsėjo 15 d. būtų įtraukta į atmintinų dienų sąrašą, o paminklai, skirti Didžiajai pergalei prieš numarintąsias svetimybes atminti, iškiltų ne tik respublikos miestų aikštėse, bet ir įvairaus pavaldumo ugdymo, slaugos įstaigų teritorijose. Netikusių žodžių mums niekada nepritrūks, tačiau žinokime, kad kiekvienu atveju mes juos it svetimų tautų karius, parklupdytus Laisvės alėjoje Vytautui Didžiajam po kojų, visiems laikams priversime nusilenkti gyvosios kalbos dvasios didybei!

Naujasis Židinys-Aidai, 2013, Nr. 4, p. 302-304.

Skaručiui Dalgei galite rašyti el. pašto adresu skarutis.dalge@gmail.com

Abejingumas – irgi mano teisė

$
0
0

Lietuvos Rytas, 29 07 2013

Kažko čia pastaruoju metu daug apie žmonių teises kalbama. Tai teisė į šildymą, tai teisė mikriuku važinėti, dabar štai vis pastarosiomis dienomis teisė žygiuoti arba teisė, kad įžeidžiantys įsitikinimus nežygiuotų.

O kaip dėl manęs? Iš visų teisių, kurias aš turiu, viena visą laiką lieka nepaminėta. Tai mano teisė būti abejingam.

Šią savo skiltį rašau penktadienį, ir šeštadienio gėjų ir lesbiečių eitynių Vilniuje rezultatas man nežinomas. Ir labai gerai, kad nežinomas: man absoliučiai vienodai rodo, kaip ten baigsis, ir kurios vėliavos laimės. Nekaso, nejaudina, neliečia.

Tiesą sakant, aš žinau, kaip viskas baigsis: tūkstančiai žmonių linguos galvom, tik į skirtingas puses, ir komentuos, komentuos, komentuos. Vieniems tai bus istorija apie Lietuvą, eilinį kartą parduotą kosmopolitams ir iškrypėliams, kitiems – dar vienas patvirtinimas, kokia šalis atsilikusi, tamsi ir kaip ją reikia gydyti.

Aš ne gydytojas, bet jau dabar jums galiu duoti prognozę: nė viena pusė nesijaus nugalėtoja, ir abi kaltins valdžią ir žiniasklaidą. Pirmąją – kad gynė ne tą pusę, antrąją – kad netinkamai nušvietė (tendencingai, užsakytai ir visuomet kitos pusės naudai).

Žinote, kas mane labiausiai erzina šiame reikale? Užknisa, tikrai. Kad šiais laikais jau turi užimti poziciją, arba tu būsi paskelbtas abejingu, ir abejingumas yra kone visuotinai pripažintas amoraliu požiūriu.

Atsiprašau, kas taip nusprendė? Paskutinį kartą, kai tikrinau ir skaičiau gyvenimo Lietuvoje taisykles ir piliečių teises (galite įsigyti visuose geruose knygynuose), ten buvo parašyta, kad Lietuva yra laisva šalis.

Ten nebuvo parašyta „Lietuva yra laisva šalis tiems, kam rūpi ir kam ne vis tiek, ir kas, suraukę veidus, norėtų, kad visiems rūpėtų taip pat“. Aš neprivalau turėti nuomonės apie viską, atsikniskit nuo manęs.

Laisvoje šalyje laisvo piliečio viena iš teisių yra domėtis ir rūpintis tuo, kas jam rūpi. Ir nesidomėti, kas jam nerūpi.

Tai štai, yra dalykų, kurie man nerūpi.

Pirmas. Klimato kaita.

Antras. Ko nori mergaitė?

Trečias. Stiklinių dangoraižių poveikis miesto grožiui.

Ketvirtas. Kaip jums susimokėti už buto šildymą, jei atlyginimas – tūkstantis litų, o šildymo sąskaita – du tūkstančiai.

Penktas. Gėjų ir lesbiečių teisės žygiuoti per miestą.

Aš suprantu, kad kai kurie (o gal ir visi) šie dalykai rūpi kitiems asmenims, ir dėl to neturiu jokių problemų. Tegu rūpi jums, o man tai ne. Atsikniskit nuo manęs, aš turiu savo rūpesčių, jeigu nepastebėjot.

Dar daugiau pasakysiu. Jei gamta jus sukūrė gėjais ir lesbietėmis – neturiu dėl to problemos. Jūs tokie pat, kaip aš. Jei jūs norite apie tai skelbti – aš irgi neturiu problemos. Norite žygiuoti? Dėl manęs – prašom.

Jums kažkas nori uždrausti žygiuoti? Tai ir aiškinkitės su tais, kas draudžia, prie ko čia aš? Aš žygiuoti nenoriu, ir čia ne mano problema.

Aš jums savo problemas bruku? Nebruku. Tai ir jūs man nustokit zyzti į ausį. Ir nustokit svaidytis citatomis apie tai, kaip geriems žmonėms nesikišant, pasaulyje vyksta baisūs dalykai. Man jūsų neurotiškas reikalavimas, kad kitiems skaudėtų taip pat, kaip jums, nedaro įspūdžio.

Ir nedrįskit gretinti savęs su Holokausto metu persekiotais žydais. Nebent norėtumėt išgirsti, ką apie jus galvoju, jūs susireikšminę verksniai.

Tą patį noriu pasakyti visiems, kas kviečia į kitą pusę: pacypauti dėl „iškrypėlių“. Perfrazuojant žinomą posakį, užsivartykit karstais. Negerbčiau Lietuvos, jos žmonių ir paveldo, jei manyčiau, kad jai nors mažiausią grėsmę keltų eitynės. Maža to, jei kieno nors smegenyse sužaibuoja, kad nuo propagandos įprastinės orientacijos žmogų galima apsukti kiton pusėn, tai, žinote ką – taip kvailiams ir reikia. Jų neracionali, buka, primityvi baimė ir yra jiems geriausia bausmė, o aš neturiu jiems laiko.

Galbūt aš kada nors irgi sugalvosiu surengti paradą, kartu su kitais, daugelio nekenčiamais, žmonėmis. Aš eisiu gatve ir nešiu transparantą: „Aš toks gimiau – piktas, kandus ir talentingas. Tai mano teisė.“

Kartu su manimi žygiuos kiti žmonės, iš kurių šaipomasi – arba jie niekinami – dėl jų rašymų, grojimų, dainavimų ir televizijos laidų. Mes nešimės juodus balionus ir vietoje papliauškų ir švilpynių grosime saksofonais ir klavišiniais sintezatoriais. Aš deklamuosiu savo eiles, ir kuo daugiau bus besipiktinančių, tuo ilgiau truks mano kūrybinis pasirodymas.

Jums baisu jau dabar? Gerai. Nes turite mane toleruoti. Tolerancija tokiems, kaip aš – irgi tolerancija, nepamirškite to. Jūs minėjote, kad mes visi esam lygūs. Tai reikštų, kad ir aš esu lygus jums, kad ir kaip jums tai būtų atgrasu, pamatyti raudoną ir šviečiantį lygybės ženklą tarp jūsų pačių pakylėtos teisingos esybės ir manęs, Lietuvos žiniasklaidos pykčio ir kandumo valdovo.

Tai štai, tas mano planuojamas paradas. Aš jį pavadinsiu „Chamai ir narcizai – irgi žmonės“. Kitoje barikadų pusėje rinksis minia, krauju pasruvusiom akim, kuri spjaudysis pro išpuvusius dantis, mojuos gyslotais kumščiais su odinėm riešinėm ir reikalaus mus sutvarkyti, kad mes nepaverstumėm likusios Lietuvos į mus panašiu kraštu. „Uždrausti suįžūlėjusius grafomanus ir dundukus!“ „Gana dėmesio menkystoms!“ Jie bandys veržtis per barikadas, tačiau, susipainioję savo margose skarose („bandanomis“ vadinamose) ir megztuose sijonuose, nesugebės to padaryti, ir susmuks ant grindinio fotografų džiaugsmui.

Ir kai jums visas šis renginys ir konfliktas atrodys absoliučiai neaktualus, ir sakysite – „apie ką čia?“, ir būsite visiškai abejingi, tas abejingumas irgi bus jūsų šventa teisė.

Kas mus visko išmokė

$
0
0

Lietuvos Rytas, 05 08 2013

Tai buvo tik nedidelė detalė: rusų sporto komentatorius sakė, kad nelaimėjusi pasaulio plaukimo čempionato, jo šalis vis tiek nugalėjo, nes lietuvė čempionė Rūta Meilutytė vis tiek yra sovietinės mokyklos auklėtinė. Epizodas neliko nepastebėtas ir Lietuvoje, sukėlė žiniasklaidos dėmesį – daug kas net pasipiktino. Kiti puolė argumentuoti ir ginčytis: „O jūs žinote, kad Rūta gimė laisvoje Lietuvoje? O jūs žinote, kad plaukti ji pradėjo tik 2004 metais?“

Piktintis ar juo labiau ginčytis čia, žinoma, nėra su kuo – nors 2004 metai yra simboliniai, tais metais Lietuva įstojo į NATO ir Europos Sąjungą, ir sovietinės plaukimo mokyklos joje jau buvo likę ne daugiau, nei Rusijos kariuomenės, sovietinių pasų arba nemokamų vietų automobiliui pastatyti Vilniaus Senamiestyje.

Idiotiški pareiškimai nereikalauja atsakymo ar argumentų: atvirkščiai, bet kurie ginčai tuos kliedesius ilgainiui sutaurina ir paverčia mitais. Mitas, kaip žinia, jau yra alternatyvi realybė, kuri jos vartotojui yra tiek pat tikra, kiek apčiuopiamasis pasaulis.

Įsižeisti nėra prasmės: kai iš tarpuvartės jus apstaugia koks valkata ar latras, jūs neįsižeidžiate. Nes tokio asmens pripažinimo jums nereikia, ir jo pagarbos stoka jūsų nejaudina. Iš jo nieko ir nesitikėjote.

Sporto komentatoriaus pastaba buvo smulkmena, tačiau puikiai rodanti (tiems, kas nori matyti), kuo Kremlius plauna smegenis savo žmonėms kiekvieną dieną. Įdėmiau stebintys rusų televiziją ir skaitantys Rusijos internetą net nesistebi panašiu minties šuoliu. Aš buvau nustebęs tik vieną kartą: prisimenu, sovietų televizijos laidoje mano vaikystėje buvo papasakota, kad JAV juodaodžio jaunimo išpopuliarintas breiko šokis šiaip jau kilęs iš Rusijos ir Ukrainos. Nuo to laiko niekuo nebesistebėjau.

Kremlius jau daugiau kaip du dešimtmečius vykdo nuobodžią, negudrią, bet užsispyrusią savivertės gerinimo programą savo gyventojams, per nuolatinį smegenų vingių brūžinimą vieliniu šepečiu ir pasakojimą, kad „tiems, kas mus paliko, dabar yra dar blogiau“.

Panašiai nėra geresnės paguodos moteriai, kai išeina jos vyras, matyti jį po metų vienišą, prasigėrusį, be darbo ir be jokių draugų. Net jei ji tokio nemato, gali išsigalvoti ir pasakoti draugėms, vis lengviau ant širdies.

Štai jums dar vienas pavyzdys iš šiuolaikinės Rusijos sąmonės realybės: devyniasdešimt iš šimto tos šalies gyventojų labai nustemba, sužinoję, kad Baltijos šalių gyventojai gali be vizų keliauti po Europą ir didelę dalį išsivysčiusio pasaulio. Likę dešimt lyg ir žino, tačiau vis tiek yra tikri, kad Baltijos šalių žmonės tik dėl to gali keliauti be vizų, kad galėtų plauti tualetus Europos ponams, nuo Londono iki Ciūricho.

Tais pačiais 2004 metais, Lietuvai stojant į Europos Sąjungą ir NATO, Kremliaus žiniasklaida pasiūlė savo žiūrovams nuostabią televizijos dokumentiką apie elgetas, arkliukais ariančius alkanus valstiečius ir Kariotiškių sąvartyną. „Štai ką europiečiai dabar priima pas save.“

Žiūrint Rusijos televiziją, nereikia ilgai stengtis, kad bent kartą per savaitę pamatytum dar vieną laidą, kur barzdoti analitikai (visuomet iš kokio nors „Tarptautinio jungtinio strateginių tyrimų ir prognozės centro“; centras dažniausiai telpa dviejų kambarių bute) ir trumpais šeriais apžėlę komentatoriai aptaria ateinančią JAV, dolerio, Europos Sąjungos ir pasaulinio kapitalizmo griūtį. Iki bankroto visuomet būna likę šeši mėnesiai.

Kas tuo tiki, sakote jūs? Kai tuometinis Rusijos parlamento pirmininko pavaduotojas Vladimiras Žirinovskis prieš gerą dešimtmetį žadėjo, kad rusų mokslininkai šiek tiek perstums Žemės magnetinį lauką, ir tada ateis galas visoms kitoms šalims, daug žmonių juokėsi ir siuntinėjo vieni kitiems vaizdo įrašą. Bet dar daugiau galvojo: „pamatysit, taip ir bus“, ir patenkinti daužė kumščiais orą.

Niekas, žinokite, nepasikeitė. Vienas geriausiai veikiančių, populiariausių mitų Rusijoje apie tai, kad Baltijos šalys dar nebankrutavo ir žmonės negyvena medžiuose tik todėl, kad dar nespėjo iššvaistyti visko, ką išeidami paliko sovietai. Šiuo kliedesiu noriai tiki ir minios mūsų tautinių senolių, kurie yra įsitikinę, kad Lietuvoje dar tebėra automobilių keliai, mokyklos, ligoninės, gatvių šviestuvai ir vandentiekis tik todėl, kad mes visi ligi šiol gyvename iš dosniai palikto sovietų kraičio.

Visiems sveiko proto ir geros valios žmonėms žinoma, kad rusų ir tarybų sąjungos mokslininkai, selekcininkai ir kūrėjai išrado absoliučiai viską – radiją, elektrą, vidaus degimo variklį, peniciliną, internetą, obuolius, futbolą ir dešimtainę skaičiavimo sistemą. Todėl būtų keista, jei jie negalėtų taip pat ištreniruoti ir lietuvių čempionės Rūtos Meilutytės.

Žinoma, dar keisčiau, kad pasaulyje analogų neturinti Rusijos sportininkų ugdymo mokykla, taip dirbanti su mūsų Rūta, patiems rusams čempionų paruošti pamiršo. Matyt, iš didelio širdies gerumo. Arba jie tuo metu buvo dar labiau panirę į darbus, slapčia mokydami lietuvius žaisti krepšinį.

Nustokite į mane spoksoti gatvėje

$
0
0

Lietuvos Rytas, 12 08 2013

Žinote, koks apžvalgininko vaidmuo, darbas ir misija? Rašyti tai, ką užvis labiausiai mėgstate skaityti.

Dabar vasara, nerūpestingas metas, tai parašysiu jums apie tai, kuo gyvena žmonės su visuomenei pažįstamais veidais. Tiksliau, kas mus erzina. Gyvename mes tuo pačiu, kuo ir visi: šampanu, trumais, omarais (bet omarams dabar ne sezonas). Bet erzina mus skirtingi dalykai.

Žmonės, kada jūs išmoksite santūriai elgtis, garbės žodis, po velnių? Jei jums mano veidas pažįstamas, dar visai nebūtinai tai reiškia, kad aš esu jūsų draugas, giminaitis ar jūsų vaiko biologinis tėvas. Kas per laukiniai įpročiai? Valdykitės.

Rūta Ščiogoliovaitė neseniai rašė: „Dažnai jaučiuosi lyg muziejaus eksponatas. Jums tikrai nepatiktų gerbėja(s), dešimties centimetrų atstumu tyrinėjantis jūsų akių spalvą.“ Ir dar dainininkė kalbėjo apie tai, kaip į ją spokso vaistinėje.

Čia dar visai nieko. Ščiogoliovaitė pamiršo paminėti (o juk žino – mes visi žinom), kad ją ištyrinėję, šnabždėjosi ir pasakojo vieni kitiems: „Jo, mačiau. Žymiai blogiau atrodo, negu televizijoje“. Ne todėl, kad ji blogai atrodo. Todėl, kad apie visus, ir ypač visas, taip sako. Žmonėms patinka pajusti savo vertę. Varguolis pasijunta vertingas, ką nors žinomo aptaškęs savo paniekos srutomis.

Violeta Mičiulienė yra pasakojusi, kaip moteriškė provincijos fotografavo parduotuvėje jos prekių vežimėlio turinį. Čia jau aukštas lygis. Čia jau sportinės pramogos visame gražume.

Kai atsikrausčiau gyventi į Vilnių, mano namo kieme ūmaus būdo kaimynas, periodiškai bliaunantis ant visų iš eilės ir mėgstantis garsiai keiktis šeštą ryto, pasitiko mane kieme keistu sakiniu: „Jogailą Morkūną pažįsti?“. Nežinau, kas čia buvo labiau įvertintas. Ar aš (nes iš manęs atrodė, kad turiu pažinti J.Morkūną), ar J.Morkūnas, apie kurį klausinėja net ten, kur jo nėra. Jogaila, tu esi legenda.

O dar mane kažkoks savamokslis paparacis mobiliuoju telefonu fotografavo iš pasalų – geriantį kavą Kryžkalnio „Statoile“, ir skelbė nuotraukas internete. Aš tikiuosi, kad jį kur nors vakare užpuolė chuliganai ir iš jo atėmė pinigus ir telefoną. Aš neskatinu prievartos. Bet teisingumas turi būti.

Aš jau nebekalbėsiu apie tai, kad kiekvienoje parduotuvėje esi lyg nuogas (patikėkite, tai nėra malonus jausmas, pabandykite nusirengti jūsų artimiausiame prekybos centre ir žiūrėkite, kaip jums patiks): viskas, ką perki, palieti ar pavartai, bus įsiminta, papasakota, apsvarstyta. Pirksi brangiai – sakys, švaisto pinigus, vaizduoja poną, dvasios vargeta. Pirksi pigiai – sakys, apsimeta ponu, o skaičiuoja litukus, irgi dvasios vargdienis. Nepirksi visai – sakys, atėjo, pavartė, negalėjo nusipirkti, matyt, neturi pinigų. Vargeta.

Jei pardavėjas itin kvailas ir nebrangina darbo, visa tai bus dar ir aptarta internete.

Žinote, kas yra blogiausia? Visi šie žmonės galvoja – yra įsitikinę – kad nieko blogo nedaro. Kad čia taip ir reikia, ir galima, ir priklauso.

Kad čia priklauso pagal pareigas žinomiems žmonėms būti apžiūrinėjamiems ir kone badomiems pirštais, kaip dar prieš du šimtus metų kaimo jomarke keliaujantis cirkas rodydavo kokius apsigimusius vaikus trim kojom ar paršelį su dviem galvom, o visi spoksodavo, akis išlupę.

Žinomi žmonės turi taikstytis su tuo, kad jų laimės ir nelaimės, skyrybos, meilės, santuokos, alkoholizmas, antsvoris, anoreksija ir visi kiti susirgimai yra ne tik žiniasklaidos puslapiuose, bet ir gliaudomi minios, kuri pati yra niekuo ne geresnė. Minia yra bjauri, buka ir nuodėminga.

Jei jūsų veidas pažįstamas, apie jūsų priklausomybes svarstys alkoholikai, apie jūsų santuokas ir skyrybas moralizuos svetimoteriautojai ir paleistuvės, jūsų figūrą ir išvaizdą aptarinės apsirijėliai ir baidyklės. Vyrai ir moterys, kurių atžalos nuėję šunkeliais ir atlieka bausmę kalėjime, neakivaizdžiai patarinės jums apie jūsų vaikų auklėjimą ir auginimą. Siurbiantys pašalpas arba gyvenantys tėvams ant sprando paprotins jus, kaip reikia tvarkytis su uždirbtais pinigais jums patiems.

Pavėpę eterio riteriai, kurie sutikę mane gatvėje tyliai šnibždasi ir krizena, ir žiūri iš padilbų, pildo internetą drąsiais svarstymais apie tai, kad jau atėjo laikas žiebti Užkalniui į snukį už jo rašymus. „Jei niekas to nepadarys, aš pats jį pridaužysiu,“ žada jie, o jų beraščius komentarus skaito kiti atsilupėliai ir džiaugiasi. Kaip sakė Algis Ramanauskas, taip, čia tie patys, kurie duoda į snukį. Tie duoda nebent į kumštį, ir tai prie kompiuterio, jei žinote, ką noriu pasakyti.

Man patinka mano auditorija, bet minią aš niekinu. Ir vis tiek turiu dėl jos stengtis.

Suvokęs tai, kartais pasijunti klounu. Arba senovinio teatro aktoriumi, į kurį buvo galima mėtyti supuvusius vaisius. „Jo toks darbas.“

O šiaip aš nieko prieš, kad mane pažįsta ir pamato – nors, žinoma, vis tiek labiau patinka lankytis ten, kur yra daugiausiai užsieniečiai, nes jiems aš esu visiškai neįdomus.

Žinoma, man patinka, kad man šypsosi ir sveikinasi ir muitinėje, ir kokiose traukinių stoties kasose, o dar kartais kai kur ir paprašo užeiti be eilės (yra buvę, nesiginsiu).

Tačiau mano atskiras palinkėjimas ir padėka yra tam darbuotojui degalinėje prie Žirmūnų žiedo Vilniuje, kuris, mane pamatęs, neklausia kodo skaičiukų, kad galėtų išrašyti man sąskaitą faktūrą. Jis tiesiog įveda mano pavardę ir suranda mane sistemoje nesiklausęs. Tai yra labai malonu, tada tikrai pasijuntu jo asmeninis pažįstamas. Geros vasaros jam, o ir jums visiems, tik prašau, kitą kartą taip labai į mane nespoksokite. Man irgi kartais norisi pasijusti nepažįstamu.

Ko nepamatysime naujame sezone

$
0
0

Lietuvos Rytas / TV Antena 2013 08 10

Nesiraukykite ir negalvokite, kad pateiksiu jums beprasmes ir neatsakingas (taip – nes jas visi pamirš iki sezono pradžios) prognozes apie tai, ką matysime ekranuose nuo rudens. Šį kartą ne.

Geriau papasakosiu jums apie tai, ko nematysite spalvotuose ekranuose (kodėl juos ligi šiol dar kai kas vadina žydraisiais?) – o kas liks, tai jau bus rodoma.

Aš garantuoju, kad daug ko nematysite žinių laidose.

Kaip visada, nebus kitokių naujienų, nei tokios, kurias diktuoja valdžios žmonės arba liaudies pomėgis pramogoms. Žiūrovams reikia reginių. Ir dar valdančiųjų žmonių ekrane, dažnai ir išsamiai. Kad būtų ant ko dantį griežti.

Bus tokių temų, kuri derins abi savybes: taip, jūs atspėjote teisingai. Tai vienas plačiai žinomas politikas ir jo kova dėl nekeliavimo belangėn. Kadangi procesai tęsis ilgai, tai galima neklystant sakyti, kad lakstantys nuo teisingumo ir nuosprendžių veikėjai bus pakaitalas tikroms žinioms, net jei atsirastų bėglė tetutė. O kitokių žinių kaip ir nebus, na, nebent tie pranešimai iš užsienio zoologijos sodų apie pandą, kuri atsivedė lokiukų, ir triušį, kurį rusų dresuotojai išmokė degioti degtukus.

Kaip ir anksčiau nematėte, taip ir toliau nematysite bent kiek padoresnių žinių iš kitų šalių. Taip, ekrane bus kadrų iš užsienio apie protestus, karus ir stichines nelaimes: importuota vaizdo medžiaga, išverstas komentaras už kadro, bubenantis be ženklaus susidomėjimo ir su dar mažesniu išmanymu. Ne bėda: ši tarptautinių naujienų imitacija vis tiek skirta tiems, kas negalėtų prisiminti, prie kurios jūros yra Čekija. Ir tiems, kas vadina Pakistano gyventojus arabais.

Gerų užsienio žinių nebus, nes jų gamyba kainuoja itin brangiai, o ir tinkamo kalibro reporterių mes neturime. Vietoje jų užsiauginome jaunus (ir jaunystėje įstrigusius) amžinuosius žurnalistikos pameistrius, važinėjančius į visus tarptautinius renginius, viešinimo vajus ir keliones, populiariai vadinamas „chaliavomis“ – nesvarbu, kur, nesvarbu, apie ką, kad tik apmokėti bilietai ir duoda pavalgyti ir išgerti.

Neturėsime vakarinių pokalbių laidų, pagamintų brangiai ir su iškiliais svečiais, kuriuos kas nors žinotų už Lietuvos ribų. Ne tik todėl, kad tam nė viena televizija nerastų pinigų. Rastų, jei norėtų. Bet būtinybės nėra: puikiausiai tinka tai, ką matome dabar – neblogi vedėjai, geros studijos, puiki vaizdo kokybė, tačiau svečiai daugiausia tie patys, einantys iš vieno filmavimo į kitą ir kalbantys apie tas pačias temas. Alkoholizmas, lieknėjimas, baisus skurdas ir svaiginantis praturtėjimas, santuokos ir išsiskyrimai, kitaip tariant, viskas, kas tinka vaizduotei, niekaip neiššokančiai iš pirmosios pavaros.

Tikrai nebus informatyvaus pasakojimo apie verslą ir finansus. Niekas, kas sugeba uždirbti pinigus ir suprasti, iš kur atsiranda vertė ir turtas, nenori eiti kurti televizijos. Bankuose dirbantys Nerijus Mačiulis, Gitanas Nausėda ir Odeta Bložienė moka gerai aiškinti apie tai, kad pinigai neauga ant medžių ir juo labiau ne greitųjų kreditų kioskuose, iš kur atsiranda gerai apmokami darbai ir kaip valdžia savo pinigų neturi, tik skirsto svetimus. Tačiau tokių žmonių – vos keli, ir jie vos spėja duoti interviu ir patys dalyvauti laidose, kur juos dažniausiai klausinėja apie verslą tie, kurių supratimas apie temą yra skystesnis, nei šaltibarščiai Palangos vasaros kavinėje.

Nebus kulinarinių laidų, kurios priblokštų naujomis sudėtinėmis dalimis ar kerėtų vaizduotę, nebus televizijos programų apie restoranus ir jau tikrai niekas nepasakos apie vynus. Na, apie vynus tai aišku – Lietuvoje kiekvienas alkoholio paminėjimas yra vaikščiojimas ant peilio ašmenų (šlovinti, girti ir kitaip mėgautis viešai neleidžia įstatymas). O išmanus, kitoks, netikėtas maistas, kaip ir restoranai yra įdomūs labai mažai visuomenės daliai, ir ji nežiūri televizoriaus. Visiems kitiems tereikia, geriausiu atveju, „slapto recepto“ šventiniam pyragui. Mišraines, ačiū Dievui, visi mokame pagaminti. Ir visiems vis tiek skaniausia yra pas mamą.

Ir, galiausiai, Lietuvoje nebuvo ir nebus televizijos vaikams: šalis, kurioje pedagogų misija dažnai yra barti, gailėti ir tramdyti, turi vos kelis žmones, kurie sugeba su pačiais jauniausiais kalbėti, kaip su sau lygiais. Nėra to blogo: vaikai auga misdami užsienio animacijos dieta (gerai, nors kalbų išmoksta), arba nebesėdi prie televizoriaus, o prilimpa prie kompiuterio, kuris kai kuriems iš jų padeda lavintis.

Nepykite, jei pasirodys, kad viskas čia labai neigiama. Naujame TV sezone daug ko neturime ir neturėsime, bet stebuklais tikėti reikia, nes ir televizijoje dirba daug žmonių, kurie nenuleidžia rankų, ir kuriems kartais pasiseka.

Viewing all 570 articles
Browse latest View live